Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Dublin Airport z niższymi opłatami? Jest taki pomysł


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2019-05-14 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dublin Airport z niższymi opłatami? Jest taki pomysł
fot. Wikipedia
Komisja Regulacji Lotnictwa (CAR), obejmującą swym władztwem Irlandię, zaproponowała zmniejszenie opłat pasażerskich w porcie lotniczym w Dublinie o 15 proc. Miałoby to przynieść korzyści pasażerom, choć sami przedstawiciele portu lotniczego pozostają mocno sceptyczni.
W interesie pasażerów

Komisja Regulacji Lotnictwa zaproponowała maksymalną cenę 7,50 euro na pasażera w latach od 2020 do 2024 – a więc 15-proc. obniżkę obecnego pułapu cenowego sięgającego 8,81 euro. W opublikowanym projekcie w sprawie maksymalnego poziomu opłat na lotnisku Komisja stwierdziła, że wniosek „leży w najlepszym interesie pasażerów”. W ubiegłym roku z lotniska skorzystało 31,5 mln podróżnych. 

– Proponowana przez nas cena pozwala na sprawne funkcjonowanie lotniska w Dublinie w latach 2020–2024 – stwierdziła komisarz Cathy Mannion. – Obniżenie ceny przyniesie ponadto korzyści pasażerom, dzięki niższym taryfom lotniczym, ale także dzięki zachęcaniu do dalszego rozwoju na lotnisku, co poskutkuje lepszą ofertą lotniczą dla podróżnych.

Wniosek ma również bardziej długoterminowe konsekwencje. Umożliwia on dublińskiemu portowi lotniczemu dostarczenie kluczowych elementów infrastruktury, co ułatwi znaczne zwiększenie jego przepustowości. – Koszt planu inwestycyjnego dublińskiego lotniska wynosi 1,8 mld euro i zapewnia lotnisku zdolność obsługi 40 mln pasażerów rocznie – poinformowała komisarz.

Lotnisko zaniepokojone propozycją

Odpowiadając na tę propozycję, Dublin Airport Authority (DAA) przyznał, że „jest bardzo zaniepokojony” planami. Stwierdził, że projekt jest „zasadniczo wadliwy”, „nieuzasadniony i grozi stagnacją na lotnisku w Dublinie, ponieważ zagrozi inwestycjom w nowe obiekty, które są niezbędne do sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu”.

– Wadliwa propozycja CAR nie leży ani w interesie pasażerów, linii lotniczych ani irlandzkiej gospodarki – powiedział dyrektor DAA Dalton Philips. DAA zaproponowała realizację planowanego programu inwestycyjnego o wartości 1,8 mld euro, przy utrzymaniu opłat na poziomie około 9,65 euro przez następne pięć lat.

CAR przeprowadzi publiczne konsultacje w sprawie projektu i jesienią wyda ostateczną decyzję w sprawie cen na lata 2020–2024. DAA zamierza zakwestionować projekt i złożyć formalny wniosek w tej sprawie do CAR.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Raport Baker McKenzie i Polityki Insight: Budowa CPK uzasadniona ekonomicznie

Infrastruktura i lotniska

Raport Baker McKenzie i Polityki Insight: Budowa CPK uzasadniona ekonomicznie

Jakub Madrjas 14 maja 2019

Azul Linhas Aéreas odebrały pierwszego A330neo

Pasażer i linie lotnicze

Azul Linhas Aéreas odebrały pierwszego A330neo

Piotr Bożyk 13 maja 2019

Jest wstępny układ infrastruktury CPK i wyniki konsultacji z branżą

Infrastruktura i lotniska

Jest wstępny układ infrastruktury CPK i wyniki konsultacji z branżą

inf. pras./ Redakcja 13 maja 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5