Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Europejskie lotnictwo przeżywa złote czasy. Krawczyk: Niebo się korkuje


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-05-29 12:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Europejskie lotnictwo przeżywa złote czasy. Krawczyk: Niebo się korkuje
fot. Buskeros, Pixabay
– Trwa ogromna hossa na przewozy pasażerskie, ale w szczycie sezonu obsługujemy już powyżej 35 tys. operacji dziennie nad Europą, a to bardzo dużo. Pojawia się problem z przepustowością w powietrzu – ostrzega w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Jacek Krawczyk, przewodniczący Grupy Pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczo-Społecznym i sprawozdawca EKES w tematyce lotnictwa.
– Rok 2017 był najlepszym rokiem w polskim lotnictwie w historii – mówi ekspert lotniczy, Jacek Krawczyk. W minionym roku liczba pasażerów obsłużonych przez polskie porty lotnicze wzrosła aż o około 18% w stosunku rok do roku, co było drugim najlepszych wynikiem na świecie. Jak przewidują analitycy, w 2018 roku wzrost ten będzie na poziomie około 12% – oznacza to, że lotniska w Polsce odprawią 45 mln podróżnych w porównaniu do 40 mln, obsłużonych w roku ubiegłym.

To powód do zadowolenia, ale też do niepokoju. Jak zauważa Krawczyk, już w tej chwili poziom zagęszczenia ruchu lotniczego w Europie jest olbrzymi. – W szczycie sezonu nad europejskim niebem obsługujemy powyżej 35 tys. operacji dziennie, a to bardzo dużo. Jakkolwiek w Polsce nie mamy z tym problemu, tak nad pozostałymi częściami Europy istnieje problem z przepustowością w powietrzu – podkreśla w rozmowie z Rynkiem Lotniczym.

Zagęszczenie ruchu to zresztą niejedyne wyzwanie, stojące przed europejskim lotnictwem. Ekspert podkreśla, że drugim poważnym problemem dla branży może być wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Poza tym, że dla samego lotnictwa brytyjskiego Brexit może wygenerować ogromne koszty – analitycy szacują, że Wielka Brytania popłynie na wyjściu z UE na 2,3 mld funtów – Brexit nie jest dobrym prognostykiem dla rynku, dążącego do konsolidacji. Jacek Krawczyk uważa, że cały proces zakończy nowa umowa z Wielką Brytanią o transporcie lotniczym. – Problem polega na tym, że będzie to umowa, która ma te rynki rozłączyć, a więc to jest oświadczenie zupełnie bez precedensu – zaznacza.

Ekspert nadzieje dla lotnictwa europejskiego upatruje w cyfryzacji, która wpływa nie tylko na sprzęt i zarządzanie ruchem, ale także liczbę samolotów i dronów, poruszających się oraz specyfikę pracy w lotnictwie w przyszłości. – Już za kilka lat może się bowiem okazać, że ludzie będą zdziwieni, widząc pilota w kokpicie – dodaje.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lufthansa zamawia 6 Airbusów A320neos

Biznes i przemysł

Lufthansa zamawia 6 Airbusów A320neos

Magdalena Wosińska 29 maja 2018

LOT wykorzystuje swoją szansę. Ale agresywny rozwój może zaboleć

Biznes i przemysł

LOT wykorzystuje swoją szansę. Ale agresywny rozwój może zaboleć

Emilia Derewienko 18 maja 2018

Krawczyk: Centralny Port Komunikacyjny uderzy w siłę polskiego lotnictwa

Infrastruktura i lotniska

Krawczyk: Centralny Port Komunikacyjny uderzy w siłę polskiego lotnictwa

Emilia Derewienko 10 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5