Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Gorsze od wcześniejszych prognozy dotyczące odbudowy podróży służbowych


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2022-08-16 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gorsze od wcześniejszych prognozy dotyczące odbudowy podróży służbowych
fot. unsplash
Najnowsze prognozy branżowe przewidują, że światowa odbudowa wydatków na podróże służbowe do poziomów sprzed pandemii z uwagi na takie czynniki jak uporczywie wysoką inflację, wysokie ceny energii, braki na rynku pracy oraz politykę lockdown w Chinach najprawdopodobniej zostanie opóźniona o 18 miesięcy do 2026 r., informuje Agencja Reutera.
Dla wielu linii lotniczych, szczególnie dla tradycyjnych przewoźników, powrót pasażerów biznesowych jest sprawą kluczową, gdyż przez lata ten segment pasażerów przynosił największe wpływy, pozwalając budować ich ofertę przewozową w sposób odmienny od segmentu niskokosztowych linii lotniczych. Jak pokazują ostatnie miesiące, odbudowa podróży biznesowych następowała dużo wolniej niż podróży w celach wypoczynkowych lub odwiedzin rodzin i przyjaciół, a niektóre prognozy z czasów pandemii przewidywały nawet, że podróże służbowe mogą w ogóle odejść do lamusa, wyparte przez nowe środki łączności, takie jak telekonferencje.

Odbudowa segmentu w 2026 r.

Dobra wiadomość, którą przynosi najnowsza prognoza The Global Business Travel Association (GBTA) jest taka, że podróże służbowe powrócą. Już teraz następuje poprawa, gdyż zgodnie z wyliczeniami GBTA w 2021 r. wydatki na podróże służbowe zwiększyły się o 5,5 proc. osiągając wartość 697 mld dolarów, z czego najsilniejszy trend można było zaobserwować w Ameryce Północnej. Ubiegłoroczne wydatki są jednak wciąż znacząco niższe niż 1,4 tryliona dolarów, czyli poziomu wydatków przeznaczanych na podróże służbowe w 2019 r.

Tegoroczna prognoza GBTA jest mniej optymistyczna od ubiegłorocznej, kiedy to organizacja oczekiwała powrotu do poziomu wydatków na podróże służbowe z 2019 r. w 2024 r. W najnowszej edycji raportu, możliwą datę pełnego powrotu do poziomu z 2019 r. przesunięto o 18 miesięcy względem poprzednich prognoz, co oznacza iż mógłby on nastąpić dopiero w 2026 r.

- Przewidujemy, że czynniki dotykające różne branże na całym świecie będą wpływały na odbudowę podróży służbowych jeszcze w 2025 r. Wyniki prognoz są takie, iż zbliżymy się, ale nie przekroczymy poziomów sprzed pandemii z 2019 r. do 2026 r. - powiedziała Suzanne Neufang, prezes The Global Business Travel Association. Na najnowszej prognozie zaważyły również kwestie związane z ekologią oraz regionalny wpływ wojny w Ukrainie, czytamy w raporcie.

Motorem przychodów wciąż turystyka

Grupa Global Business Travel Group Inc, do której należy największe na świecie biuro podróży korporacyjnych American Express Global Business Travel, poinformowała w ubiegłym tygodniu, iż szacuje, że jej tegoroczne przychody wyniosą 65 proc. poziomu z 2019 r., zaznaczając iż prognoza nie uwzględnia wpływu możliwej recesji, przypomina Agencja Reutera.

Najnowsze, bardziej pesymistyczne od wcześniejszych, dane dotyczące odbudowy podróży służbowych sugerują, iż linie lotnicze oraz hotele jeszcze przez kilka lat będą musiały w większym stopniu polegać na osobach podróżujących w celach wypoczynkowych oraz starać się zapełnić lukę na rynku spowodowaną zawieszeniem podróży służbowych w czasie pandemii. Dla branży lotniczej oznacza to, że szansę na zwiększenie udziału w rynku będą miały niskokosztowe linie lotnicze, które tradycyjnie budowały swój model biznesowy wokół obsługi bardziej wrażliwych cenowo pasażerów podróżujących w celach wypoczynkowych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Malaysia modernizuje flotę. Linia kupuje 20 airbusów A330neo

Pasażer i linie lotnicze

Malaysia modernizuje flotę. Linia kupuje 20 airbusów A330neo

Avgeek 15 sierpnia 2022

Grupa TUI z kwartalną stratą, ale znacznie mniejszą niż przed rokiem

Biznes i przemysł

Grupa TUI z kwartalną stratą, ale znacznie mniejszą niż przed rokiem

Rafał Dybiński 16 sierpnia 2022

Tak może wyglądać stacja w Wilnie

Infrastruktura i lotniska

Tak może wyglądać stacja w Wilnie

Witold Urbanowicz 15 sierpnia 2022

 

Problemy Polaków w 1. klasie Deutsche Bahn

Pasażer i linie lotnicze

Problemy Polaków w 1. klasie Deutsche Bahn

28 września 2022

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

Pasażer i linie lotnicze

Metro jedzie na Bródno. Trzy nowe stacje otwarte

28 września 2022

Lublin: Więcej lotów do Turcji w 2023 roku

Pasażer i linie lotnicze

Lublin: Więcej lotów do Turcji w 2023 roku

28 września 2022

LOT. Pierwsze loty z Radomia 28 kwietnia. Znamy rozkład

Pasażer i linie lotnicze

LOT. Pierwsze loty z Radomia 28 kwietnia. Znamy rozkład

28 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5