Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Airbus UK wyprodukował ostatnie skrzydła dla A380


Wstecz Dalej

Autor:

Avgeek

Data publikacji:
2020-02-09 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Airbus UK wyprodukował ostatnie skrzydła dla A380
Fot. Jed Ex (Twitter)
Airbus UK wyprodukował ostatnie skrzydła dla A380
Airbus UK wyprodukował ostatnie skrzydła dla A380
Airbus UK wyprodukował ostatnie skrzydła dla A380
Airbus UK wyprodukował ostatnie skrzydła dla A380
Airbus UK wyprodukował ostatnie skrzydła dla A380
Wielkimi krokami zbliża się koniec cyklu produkcyjnego Airbusa A380. Finałowa dostawa SuperJumbo jest zaplanowana w przyszłym roku, jednak ostatnie skrzydła już opuściły zakład produkcyjny Airbus UK w Broughton.
Pierwsze z ostatnich skrzydeł opuściło Broughton rano w czwartek (6 lutego). Następnego dnia (7 lutego) odpłynęło drugie ostatnie skrzydło. Kapitan portu zauważył, że jest ostatni to transport skrzydła A380 i po raz ostatni Dee River Craft (DRC) będzie można zobaczyć na rzece. Miłośnicy lotnictwa mieli okazję przyjrzeć się skrzydłom podczas powolnego transportu wzdłuż rzeki Dee. To symboliczne wydarzenie zakończyło 13 lat produkcji skrzydeł A380 w Broughton. Skrzydła te zostaną zainstalowane na ostatnim samolocie dla Emirates o numerze seryjnym MSN272 i rejestracji A6-EVS.Szefostwo zakładów zastanawia się teraz, co zrobić z gigantycznym budynkiem budowy skrzydeł A380 - jednym z największych budynków produkcyjnych w Wielkiej Brytanii. Nie powinna być długo pusta, dopóki zaległości w innych programach będą odpowiadać za wzrost produkcji - ruch, który powinien zapewnić utrzymanie personelu pracującego nad A380. Choć część pracowników dostała także propozycję przeniesienia się do Tuluzy lub Hamburga.

Zakłady w Broughton

Obecny zakład Airbus Broughton został założony w 1939 r. jako ukryta fabryka produkcji samolotów Vickers Wellington i Avro Lancaster. Po wojnie firma De Havilland przejęła fabrykę i produkowała w niej różne samoloty, w tym maszyny Mosquito i Comet. Obecnie Airbus UK Broughton zatrudnia ponad 6,5 tys. pracowników, głównie na stanowiskach produkcyjnych. Zakład jest odpowiedzialny za produkcję skrzydeł dla wszystkich samolotów Airbusa, z wyjątkiem chińskich A320 (te skrzydła są produkowane w Tianjin) i A400M (produkcja w brytyjskim Filton). Wyprodukowane skrzydła Airbusa są transportowane przez samolot BelugaST oraz BelugaXL lub specjalną barką i dalej statkiem (w przypadku A380) na linię montażu końcowego Airbusa w Tuluzie i w Hamburgu.

Koniec Airbusa A380

Projekt bardzo dużego, dwupokładowego samolotu był marzeniem kilku producentów w branży. Spełnił je częściowo tylko Airbus dając lotnictwu maszynę A380-800. To wspomniane marzenie udało się spełnić tylko technicznie, a nie finansowo, co pokazują wydarzenia z ubiegłego roku. Czynników które doprowadziły do niepowodzenia programu A380 jest kilka. Decyzja o wstrzymaniu produkcji airbusa A380, zwanego SuperJumbo, jest ostatnim akcentem w jednej z największych przemysłowych inwestycji w Europie i odzwierciedla brak zamówień od przewoźników, którzy nie popierają już wizji Airbusa w postaci ogromnego czterosilnikowego odrzutowca, który miał walczyć z zatłoczeniem na największych portach lotniczych świata. Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem "A380: Niespełnione marzenie Airbusa".

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Styczniowe wyniki Airbusa. Sprzedaż blisko 300 samolotów

Biznes i przemysł

Styczniowe wyniki Airbusa. Sprzedaż blisko 300 samolotów

Aleksander Domański 07 lutego 2020

airBaltic Cargo z 21-proc. wzrostem za 2019 rok

Pasażer i linie lotnicze

airBaltic Cargo z 21-proc. wzrostem za 2019 rok

Avgeek 06 lutego 2020

Batik Air odebrały pierwszego Airbusa A320neo

Biznes i przemysł

Batik Air odebrały pierwszego Airbusa A320neo

Emilia Derewienko 04 lutego 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5