Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Francuski projekt VOLCAN dla lotnictwa komercyjnego

Dalej Wstecz
Autor:

Avgeek

Data publikacji:
17-06-2021
Ostatnia modyfikacja:
03-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Francuski projekt VOLCAN dla lotnictwa komercyjnego
Fot. Airbus Media
Airbus, Safran, Dassault Aviation, ONERA i Ministerstwo Transportu Francji przeprowadzą pod koniec 2021 r. wspólne próby w locie, mające pomóc ocenić kompatybilność niezmieszanego zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) z samolotami pasażerskimi, ich silnikami i instalacjami paliwowymi, a także silnikami napędzającymi śmigłowce.

Badania zostaną wykonane dzięki tzw. Plan de relance aéronautique (Planowi wzmocnienia branży lotniczej), firmowanego przez Jeana Baptiste Djebbari, francuskiego ministra transportu. W projekcie nazwanym VOLCAN (VOL avec Carburants Alternatifs Nouveaux – tłum. fr. – Lot z nowymi paliwami alternatywnymi) po raz pierwszy zmierzone zostaną w locie emisje spalin wytwarzanych przez samolot wąskokadłubowy napędzany w 100 proc. paliwem SAF (Sustainable Aviation Fuel).

Airbus, który do badań przekaże samolot A320neo z silnikami CFM LEAP-1A, odpowiadać będzie za analizę efektów stosowania 100 proc. paliwa SAF na ziemi i emisji w powietrzu. Safran skoncentruje się na badaniu kompatybilności z paliwem alternatywnym układu paliwowego oraz silników z samolotu pasażerskiego i śmigłowca, a także ich optymalizacji dla różnych rodzajów alternatywnych paliw będących w 100 proc. SAF.

ONERA ma wspierać Airbusa i Safrana w analizie kompatybilności paliwa z instalacjami pokładowymi i będzie odpowiedzialna za przygotowanie, analizę i interpretację wyników testów pod kątem wpływu 100% SAF na emisje i powstawanie smug gazów spalinowych. Dassault Aviation zajmie się z kolei badaniem kompatybilności materiałów i sprzętu oraz zweryfikuje podatność 100% paliwa SAF na bioskażenie. Używane w projekcie VOLCAN różne rodzaje zrównoważonego paliwa dostarczy koncern TotalEnergies.

Ponadto prowadzone badanie wesprze wysiłki inżynierów Airbusa i Safrana, zmierzające do przygotowania sektora lotniczego do wdrożenia i wykorzystania paliwa SAF na dużą skalę w ramach szerszej inicjatywy dekarbonizacji przemysłu lotniczego. Przyczyni się ono też do osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest uzyskanie certyfikacji dla stosowania 100 proc. paliwa SAF do zasilania silników wąskokadłubowych samolotów pasażerskich i samolotów biznesowych nowej generacji.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5