Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Airbus zaczyna prace nad demonstratorem skrzydła o wysokich osiągach


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2021-09-25 06:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Airbus

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Airbus zaczyna prace nad demonstratorem skrzydła o wysokich osiągach
fot. Airbus
Firma Airbus uruchomiła projekt demonstratora wyjątkowo wydajnych skrzydeł, którego celami są ocena i przyspieszenie wdrożenia technologii poprawiających i optymalizujących aerodynamikę skrzydeł oraz osiągi każdego przyszłego samolotu.
W demonstratorze, który zostanie zamontowany na platformie biznesowego odrzutowca Cessna Citation VII i poddany próbom w locie, zintegrowane zostaną przełomowe technologie. Z założenia nowe, wydajne skrzydło będzie kompatybilne z każdym układem napędowym i każdą konfiguracją samolotu. Jego zastosowanie ma pozwolić zmniejszyć emisje CO2, znacznie przyczyniając się do planu dekarbonizacji lotnictwa, przyświecającego działaniom Airbusa.

– Demonstrator wyjątkowo wydajnych skrzydeł Airbusa to kolejny przykład nowatorskich rozwiązań technologicznych naszej firmy, mających na celu dekarbonizację branży lotniczej – wyznała Sabine Klauke, dyrektor techniczny Airbusa. – Nieustannie badamy równoległe i uzupełniające się obszary lotnictwa, takie jak infrastruktura naziemna, operacje w powietrzu i konstrukcja samolotu. Dzięki nowemu demonstratorowi dokonamy znaczących postępów w technologii aktywnej kontroli lotu poprzez badania i testy różnych rozwiązań inspirowanych biomimikrą, czyli tym co widzimy w przyrodzie – dodała Klauke.

Podobnie jak orzeł szybując dostosowuje do potrzeb kształt, rozpiętość oraz powierzchnię skrzydeł i piór, demonstrator skrzydła Airbusa pozwoli na zwiększenie wydajności lotu. Badane będą różne nowe podsystemy umożliwiające aktywne sterowanie skrzydłem, w tym: czujniki podmuchów wiatru, wyskakujące spojlery lub płyty, które są szybko odchylane prostopadle do przepływu powietrza, wielofunkcyjne krawędzie spływu, które dynamicznie zmieniają powierzchnię skrzydła w locie oraz półaeroelastyczny zawias. Prace nad demonstratorem powierzono Airbus UpNext, spółce zależnej będącej w całości własnością Airbusa, stworzonej w celu przyspieszenia rozwoju technologii przyszłości poprzez budowanie wielkoskalowych demonstratorów. Pozwalających dokonywać oceny dojrzałości ewentualnych nowych, przełomowych produktów i usług.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5