Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Bill Gates zainwestuje miliardy w zielone lotnictwo


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-01-19 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bill Gates zainwestuje miliardy w zielone lotnictwo
fot. ZeroAvia
Nie można zaprzeczyć, że Bill Gates inwestuje swoje pieniądze tam, gdzie może zrobić coś innowacyjnego. Wspierany przez założyciela Microsoft publiczno-prywatny fundusz Breakthrough Energy Catalyst (BEC) przygotowuje się do inwestycji o wartości nawet 15 mld dolarów w projekty związane z czystymi technologiami lotniczymi. Wśród założycieli funduszu znalazły się American Airlines.
Inwestycje BEC zostaną podzielone na przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Fundusze skoncentrują się na finansowaniu przedsięwzięć, mających na celu dekarbonizację i wspieranie powstających technologii – zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), zielonego wodoru, bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla czy magazynowania energii.

Do tej pory fundusz pozyskał 1,5 mld dolarów kapitału prywatnego. Jednak dyrektor zarządzający, Jonah Goldman, powiedział w „Financial Times” – fundusz pozyska dziesięć razy więcej środków niż początkowe, wykorzystując „innowacyjne umowy o partnerstwie i struktury finansowe”. Już na początku projektu akces uczestnictwa złożyły amerykańskie linie lotnicze American Airlines, które jako firma z sektora prywatnego wniosły wkład własny do funduszu.

– Jesteśmy finansowaniem ostatniej mili, więc będziemy tam najbardziej ryzykownym kapitałem. Naprawdę staramy się pokazać, które ze ścieżek technologicznych będą najbardziej skuteczne – dodał Goldman.

Celem zmniejszenie koszów ekopaliwa

BEC jest częścią grupy Breakthrough Energy, którą miliarder Bill Gates założył w 2015 roku. Filantrop nie obiecuje generowania zwrotów finansowych. Zamiast tego koncentruje się na obniżeniu kosztów zielonej przyszłości. Założyciel Amazona, Jeff Bezos, również wniósł wkład do funduszu. Na liście dawców znajdują się m.in. Departament Energii Stanów Zjednoczonych, rząd Wielkiej Brytanii czy Komisja Europejska.

Firma zainwestowała już w firmę ZeroAvia, dewelopera wodorowych ogniw paliwowych. Firma zamierza obsłużyć pierwszy lot pasażerski z użyciem, tylko i wyłącznie, paliwa wodorowego między Londynem a Hagą w 2024 roku. Start-up zdobył już przychylność kilku przewodników lotniczych m.in. Alaska Airlines, United Airlines czy producenta samolotów – De Havilland.

Testowanie technologii na dużą skalę

Pieniądze zostaną podzielone na trzy rodzaje kapitału – darowizny na cele charytatywne, inwestycje kapitałowe na subrynkach i umowy na odbiór produktów – i zostaną wpompowane w projekty na dużą skalę, które trudno byłoby sfinansować gdzie indziej.

Inwestycje te mogą prowadzić do obniżenia kosztów produkcji i używania zrównoważonych paliw lotniczych (SAF). Obecnie są one dwa do czterech razy droższe niż konwencjonalne paliwa kopalne. Są ogólnie uważane za jeden z najważniejszych elementów układanki osiągnięcia lotniczej zeroemisyjności. Być może w końcu miliarderzy oddadzą coś bezpośrednio skromniejszej populacji, którzy w ten sposób zaoszczędzą na tańszych biletach.

Obecnie pasażerowie pokrywają kwoty płacone za ekologiczne paliwo wykorzystywane przez linie lotnicze. – Istnieje sześć różnych sposobów na wytwarzanie zrównoważonego paliwa lotniczego i wiemy, że wszystkie działają i mają różne wyzwania. Musimy tylko zbudować kilka z nich, aby zobaczyć, gdzie możemy uzyskać obniżki cen ekologicznego paliwa, dzięki takim rzeczom, jak nauka inżynierii. (...) Wiemy, że możemy to zrobić. Musimy tylko sprawdzić, czy możemy to zrobić na dużą skalę w sposób ekonomiczny – podsumował Goldman.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK szuka inżyniera kontraktu. Umowa ramowa za 2,5 mld zł

Prawo i polityka

CPK szuka inżyniera kontraktu. Umowa ramowa za 2,5 mld zł

simetra 19 stycznia 2022

Ryga: Ponad 2,35 mln pasażerów w 2021 roku. Dominacja airBaltic i Ryanaira

Infrastruktura i lotniska

Ryga: Ponad 2,35 mln pasażerów w 2021 roku. Dominacja airBaltic i Ryanaira

Rafał Dybiński 19 stycznia 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5