Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Airbus: Latanie flotą mieszaną dla A320 i A380 zatwierdzone w Japonii


Wstecz Dalej

Autor:

Avgeek

Data publikacji:
2021-10-17 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Airbus: Latanie flotą mieszaną dla A320 i A380 zatwierdzone w Japonii
fot. Piotr Bożyk
All Nippon Airways (ANA) wprowadzą latanie flotą mieszaną czyli tzw. Mixed Fleet Flying (MFF) dla rodziny A320 i A380 po uzyskaniu zgody Japońskiego Biura Lotnictwa Cywilnego (JCAB). Japoński przewoźnik jest pierwszym operatorem na świecie, który wprowadza MFF pomiędzy tymi dwoma typami samolotów.
Zasada MFF jest unikalna dla samolotów Airbusa. Dzięki zunifikowanemu wyposażeniu awionicznemu i układom sterowania lotem umożliwia ona posiadającym odpowiednie uprawnienia załogom regularne i równoległe pilotowanie więcej niż jednego typu Airbusa, wyposażonego w aktywny, cyfrowy układ sterowania lotem fly-by-wire. W linii ANA pozwoli to załogom na wykonywanie mieszanych połączeń krótko- i dalekodystansowych.

Airbus Commonality, czyli maksymalne ujednolicenie zasad oraz ergonomii m.in. kokpitów różnych typów samolotów Airbusa, rozciąga się od kabiny pilotów do kabiny pasażerskiej, przy maksymalnym wykorzystaniu podobnych systemów, paneli kontrolnych i procedur w różnych rodzinach samolotów. Wyjątkowy poziom technicznej wspólności pomiędzy samolotami Airbus typu fly-by-wire usprawnia również procedury serwisowe, co przekłada się na znaczne obniżenie kosztów.- Cieszymy się, że operacje MFF dla A320 i A380 zostały zatwierdzone przez JCAB i że ANA stała się pierwszą linią lotniczą na świecie, która je wprowadziła. MFF oferuje liniom lotniczym większą elastyczność i efektywność kosztową i staje się jednym z kluczy do sukcesu Airbusa. Dla linii lotniczych wzrost liczby godzin przychodu wylatanych przez pilotów z powodu mniejszej liczby dyżurów i przestojów skutkuje znaczną poprawą wydajności - powiedział Stéphane Ginoux, szef regionu Azji Północnej w Airbusie i prezes Airbus Japan.

MFF umożliwia również liniom lotniczym wymianę samolotów różnej wielkości w krótkim czasie bez problemów z planowaniem załóg, co pozwala im lepiej dopasować pojemność samolotów do zapotrzebowania pasażerów na danej trasie.

Obecnie flota All Nippon Airways składa się z 220 samolotów, w tym z 41 samolotów z rodziny A320 i A380: trzech A320, 11 A320neo, czterech A321, 20 A321neo oraz trzech A380.

Fot. Piotr Bożyk

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5