Partner serwisu
Prawo i polityka

Air Moldova pod nadzorem. Problemy z Rosją w tle

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Air Moldova pod nadzorem. Problemy z Rosją w tle
fot. Welcome Airport Services
Urząd Lotnictwa Cywilnego Mołdawii (CAA) rozpoczął nagłą kontrolę due diligence w Air Moldova po tym, jak linie lotnicze odwołały w ciągu ostatnich kilku dni kilka rejsów. W mołdawskich mediach pojawiły się oskarżenia o to, że firma jest kontrolowana przez prorosyjskiego polityka, ale przewoźnik temu stanowczo zaprzecza.

Air Moldova argumentuje, że decyzja o anulacji lotów spowodowana była awariami technicznymi dwóch samolotów. Lokalne mołdawskie media podają jednak, że przewoźnik został objęty sankcjami amerykańskiego Departamentu Skarbu, gdyż linie mają być kontrolowane przez zbiegłego do Rosji polityka, który jest oskarżany korupcję.

W ciągu ostatnich trzech dni linie Air Moldova odwołały kilka lotów. 29 października anulowano loty do Paryża, Dublina, Lipska i Londynu. Później, 31 października, mołdawskie linie odwołały trzy inne loty, do Frankfurtu nad Menem, Rzymu i Tbilisi. Co ciekawe, połączenie do stolicy Gruzji zostało zainaugurowane kilka dni wcześniej. Tego samego dnia Air Moldova zainaugurowała wykonywanie lotów łączących Kiszyniów w Warszawą-Modlinem. Rejsy mają być wykonywane trzy razy w tygodniu.

Mołdawski ULC zaczyna kontrole

1 listopada Urząd Lotnictwa Cywilnego Mołdawii poinformował o wszczęciu j kontroli działalności Air Moldovy. „Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że rozpoczął kompleksową inspekcję w celu ustalenia zdolności operatora do wykonywania lotów w sposób bezpieczny i zgodny z zadeklarowanym rozkładem lotów.” – przekazał mołdawski regulator lotniczy portalowi newsmaker.md.

Przedstawiciele Air Moldova zareagowali na pojawiające informację w mołdawskiej przestrzeni publicznej, że na działalność mołdawskich linii wpłyną sankcje Stanów Zjednoczonych. Linie lotnicze deklarują, że nie są ujęte na żadnej liście amerykańskiej liście zawierającej sankcje, a w zarządzie przewoźnika nie ma żadnych przedstawicieli klasy politycznej z Republiki Mołdawii. Air Moldova zwraca uwagę, że odwołania lotów w ostatnim okresie spowodowane były awariami technicznymi dwóch samolotów. Air Moldova twierdzi, że żadnej sankcje i zakazy nie dotyczą prowadzonej działalności lotniczej. Jednocześnie mołdawski przewoźnik nazywa pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje „uwłaczającymi”.

Linie kategorycznie zaprzeczają informacją

„Air Moldova nie znajduje się na żadnej z list z sankcjami nałożonymi przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych lub władze Republiki Mołdawii. Air Moldova stanowczo oświadcza: nie ma osobistości politycznych z Republiki Mołdawii zarówno w składzie zarządu linii lotniczej, jak i w składzie Założycieli Spółki” – brzmi oświadczenie przewoźnika z Kiszyniowa.

Przedstawiciele Air Moldova skarżą się jednak, że „polityka Republiki Mołdawii jest zaangażowana w działalność firmy w sposób absolutnie bezpodstawny i nielegalny”. Według zarządu operatora władze Mołdawii próbują osłabić działalność Air Moldovy, gdyż preferują inne linie lotnicze.

Air Moldova podkreśla, że jest firmą prywatną, która jest niepowiązana politycznie z żadnym politykiem. „Trudności operacyjne, z jakimi zmagała się firma w ostatnim czasie, były spowodowane usterkami technicznymi dwóch samolotów z naszej floty” – stwierdzają w oświadczeniu przedstawiciele Air Moldovy, dodając, że linie usilnie pracują, aby zaradzić skutkom zakłóceń w rozkładzie lotów.

