Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Brazylijskie Siły Powietrzne kupują A330 od linii AZUL


Wstecz Dalej

Autor:

Avgeek

Data publikacji:
2022-04-24 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Brazylijskie Siły Powietrzne kupują A330 od linii AZUL
Fot. Força Aérea Brasileira
Força Aérea Brasileira (FAB) potwierdziła, że wybrała linię AZUL Linhas Aéreas Brasileiras, jedynego oferenta, jako dostawcę dwóch samolotów A330-200, które zostaną przekształcone do wariantu Multi-Role Tanker Transport (MRTT). Zakup opiewa na kwotę 80,6 mln dolarów amerykańskich.
Brazylijskie samoloty MRTT będą formalnie znane jako KC-X3. Przebudowa dwóch samolotów pasażerskich będzie przedmiotem osobnego przetargu, choć powszechnie oczekuje się, że zostanie przeprowadzona przez zakłady Airbus Defence and Space na lotnisku Getafe w Madrycie. W przetargu wymagano, aby samoloty zostały wyprodukowane w dniu 1 stycznia 2014 r. lub później.

- Dzięki dodaniu A330 MRTT do swojej floty, brazylijskie siły powietrzne zyskują kluczową i sprawdzoną nową zdolność, która wzmocni i wesprze operacje zagraniczne, a także misje medevac, w których samolot odegrał kluczową rolę podczas kryzysu pandemicznego COVID-19 na całym świecie - powiedział Jean-Brice Dumont, wiceprezes wykonawczy ds. samolotów wojskowych w Airbusie.

Obecnie na całym świecie w służbie znajdują się 54 A330-200(MRTT). Największymi operatorami są brytyjskie Royal Air Force (RAF) z 10 maszynami we flocie oraz Royal Australian Air Force (RAAF) z siedmioma. Odrzutowce po linii AZUL będą pierwszymi dużymi odrzutowcami transportowymi używanymi przez brazylijskie Siły Powietrzne od czasu wycofania czterech KC-137 (przerobionych B707-300) w 2013 r.

A330 MRTT

A330 MRTT jest jedynym strategicznym tankowcem i samolotem transportowym nowej generacji, który jest obecnie dostępny w sprzedaży. Dzięki dużej pojemności podstawowej wynoszącej 111 ton, charakterystycznej dla udanego samolotu A330-200, z którego się wywodzi, A330 MRTT może doskonale wypełniać misje tankowania w powietrzu bez konieczności stosowania dodatkowych zbiorników paliwa.

Dzięki szerokiemu kadłubowi, A330 MRTT może być również wykorzystywany jako dedykowany samolot transportowy, który może przewozić do 300 żołnierzy lub ładunek użyteczny o masie do 45 ton / 99 tys. funtów. Do tej pory 54 samolotów A330 MRTT u 13 klientów wylatało ponad 260 tys. godzin.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5