Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Airbus dostarczy satelity australijskiej firmie telekomunikacyjnej


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2020-07-26 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Airbus/ space24.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Airbus dostarczy satelity australijskiej firmie telekomunikacyjnej
fot. NASA
Airbus zawarł na początku lipca umowę z firmą Optus, drugim co do wielkości dostawcą usług telekomunikacji bezprzewodowej w Australii, zaraz po firmie Telstra. Europejski wykonawca dostarczy produkt należący do nowej linii konfigurowalnych satelitów OneSat, których specyficznym atutem ma być szeroka zmienność parametrów działania i ustawień transmisyjnych w toku pracy na orbicie. Satelity tego typu mają dysponować możliwością dostosowania "w locie" swojego zasięgu, przepustowości i częstotliwość sygnału, aby wypełniać różnorodne scenariusze w ramach jednej misji.
Optus 11 stworzony na  będzie dostarczać sygnał radiowo-telewizyjny oraz VHTS, w tym szerokopasmowy, w paśmie Ku na obszarze Australii i Nowej Zelandii, zapewniając przy tym dostęp do usług bezpośredniej transmisji dla indywidualnych odbiorców (Direct to Home broadcasting) w regionie Australii i Azji, a także zwiększając zasięg emisji w obszarze okalającym Antarktydę i rejon Pacyfiku. Ponadto zakładane jest wykorzystanie systemu do wspierania rozwoju rynków mobilnych poprzez eliminowanie luk w pokryciu sygnałem w ramach prowadzonego przez rząd Australii programu Mobile Black Spot, na który władze wydadzą 380 mln dolarów australijskich (263 mln dolarów).

– Optus 11 zwiększy możliwości naszej floty satelitarnej, a jego wyjątkowość da naszym klientom nadawczym możliwość dostarczenia swoim klientom indywidualnym usług dostępu do szerokopasmowego Internetu – przekzał w oświadczeniu po podpisaniu umowy Ben White , Dyrektor zarządzający Optus ds. Sprzedaży hurtowej, satelitarnej i strategii.

Satelita dla Australijczyków zostanie stworzona na bazie platformy produkcji Airbusa OneSat. Ta opiera się na zestandaryzowanym, modułowym podejściu do projektowania i produkcji, co ma z założenia pozwolić na szybsze realizowanie dostaw niż w przypadku dotychczas zamawianych satelitów telekomunikacyjnych.

– OneSat zapewnia klientom elastyczność potrzebną do obsługi zróżnicowanych rynków – zadeklarował Jean-Marc Nasr, szef działu systemów kosmicznych Airbusa, komentując podpisanie umowy. – Duża elastyczność OneSat, bardzo kompaktowa konstrukcja i szybka produkcja powinny sprawić, że satelita znajdzie się na orbicie w 2023 roku – zapewnił.

Satelita formatu OneSat bazuje na doświadczeniu Airbusa zdobytym podczas projektowania i produkcji satelitów telekomunikacyjnych Eurostar, które w przeliczeniu wypracowały już sumarycznie ponad 800 lat aktywnej służby na orbicie. Nowe zamówienie może w niedalekiej przyszłości zaowocować kolejnym (w ramach przewidzianej opcji) zamówieniem ze strony Optusa na dodatkowy egzemplarz satelity OneSat.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Airbus rozpoczyna dostawy z Hamburga na biopaliwie

Biznes i przemysł

Airbus rozpoczyna dostawy z Hamburga na biopaliwie

Avgeek 19 lipca 2020

Garuda Indonesia chce opóźnić odbiory samolotów od Airbusa

Biznes i przemysł

Garuda Indonesia chce opóźnić odbiory samolotów od Airbusa

Emilia Derewienko 14 lipca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5