Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Etihad zatrzymał finansowanie Air Berlin


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2017-08-16 11:34
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Etihad zatrzymał finansowanie Air Berlin
Drogi Air Berlin i Etihad najpewniej się rozejdąFot. Air Berlin
Etihad Airlines – udziałowiec Air Berlin, który właśnie zdecydował się złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości – zatrzymał finansowanie linii. Linie z Abu Zabi nie chcą już finansowo wspomagać Air Berlin, w których posiadają 29,2% akcji.
Informacje na temat zatrzymania finansowania linii podano tuż po oświadczeniu prezesa Air Berlin, dotyczącego zgłoszenia wniosku o upadłość i kontynuowania operacji lotniczych, o którym piszemy tutaj. Air Berlin, które dostaną od niemieckiego rządu 150 mln euro na spokojne kontynuowanie działalności przez następne miesiące, musizą się pożegnać ze wsparciem finansowym Etihadu.

250 mln subwencji od Etihad w tym roku

– Współpraca jest ekstremalnie niesatysfakcjonująca, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę tę okoliczność, że linie Etihad mocno wspomagały Air Berlin w celu uregulowania poprzednich zagrożeń płynnościowych. Przez ostatnie 6 lat podejmowaliśmy liczne wysiłki na rzecz restrukturyzacji linii. W kwietniu tego roku wspomogliśmy Air Berlin kwotą 250 mln euro, działaliśmy razem na rzecz poszukiwania strategicznych rozwiązań biznesowych i kierunków rozwoju. Pomimo tego sytuacja Air Berlin pogorszyła się w tempie bezprecedensowym, uniemożliwiając przezwyciężenie wyzwań i wdrożenie alternatywnych strategii – czytamy w oświadczeniu Etihad.

– Biorąc pod uwag zaistniałe okoliczności, jako właściciel 29% akcji, Etihad nie może pozwolić sobie na dalsze finansowanie Air Berlin, które powiększa naszą stratę. Pozostajemy jednak otwarci na dyskusję o przyszłości Air Berlin. Liczymy na utrzymanie połączeń lotniczych w trakcie procesu ogłaszania upadłości, będziemy kontynuowali współpracę z Air Berlin w ramach porozumienia code share – poinformował zarząd linii z Abu Zabi.

Nietrafione europejskie inwestycje

Z końcem lipca 2017 Etihad Airlines poinformowały o stracie 1,82 mld dolarów, pomimo przewiezienia rekordowej liczby pasażerów. Wynik był ciągnięty w dół przez Air Berlin i Alitalię. Kilka lat wcześniej linie z Zatoki Perskiej kupiły akcję kilku europejskich operatorów i próbowały doprowadzić do powiększenia siatki ich połączeń, co okazało się nietrafioną decyzją. Linie te nie dały sobie rady w konkurencji z Ryanairem, EasyJetem czy Wizz Airem. Jedną z takich linii – Darwin Airlines – udało się już sprzedać Adrii.

Obecnie Etihad inwestuje w niewielką linię lotniczą Air Serbia (dawniej JAT), ułatwiając jej ekspansję na transatlantyckiej trasie i powiększenie siatki połączeń na Bałkanach. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Linie Air Berlin upadają. Co to oznacza dla pasażerów?

Pasażer i linie lotnicze

Linie Air Berlin upadają. Co to oznacza dla pasażerów?

Michał Szymajda 16 sierpnia 2017

Air Serbia na plusie i w trakcie niewielkich inwestycji

Pasażer i linie lotnicze

Air Serbia na plusie i w trakcie niewielkich inwestycji

Michał Szymajda 14 sierpnia 2017

Australia zaostrzy przepisy na lotniskach po udaremnionym zamachu

Pasażer i linie lotnicze

Australia zaostrzy przepisy na lotniskach po udaremnionym zamachu

Michał Szymajda 08 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5