Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Avia Prime poszerza portfolio, przejmując serbski JAT Tehnika


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2019-11-29 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Avia Prime

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Avia Prime poszerza portfolio, przejmując serbski JAT Tehnika
fot. Linetech
Avia Prime, właściciel polskiego LINETECH Aircraft Maintenance i Adria Tehnika ze Słowenii, przejmie udziały w JAT Tehnika, spółce zajmującej się obsługą naziemną samolotów pasażerskich. Dzięki nowej spółce, grupa będzie oferować serwis na ponad 50.000m2 powierzchni hangarowej, łącznie na 34 liniach produkcyjnych. Grupa zapewni też miejsce dla 3 samolotów szerokokadłubowych.
Avia Prime, zdecydowała się na przejęcie trzeciego już dostawcy usług MRO (Maintenance, Repair, Overhaul) w swoim portfolio, ze względu na poszerzenie możliwości obsługowych. Dzięki JAT Tehnika, konsorcjum zyskuje oferowanie 14 dodatkowych miejsc obsługi ciężkiej, zwiększając łączną liczbę do 34 z 3 liniami dla samolotów szerokokadłubowych, zaawansowane technicznie zaplecze warsztatowe, wraz z obsługą silników i hamownią, usługi utrzymania zdolności do lotu (CAMO) oraz amerykański certyfikat obsługowy FAA.

– To kolejny kamień milowy w historii rozwoju Grupy Avia Prime. Najpierw, niecałe 1,5 roku temu, zmienił się profil naszych klientów i rozpoczęliśmy obsługę dla jednych z najstarszych i najbardziej renomowanych operatorów w Europie. Teraz zyskujemy możliwość jednoczesnego obsłużenia nawet większej ilości samolotów naszych klientów, oszczędzając w ten sposób ich czas, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności. Wspomnieć również należy o doświadczeniu, zaawansowanym zapleczu oraz klientach JAT Tehnika, którzy będą należeć do wielkiej, europejskiej grupy Avia Prime. Dzięki łączeniu Działów, możemy jeszcze skuteczniej zarządzać wszystkimi bazami i firmami, stając się jeszcze lepszymi partnerami dla naszych klientów – wylicza korzyści Piotr Kaczor, Prezes Avia Prime.

JAT Tehnika jest trzecim MRO, które będzie w całości należeć do Avia Prime. W 2015 r. Grupa nabyła 100% udziałów w słoweńskiej spółce Adria Tehnika, również w procesie prywatyzacji. Przez ostatnie 5 lat obydwie firmy działały wspólnie, poszerzając oraz uatrakcyjniając ofertę dla klientów i łącząc najważniejsze z punktu widzenia obsługi naziemnej obszary. Słoweńska Adria Tehnika, jest jednym z głównych dostawców obsługi naziemnej dla rodziny CRJ kanadyjskiego Bombardiera. Dodatkowo zbazowana w Ljubljanie spółka oferuje serwis dla obydwu generacji airbusa A320. Jednocześnie może tam być obsługiwanych nawet do 10 samolotów wąskokadłubowych.
LINETECH posiada bazy na dwóch polskich lotniskach, główną w Katowicach i większą w Rzeszowie, również oferując 10 linii obsługi hangarowej, w tym również dla samolotów szerokokadłubowych. W polskiej spółce obsługiwane są trzy generacje Boeinga 737, rodzinę A320 od Airbusa oraz dwa warianty samolotów marki Embraer – E170/190 oraz EMB135/145. W tym roku LINETECH zanotował 105% skuteczność w obsłudze grupy Lufthansa. Wszystkie samoloty wyleciały przed zakładanym terminem.

– Nasi przyjaciele oraz nowi współpracownicy ze Słowenii i Polski są ważnymi graczami na europejskim rynku oraz świetnym wzorem do naśladowania jeśli chodzi o współpracę pomiędzy siostrzanymi markami. Dzisiaj każda lotnicza firma potrzebuje solidnego i dużego partnera, my również będziemy należeć do większej grupy, z czego się bardzo cieszymy. Przed nami wiele nowych wyzwań i możliwości. Jednak JAT Tehnika wchodzi do Grupy Avia Prime z podniesioną głową, zdając sobie sprawę, że nasze doświadczenie i dobrze wyposażone zaplecze techniczne jest wielką zaletą dla wszystkich MRO współpracujących w ramach Avia Prime – dodaje Miroslav Musulin, Dyrektor Zarządzający JAT Tehnika.

JAT Tehnika posiada hangary na lotnisku Nikoli Tesli w Belgradzie. Serbska spółka jest jednym z najstarszych dostawców usług obsługi naziemnej w Europie. Jej korzenie sięgają lat 20, oficjalnie działa od 1947, wcześniej w ramach JAT Airways, narodowego przewoźnika byłej Jugosławii. W 2006 roku firma została całkowicie wyłączona ze struktur linii lotniczej jako osobna spółka serbskiego Skarbu Państwa.

Avia Prime jest czesko-polską grupą lotniczą, z kapitałem czeskim, poprzez fundusz Hartenberg Holding oraz polską poprzez kadrę zarządzającą. Do najważniejszych klientów należą Grupa Lufthansa, TUI, Easy Jet, Swiss, Brussels Airlines, Arkia, Finnair, SAS, Nordstar, Edelweiss, Enter Air i Norwegian.

W 2018 roku podmioty Avia Prime wypracowały blisko 1,5 miliona roboczogodzin na obsłudze hangarowej. Liczba ta – dzięki zakupowi JAT Tehnika – ma wzrosnąć do nawet 3 milionów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
flydubai wynajmuje samoloty od Smartwings

Pasażer i linie lotnicze

flydubai wynajmuje samoloty od Smartwings

Piotr Bożyk 29 listopada 2019

CPK ogłasza konkurs na prezesa i członka zarządu ds. komunikacji

Prawo i polityka

CPK ogłasza konkurs na prezesa i członka zarządu ds. komunikacji

Łukasz Malinowski 28 listopada 2019

Juneyao Air z europejską ofensywą. Dublin, Ateny, Manchester, Islandia

Pasażer i linie lotnicze

Juneyao Air z europejską ofensywą. Dublin, Ateny, Manchester, Islandia

Aleksander Domański 28 listopada 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5