Z oświadczenia linii dowiadujemy, się także, że zarząd operatora jest „głęboko rozczarowany” informacjami pojawiającymi się w przestrzeni medialnej, gdyż linie włożyły bardzo dużo wysiłku i pracy, aby nie być kojarzonymi politycznie i aby nikt nie ingerował w prowadzoną działalność.

Czy linie są powiązane z Rosją?

W 2021 r. portal Anticoruptie.md napisał, że prywatyzacja Air Moldovy została przeprowadzona poprzez program oparty na sztucznych długach, błędnej procedurze konkurencji i kilku wątpliwych transakcjach finansowych. Niedawno minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Mołdawii, Andrei Spînu, powtórzył, że za transakcją stoi zbiegły polityk, Ilan Șor. To po tym, jak linie ogłosiły wznowienie lotów z Kiszyniowa do Moskwy, władze Mołdawii stwierdziły, że przewoźnik jest kontrolowany przez Shora. Po tym jak mołdawski Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał kategoryczny zakaz wznowienia rejsów do Rosji, linie zaprzestały planów przywrócenia bezpośredniego połączenia lotniczego łączącego obie stolice.

26 października Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) w Departamencie Skarbu USA ogłosił sankcje wobec 21 osób i podmiotów powiązanych z Republiką Mołdawii. Wspomniany Ilan Şor pojawia się na liście sankcyjnej. USA oskarża Sora o poważne akty korupcji. W związku z tym w mołdawskiej przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, że działalność Air Moldovy, w wyniku nałożonych przez USA sankcji, może zostać zablokowana.

Rejsy do Modlina

W sobotę lot z Kiszyniowa do Modlina odbył się bez przeszkód, a maszyna Air Moldowa wylądowała pod Warszawą o 7:39. Przewoźnik z Mołdawii jest jedynym operatorem spoza Grupy Ryanair obecnym na lotnisku Warszawa-Modlin.

– Port Lotniczy Warszawa-Modlin staje się lotniskiem pierwszego wyboru dla naszych wschodnich sąsiadów. Jestem przekonany, że połączenie z Kiszyniowem ma wielki potencjał i będzie często wykorzystywane nie tylko przez Polaków i gości z Mołdawii, ale również przez pasażerów z Odessy, Winnicy, Czerniowiec, Humania i innych ukraińskich miast – mówił wówczas Grzegorz Hlebowicz, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Rosja: Awaryjne lądowanie w polu A320 linii Ural Airlines

Pasażer i linie lotnicze

Rosja: Awaryjne lądowanie w polu A320 linii Ural Airlines

Rafał Dybiński 12 września 2023

Air Koryo planują znów loty do Władywostoku. Dla Rosjan bez wiz

Pasażer i linie lotnicze

Zobacz również:

AOC linii Air Moldova zawieszony

Prawo i polityka

AOC linii Air Moldova zawieszony

Rafał Dybiński 28 sierpnia 2023

Air Moldova: Zamrożone konta bankowe. ULC grozi odebraniem AOC

Biznes i przemysł

Koniec Air Moldovy w Polsce. W Modlinie zostaje tylko Ryanair

Biznes i przemysł

Pozostałe z wątku:

Rosja: Awaryjne lądowanie w polu A320 linii Ural Airlines

Pasażer i linie lotnicze

Rosja: Awaryjne lądowanie w polu A320 linii Ural Airlines

Rafał Dybiński 12 września 2023

Air Koryo planują znów loty do Władywostoku. Dla Rosjan bez wiz

Pasażer i linie lotnicze

Zobacz również:

AOC linii Air Moldova zawieszony

Prawo i polityka

AOC linii Air Moldova zawieszony

Rafał Dybiński 28 sierpnia 2023

Air Moldova: Zamrożone konta bankowe. ULC grozi odebraniem AOC

Biznes i przemysł

Koniec Air Moldovy w Polsce. W Modlinie zostaje tylko Ryanair

Biznes i przemysł

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5