Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Czy Praga potrzebuje drugiego lotniska?


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2019-08-29 15:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Czy Praga potrzebuje drugiego lotniska?
fot. Prague Airport
Po raz pierwszy pomysł z uruchomieniem drugiego lotniska obsługującego Pragę pojawił się w 2006 roku. Dotyczył on wówczas opracowania alternatywnego portu dla rozwijającego się rynku tanich linii lotniczych (LCC). Port Vaclava Havla, obsługujący wówczas 10 mln pasażerów rocznie, w ubiegłym roku odnotował niemal 17 mln obsłużonych podróżnych.
Ostatni wzrost był napędzany głównie przez sektor LCC, który zwiększył swój udział w przewozach międzynarodowych z 59,6 proc. w 2015 r. do około 72 proc. w trzech kolejnych latach i nadal utrzymuje się powyżej 70 proc. w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. Nic więc dziwnego, że Penta Equity, spółka, która jako pierwsza mówiła o uruchomieniu drugiego lotniska dla Pragi, nawołuje teraz do przekształcenia praskiego lotniska Aero Vodochody, niegdyś ważnego zakładu produkcyjnego samolotów cywilnych i wojskowych, w obiekt komercyjny.

Rzecznik Penta Equity Ivo Mravinac uważa, że Praga z pewnością ucieszyłaby się z nowego lotniska LCC. Lotnisko Vodochody znajduje się na północ od Pragi, a lotnisko Václav Havel znajduje się na północny zachód od stolicy – dzieli je mniej niż 20 km.

Pomysł jest taki, aby nowe lotnisko przejęło ruch LCC, generowany obecnie na lotnisku Vaclava Havla przez linie Ryanair, easyJet i Wizz Air. Obecnie około 1 na 4 miejsca są obsługiwane przez LCC na głównym czeskim lotnisku. Jednak aspiracje związane z przebudową lotniska w Vodochody wiążą się z wieloma problemami. W 2012 r. burmistrz dzielnic Kralupy i Vltavou wystąpił z inicjatywą do ministra środowiska i Komisji Europejskiej, aby zapobiec planowanej rozbudowie tego portu.

Lotnisko im. Václava Havla przedstawiło również swój własny program rozwoju do 2035 r. Port przewiduje długoterminowy średni wzrost liczby pasażerów o 3 proc. rocznie, prognozując, że zwiększy ruch z 16,8 mln w 2018 r. do 30 mln w 2035 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dubrownik najszybciej rozwijającym się lotniskiem byłej Jugosławii

Infrastruktura i lotniska

Dubrownik najszybciej rozwijającym się lotniskiem byłej Jugosławii

Justyna Urbaniak 27 sierpnia 2019

Transfer lotniska Kiszyniów do funduszu Rotszylda został wstrzymany

Infrastruktura i lotniska

Transfer lotniska Kiszyniów do funduszu Rotszylda został wstrzymany

Justyna Urbaniak 27 sierpnia 2019

Władze Tajlandii rozważają budowę trzeciego lotniska dla Bangkoku

Infrastruktura i lotniska

Władze Tajlandii rozważają budowę trzeciego lotniska dla Bangkoku

Tomasz Śniedziewski 03 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5