Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Eviation: Elektryczna Alice po pierwszym locie technicznym

Dalej Wstecz
Autor:

Avgeek

Data publikacji:
28-09-2022
Ostatnia modyfikacja:
28-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

Producent elektrycznych samolotów Eviation Aircraft poinformował, że pomyślnie zakończył pierwszy lot swojego zeroemisyjnego samolotu Alice. Był to historyczny dzień i najważniejszy kamień milowy w lotnictwie elektrycznym.

Alice wystartowała z międzynarodowego lotniska Grant County (MWH) o 7:10 czasu lokalnego. Pierwszy lot trwał zaledwie osiem minut, a wysokość jaką osiągnął to 3500 stóp czyli 1066 m. Ten pionierski lot demonstratora technologii elektrycznej dostarczył firmie Eviation wiele bezcennych danych do dalszej optymalizacji samolotu pod kątem produkcji komercyjnej.

– Dziś rozpoczynamy kolejną erę lotnictwa – udało nam się zelektryfikować niebo dzięki niezapomnianym pierwszym locie Alice. Ludzie wiedzą teraz, jak wygląda i brzmi przystępne cenowo, czyste i zrównoważone lotnictwo, po raz pierwszy w przypadku stałopłatowego, całkowicie elektrycznego samolotu. Ten przełomowy kamień milowy będzie przewodził innowacjom w zrównoważonym podróżowaniu samolotem i kształtował zarówno podróże pasażerskie, jak i towarowe w przyszłości – powiedział Gregory Davis, prezes i dyrektor generalny Eviation.

Alice nie emituje dwutlenku węgla, znacznie zmniejsza hałas i kosztuje ułamek procenta za godzinę lotu w porównaniu z lekkimi odrzutowcami lub samolotami. godzinę lotu w porównaniu do lekkich odrzutowców lub wysokiej klasy turbośmigłowców.


Według producenta samoloty w pełni elektryczne sprawią, że podróże regionalne będą bardziej zrównoważone ekonomicznie i środowiskowo dla przedsiębiorstw i konsumentów. Nowa generacja samolotów ma moc przekształcania społeczności poprzez zapewnienie dostępu do lotnisk, które obecnie nie są wykorzystywane przez loty komercyjne ze względu na problemy z hałasem lub ograniczone godziny pracy. Eviation Alice ma być skierowany na rynki m.in. dolotów do pracy i przewozów towarowych, gdzie odległość waha się od 250 do 500 km. Producent chce w tym roku prowadzić zaawansowane loty testowe oraz spodziewa się, że certyfikacja wraz z wejściem do służby nastąpi do końca 2023 r.

Eviation Alice

Eviation Alice z dziewięcioma pasażerami na pokładzie ma rozwijać prędkość 444 km/h (240 węzłów) i ma zasięg wynoszący 1 046 kilometrów na jednym ładowaniu. Samolot jest zbudowany głównie z kompozytów. Jego kadłub ma 12,2 ma długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 16,12 m. W maszynie wykorzystano silniki MagniX każdy o mocy 350 KM, ale Eviation informowało wcześniej o zawiązaniu współpracy również z Siemensem. Maksymalna masa startowa maszyny wynosi 6,35 tony. Baterie dla trzech silników stanowią około jednej trzeciej masy startowej Eviation Alice.

Początkowo silniki znajdowały się po jednym na skrzydle i jeden z tyłu kadłuba, ale 1 lipca 2022 r. firma Eviation poinformowała o najnowszej i nieco zmienionej wersji swojego projektu Alice. Nowa konfiguracja ma dwa śmigłowe silniki elektryczne po jednym z każdej strony kadłuba samolotu. Pojawił się także statecznik pionowy w kształcie litery T i czyste proste skrzydła, z niewielkimi, odwróconymi końcówkami tzw. wingletami. Zgodnie z wcześniejszymi projektami Alice miała ogon w kształcie litery V i trzy silniki elektryczne - po jednym na każdej końcówce skrzydła i trzeci zamontowany w tylnej części kadłuba za ogonem. Taką konfigurację miał prototyp Eviation pokazany na targach Paris Air Show w 2019 r.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Ostatnie odbiory samolotu COMAC C919 przed dostawą w grudniu

Biznes i przemysł

Ostatnie odbiory samolotu COMAC C919 przed dostawą w grudniu

Avgeek 28 listopada 2022

Uzbekistańskie Silk Avia nowym klientem ATR Aircraft

Pasażer i linie lotnicze

Linia Air France odebrała 20. airbusa A350-900

Pasażer i linie lotnicze

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Ostatnie odbiory samolotu COMAC C919 przed dostawą w grudniu

Biznes i przemysł

Ostatnie odbiory samolotu COMAC C919 przed dostawą w grudniu

Avgeek 28 listopada 2022

Uzbekistańskie Silk Avia nowym klientem ATR Aircraft

Pasażer i linie lotnicze

Linia Air France odebrała 20. airbusa A350-900

Pasażer i linie lotnicze

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5