Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gdańsk: Ruszyły prace przy rozbudowie terminala T2


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2019-12-06 14:03
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Ruszyły prace przy rozbudowie terminala T2
fot. Port Lotniczy Gdańsk
W Porcie Lotniczym Gdańsk ruszyła rozbudowa terminalu pasażerskiego, który będzie przedłużeniem istniejącego już terminalu T2. Koszt inwestycji to ponad 250 mln zł netto. Obiekt ma być gotowy za dwa lata, a przeznaczony będzie dla pasażerów rejsów czarterowych i podróżujących do krajów strefy Non-Schengen.
Pirs w obrębie terminalu buduje firma Doraco. Zgodnie z umową, która została podpisana w październiku, rozbudowa terminala ma potrwać 26 miesięcy i powinna się zakończyć w III kwartale 2021 roku. Po zakończeniu robót, w nowym pirsie portu będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, którzy podróżują do krajów non-Schengen, a także pasażerowie czarterów, lecący np. do Turcji czy Egiptu. Obecnie podróżni ci korzystają z pochodzącego z 1997 roku terminalu T1. Część nowego pirsu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen.

Specyfiką działania i zarządzania nowego obiektu będzie możliwość dostosowania punktów wyjść do samolotów do bieżących potrzeb, poprzez zwiększanie lub zmniejszanie odpowiednio strefy obsługi Schengen i non-Schengen. Dzięki powiększonej powierzchni terminalu, zwiększona zostanie strefa centralnej kontroli bezpieczeństwa (z 11 do 18 linii kontroli) i paszportowej (z 6 do 10 punktów odprawy na odotach; z 8 do 12 na przylotach), a także hala odbioru bagażu i bagażownia przylotowa – liczba karuzel zwiększy się z 5 do 9.

Na parterze dobudowanej części terminalu będą obsługiwane przyloty, a na piętrze odloty. Znajdą się tam też 2 wyjścia autobusowe. Ponadto zaprojektowano 4 zewnętrzne klatki schodowe, umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich. Na lotnisku będzie 30, a nie jak dotychczas, 20 gate’ów na odlotach. Budynek będzie miał 3 kondygnacje nadziemne oraz 1 podziemną.

W ramach inwestycji, Doraco przebuduje też wewnętrzny układ drogowy oraz zrealizuje nowy plac manewrowy dla lotniskowych autobusów. Wykonawca inwestycji firma Doraco ma już doświadczenie związane z budową nowych obiektów w Porcie Lotniczym im. L. Wałęsy. W 1996 roku budowała terminal T1, a potem w konsorcjum realizowała nowoczesny terminal T2.

Rozbudowa Terminalu Pasażerskiego T2 o dodatkowy pirs ma zwiększyć przepustowość lotniska, które w ciągu kilkunastu lat może niemal podwoić liczbę obsługiwanych operacji lotniczych – z szacowanych 48,5 tys. w tym roku do 89 tys. w 2035 roku. Przełoży się to także na przepustowość lotniska. Już teraz władze portu prognozują, że za 6 lat z Gdańska będzie latać 6,6 mln pasażerów rocznie, a w 2035 roku – 9,5 mln. Oznacza to niemal podwojenie liczby obsługiwanych pasażerów – ten rok gdańskie lotnisko spodziewa się zamknąć liczbą 5 mln obsłużonych podróżnych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lato 2020. Ryanair otworzy 4 nowe trasy z Polski

Pasażer i linie lotnicze

Lato 2020. Ryanair otworzy 4 nowe trasy z Polski

Emilia Derewienko 13 listopada 2019

Hochtief Polska wybuduje pierwszy biurowiec Airport City Gdańsk

Infrastruktura i lotniska

Hochtief Polska wybuduje pierwszy biurowiec Airport City Gdańsk

Emilia Derewienko 29 października 2019

Port Lotniczy Gdańsk: Nowy przewoźnik i 9 nowych połączeń w rozkładzie zimowym

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Gdańsk: Nowy przewoźnik i 9 nowych połączeń w rozkładzie zimowym

Emilia Derewienko 28 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5