Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Bartolini Air odebrał pierwszy samolot CAP 10C NG (zdjęcia)


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-08-19 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Bartolini Air

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bartolini Air odebrał pierwszy samolot CAP 10C NG (zdjęcia)
fot. Bartolini Air
Bartolini Air odebrał pierwszy samolot CAP 10C NG (zdjęcia)
Bartolini Air odebrał pierwszy samolot CAP 10C NG (zdjęcia)
Bartolini Air odebrał pierwszy samolot CAP 10C NG (zdjęcia)
Bartolini Air odebrał pierwszy samolot CAP 10C NG (zdjęcia)
Ośrodek szkolenia pilotów Bartolini Air zasilił właśnie samolot akrobacyjny CAP 10C NG - poinformowano w oficjalnym komunikacie.
Bartolini Air to jeden z największych i najprężniej działających ośrodków szkoleniowych w Europie Centralnej. Skład zespołu od początku zasilany jest przez aktywnych pilotów liniowych. Co roku ponad 200 studentów kończy z sukcesem szkolenie i jest w pełni przygotowanych do pracy w europejskich liniach lotniczych. Szkolenia prowadzone są na nowoczesnych, komfortowych i bezpiecznych samolotach, z których wszystkie są wyposażone w tzw. szklany kokpit (EFIS). Uczniowie od początku przyzwyczajają się więc do przyrządów stosowanych w najnowocześniejszych maszynach.

– Wprowadzenie nowych przepisów związanych ze szkoleniem pilotów liniowych postawiło nowe wyzwania przed ośrodkami szkolenia. Jednym z nich jest dobranie odpowiedniego samolotu do nowych wymagań. Dość szybko się okazało, że idealnym samolotem do tego celu jest CAP 10C NG. Kiedy dowiedzieliśmy się, że jego produkcja będzie wznowiona i unowocześniona, przez tak renomowanego producenta jak Robin Aircraft, nie mieliśmy wątpliwości, że jest to jedyny słuszny wybór. Od lat wyznaczamy nowe trendy w szkoleniu pilotów, tym bardziej jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy pierwszym operatorem na świecie wersji CAP 10C NG – podkreślił Bartłomiej Walas, prezes grupy Bartolini Air.

Pierwszy egzemplarz produkcyjny CAP 10C NG trafił do bazy w Łodzi pod koniec czerwca. Dzięki temu Bartolini Air stało się jego pierwszym operatorem na świecie. Samolot o znakach SP-EAR (ang. włócznia) będzie przez ośrodek wykorzystywany do tzw. szkolenia UPRT (Upset Prevention and Recovery Training). Jest to nowy rodzaj szkolenia, który został wprowadzony na mocy przepisów EASA dla wszystkich przyszłych pilotów liniowych. Szkolenie to ma zapobiec pierwszej przyczynie większości współczesnych wypadków lotniczych. Innymi słowy ma wyeliminować zaskoczenie załóg podczas nagłych i niespodziewanych zmian położenia przestrzennego samolotu i nauczyć ich odpowiednich odruchów w tych sytuacjach.

CAP 10C NG okazał się najlepszym współczesnym samolotem do tego rodzaju szkoleń. Jest samolotem akrobacyjnym, więc wprowadzenie takiego samolotu w nienaturalne stany jest bezpieczne, bowiem tego rodzaju maszyny lotnicze są tak zaprojektowane, by dawały się łatwo i bezkolizyjnie wyprowadzić nawet z najbardziej karkołomnych figur.

CAP 10C NG jest jednak wyjątkowy, bowiem w odróżnieniu od większości samolotów akrobacyjnych, w których instruktor siedzi za plecami ucznia pilota, w CAP 10C NG, miejsca są obok siebie (tzw side-by-side). Pozwala to na znaczną poprawę poziomu komunikacji instruktor – pilot, ale także pozwala to na odtworzenie zbliżonej konfiguracji kabiny jaka istnieje w kokpicie samolotu liniowego, gdzie piloci siedzą obok siebie i gdzie zadaniem jednego jest monitorowanie tego co robi drugi.

Aktualnie prawa do produkcji tego samolotu posiada francuska firma CEAPR powiązana z producentem samolotów Robin Aircraft. Wynikiem współpracy tych firm jest wznowienie produkcji tego samolotu przy jednoczesnym jego znaczącym unowocześnieniu (stąd w nazwie NG – New Generation). – Do kluczowych elementów unowocześnienia można zaliczyć wzmocnienie struktury samolotu, w tym dźwigarów, elementami z włókna węglowego (stąd w nazwie litera C), oraz zastosowanie współczesnej awioniki elektronicznej firmy Garmin (GTN 650 oraz G5). CAP 10C posiada ugruntowaną opinię samolotu niezmiernie posłusznego i słuchającego pilota – tłumaczy Casimir Pellissier, prezes Robin Aircraft.

Do innych zalet tego modelu należy awionika, która została także tak dobrana, by była maksymalnie zbliżona do tej, która istnieje na pokładzie samolotu liniowego, gdzie każdy z pilotów ma dostęp do swoich przyrządów, w dodatku przyrządów które są zobrazowane na ekranach komputerów (tzw. szklany kokpit). Kolejną zaletą modelu CAP 10C NG jest ekonomika i przyjazność samolotu dla środowiska.

Większość samolotów akrobacyjnych używa potężnych silników o znacznym nadmiarze mocy, bowiem ich celem jest robienie jak największego wrażenia na obserwującej podniebne ewolucje widowni. CAP 10C NG, stawia na poprawne wyszkolenie nawyków pilotażowych. Warto dodać, że śladem Bartolini Air poszła francuska marynarka wojenna, która na początku roku zamówiła dwie maszyny przeznaczone do szkolenia oficerów pilotów Marine Nationale.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szkoła Bartolini Air wprowadziła się na lotnisko w Łodzi

Infrastruktura i lotniska

Szkoła Bartolini Air wprowadziła się na lotnisko w Łodzi

Redakcja/inf. pras. 04 marca 2021

Bartolini Air otwierają bazę w porcie Olsztyn-Mazury i będą szkolić pilotów Ryanaira

Infrastruktura i lotniska

Bartolini Air otwierają bazę w porcie Olsztyn-Mazury i będą szkolić pilotów Ryanaira

Redakcja/inf. pras. 15 stycznia 2021

Bartolini Air: W lotnictwie dyspozycyjnym po lockdownie nastąpił rozkwit

Biznes i przemysł

Bartolini Air: W lotnictwie dyspozycyjnym po lockdownie nastąpił rozkwit

Magdalena Romanowska 22 września 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5