Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Greckie lotniska skutecznie radzą sobie z opóźnieniami


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-07-22 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Greckie lotniska skutecznie radzą sobie z opóźnieniami
fot. Athens Airport
Wydaje się, że greckie lotniska skutecznie radzą sobie z opóźnieniami lotów, biorąc pod uwagę sytuację w Europie i na świecie. Po tym jak lotniska na całym świecie zwolniły tysiące pracowników podczas pandemii COVID-19, a teraz kiedy ograniczenia w podróżach zostały zniesione, popyt na loty gwałtownie się odrodził, co spowodowało, że linie lotnicze i lotniska borykają się z problem braku dostępnych do prasy pracowników. – Pokazujemy, że jesteśmy krajem dobrze zorganizowanym – nie kryje satysfakcji premier Grecji. Nieplanowane i prywatne loty powodują około 20 proc. opóźnień na greckich lotniskach.
Według raportu greckiego dziennika "Kathimerini" greckie lotniska odnotowują mniej opóźnień w porównaniu z innymi europejskimi lotniskami. Według raportu Forbesa najgorszymi lotniskami pod względem opóźnień i odwołań na początku lipca w Europie były: lotnisko w Brukseli z 72 proc. opóźnionych i 2,5 proc. odwołanych lotów; międzynarodowe lotnisko we Frankfurcie (68 proc. lotów opóźnionych i 7,8 proc. odwołanych), lotnisko w Eindhoven (67 proc. opóźnionych, 1,8 proc. odwołanych), Londynie-Luton (66 proc., i, 2,7 proc.), Budapeszcie (65 proc., 2,1 proc.), Lizbonie (65 proc., 4,8 proc.), Paryżu-Charles De Gaulle (62 proc., 3,1 proc.). W Amsterdamie, który stał się symbolem odwołań i długich kolejek do kontroli, opóźnionych było 61 proc. lotów, a odwołanych 5,2 proc. Port lotniczy Nicea-Côte D'Azur zanotował 60 proc. opóźnień, nie odbyło się 3,4 proc. operacji. Na lotnisku Gatwick w Londynie opóźnionych było 59 proc. lotów. Linie odwołały zaledwie 1,4 proc. zaplanowanych rejsów.

Lepszy wizerunek

W Grecji, według Ministerstwa Transportu, 53 proc. lotów odbyło się o czasie. Z pozostałych 47 proc. 80 proc. opóźnień rejsów było międzynarodowych. Z łącznej liczby 9650 lotów, które odbyły się w czerwcu, 4520 było opóźnionych. W oparciu o te same dane prywatne linie lotnicze odpowiadają za 20 proc. opóźnień na lotniskach w Grecji. Dziennik "Kathimerini" zauważa, że opóźnienia na greckich lotniskach nie są spowodowane ruchem lotniczym w Grecji.

„Lepszy wizerunek na greckich lotniskach wynika również z prac przygotowawczych prowadzonych przez zarządców lotnisk i Ministerstwo Transportu, głównie poprzez systematyczne kontakty z kontrolerami ruchu lotniczego, które szczegółowo wyjaśniły, że tegoroczny ruch lotniczy przekroczy liczby z 2019 roku” – podało greckie ministerstwo.

Na początku maja greckie Stowarzyszenie Kontrolerów Ruchu Lotniczego głosowało za szeregiem środków mających na celu uwolnienie ruchu lotniczego od możliwych opóźnień. Umowa przewidywała wzrost godzin pracy i ilości dziennych zmian na lotniskach o dużym natężeniu ruchu, takich jak Ateny, Mykonos czy Santorini. Wdrożenie nowych programów pracy skutkuje wzrostem o prawie 10 proc. wyprodukowanych roboczogodzin.

Zwiększenie minimalnej liczby wykonywanych operacji, w szczególności na lotniskach: w Atenach o 27 proc., gdzie pierwszeństwo w byciu obsługiwanym zyskały loty do i z Mykonos oraz Santorini. W Heraklionie na Krecie i Santorini przepustowość zwiększono o 20 proc.

Bez scen cierpienia

– Najważniejsze jest to, że nie mamy scen cierpienia, które mają inne europejskie porty lotnicze, a to znacząco wpływa na wrażenia odwiedzających nasz kraj turystów, zarówno w momencie przylotu, jak i odlotu, co odzwierciedla dobrze zorganizowany kraj – powiedział premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, podczas wizyty na lotnisku w Atenach.

Dyrektor generalny Międzynarodowego Portu Lotniczego w Atenach, Yiannis Paraschis, poinformował greckiego premiera, że w przeciwieństwie do wielu dużych lotnisk w Europie i Ameryce Północnej, to lotnisko w Atenach nie boryka się z problemami związanymi z brakiem pracowników, dzięki właściwemu zarządzaniu personelem podczas pandemii i wsparciu od państwa poprzez programy ochrony zatrudnienia, takie jak program utrzymania pracy „Syn-ergasia”. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Port w Brukseli najgorszy w Europie pod względem opóźnionych lotów

Infrastruktura i lotniska

Port w Brukseli najgorszy w Europie pod względem opóźnionych lotów

Redakcja/inf. pras. 14 lipca 2022

Największe lotnisko Niemiec ostrzega przed dłuższymi zakłóceniami

Pasażer i linie lotnicze

Największe lotnisko Niemiec ostrzega przed dłuższymi zakłóceniami

Rafał Dybiński 06 lipca 2022

Lotnisko Chopina: Nieznaczne opóźnienia w poniedziałek

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Chopina: Nieznaczne opóźnienia w poniedziałek

Redakcja 11 kwietnia 2022

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5