Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Coraz więcej wozimy transportem lotniczym


Wstecz Dalej

Autor:

Elżbieta Pałys

Data publikacji:
2017-08-19 07:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Coraz więcej wozimy transportem lotniczym
fot. Pixabay
Aż o 10 proc. wzrosła ilość ładunków przewiezionych w ubiegłym roku transportem lotniczym. Wzrosty odnotowano także w transporcie samochodowym i we flocie morskiej. Nieduży spadek odnotował towarowy transport kolejowy, dużo mniej ładunków w 2016 roku przewieźliśmy korzystając z żeglugi śródlądowej.
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący transportu w roku 2016. Co oczywiste, opublikowane dane potwierdzają, że liderem wciąż jest transport samochodowy, który w poprzednim roku odnotował kolejny wzrost. Dynamicznie do przodu idzie transport ładunków drogą lotniczą, największe spadki dotyczą natomiast żeglugi śródlądowej.

Na kolei niewielki spadek


Według danych GUS, w roku 2016 transportem kolejowym przewieziono łącznie 222,5 mln ton ładunków. To o 0,8% mniej niż
w roku 2015. Praca przewozowa osiągnęła poziom 50,6 mld tonokilometrów i była ona większa o 0,1% w stosunku do roku poprzedzającego. – Poziom przewozów ładunków mierzony tonokilometrami lokuje polski transport kolejowy na drugim miejscu wśród 28 krajów UE za Niemcami, a przed Francją – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Zmniejszenie przewozów w 2016 r., w porównaniu z rokiem poprzednim, dotyczy tak komunikacji krajowej, jak i międzynarodowej. Przy czym spadek przewozów w komunikacji międzynarodowej dotyczy jedynie relacji z portami morskimi – przywóz do portów spadł aż o 9,3% a wywóz z portów o 13,6% (w przewozach drogą lądową obserwowano niewielki wzrost ładunków eksportowanych i importowanych).

Rośnie znaczenie intermodalu


Optymistycznie przedstawiają się dane dotyczące transportu intermodalnego z wykorzystaniem kolei. W 2016 roku przewieziono o 28,8% kontenerów więcej niż w 2015 r. Tu większy wzrost dotyczy przewozów w komunikacji krajowej. Masa przewiezionych ładunków w kontenerach była większa o prawie 24% w stosunku do roku poprzedniego. Udział masy ładunków transportu intermodalnego w ogólnej masie ładunków przewiezionej transportem kolejowym wyniósł 5,74%. To o ponad 1 proc. więcej niż w roku poprzedzającym.

Transport drogowy wciąż na czele

Niezmiennie najwięcej towarów przewozimy samochodami. W roku 2016 przewieźliśmy 1546,6 mln ton ładunków. To wzrost o 2,7%. Praca przewozowa wzrosła natomiast o 11,2%.

Wielkość przewozów ładunków polskim transportem samochodowym wyrażona w tonokilometrach stanowiła 14,7% w ogólnych przewozach Unii Europejskiej. Daje nam to drugą, po Niemcach, pozycję wśród 28 krajów UE. Za nami znajdują się Hiszpania i Wielka Brytania.

Gdyby uwzględnić tylko przewozy międzynarodowe, Polska ma w nim udział wynoszący 25 proc., co daje pierwszą pozycję wśród krajów unijnych.

Coraz więcej w powietrzu

Przewozy ładunków transportem lotniczym wyniosły w 2016 r. 41,4 tys. ton – wynika z danych GUS. To o 10% więcej niż
w 2015 r. Wzrost większym stopniu jest zasługą bardzo dobrych wyników w komunikacji międzynarodowej – wzrost przewozów o blisko 19 proc. W komunikacji krajowej zanotowano spadek aż o 82,6%).

W portach lotniczych w 2016 r. przeładowano o 6,2% ładunków więcej niż w 2015 r. Także tu wzrost dotyczy ruchu międzynarodowego (o 10,5%), natomiast w ruchu krajowym odnotowany został spadek (73,2%).

Żegluga dołuje


Żeglugą śródlądową przewieziono 6,2 mln ton ładunków. Praca przewozowa wyniosła 832,4 mln tonokilometrów. W porównaniu do roku poprzedzającego przewozy były mniejsze o prawie 48%, a praca przewozowa o prawie 62%.

Przewozy ładunków w transporcie międzynarodowym były niższe o prawie 60%, a w transporcie krajowym o 22%.

Morską flotą transportową polscy przewoźnicy morscy przewieźli 7,2 mln ton ładunków, co oznacza 4,1% więcej niż rok wcześniej.

Jak podaje GUS, obroty ładunkowe w polskich portach morskich (międzynarodowy obrót morski i kabotaż) w 2016 r. wyniosły 72,9 mln ton, tj. o 4,9% więcej niż w poprzednim roku. Wzrost obrotów dotyczy wszystkich kategorii ładunkowych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Na którym lotnisku na świecie drzemie się najprzyjemniej?

Pasażer i linie lotnicze

Na którym lotnisku na świecie drzemie się najprzyjemniej?

Leonard Dolecki 19 sierpnia 2017

Furgalski: Współpraca między branżami e-commerce i  logistyki jest konieczna

Biznes i przemysł

Furgalski: Współpraca między branżami e-commerce i logistyki jest konieczna

Emilia Derewienko 24 stycznia 2017

Logistyka w Polsce – najnowszy raport opublikowany

Biznes i przemysł

Logistyka w Polsce – najnowszy raport opublikowany

Olga Plesińska 17 czerwca 2016

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5