Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Air Liquide, Airbus i Groupe ADP stworzą infrastrukturę wodorową w portach Paryża


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-06-21 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Air Liquide, Airbus i Groupe ADP stworzą infrastrukturę wodorową w portach Paryża
fot. Paris Aeroport
Przedstawiciele francuskiego przedsiębiorstwa chemicznego Air Liquide, producenta samolotów Airbus oraz operatora czternastu portów lotniczych Groupe Aéroports de Paris (Groupe ADP) podpisali w poniedziałek Memorandum of Understanding (MoU) w celu przygotowania podstaw do wdrożenia infrastruktury wodorowej na paryskich lotniskach. Odrzutowce napędzane w ten sposób mają służyć pasażerom od 2035 roku.
Partnerzy wykorzystają swoją fachową wiedzę, aby wesprzeć dekarbonizację przemysłu lotniczego oraz zdefiniować konkretne potrzeby i możliwości, jakie wodór może wnieść do sektora lotniczego. Projekt odzwierciedla wspólną ambicję trzech partnerów oraz ma przyczynić się do powstania innowacyjnego i strategicznego sektora francuskiego, który dąży do osiągnięcie neutralnego dla klimatu lotnictwa na całym świecie.

Porty lotnicze będą niemniej musiały dostosować swoją infrastrukturę do obsługi pierwszego komercyjnego samolotu napędzanego wodorem. Plan zakłada, że nastąpi to w 2035 roku. Szczególnym wyzwaniem będzie zdefiniowanie systemu produkcji, przechowywania i dystrybucji ciekłego wodoru. W pierwszym etapie opracowane zostaną scenariusze dla dwóch głównych lotnisk w Paryżu, czyli Charles de Gaulle i Orly.

– Air Liquide ogłosiło niedawno zobowiązania do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Musimy teraz podjąć działania, zwłaszcza poprzez rozwój sektora wodorowego, aby przygotować się na przyszłość. Do branży lotniczej wnosimy fachową wiedzę w zakresie łańcucha dostaw wodoru. Partnerstwo trzech głównych graczy odzwierciedla wspólne pragnienie przyspieszenia transformacji energetycznej i budowania przyszłości dla bardziej zrównoważonego lotnictwa – podkreślił Matthieu Giard, przedstawiciel Air Liquide.

– To niezbędny i ważny krok w celu wdrożenia do eksploatacji bezemisyjnej floty do 2035 roku. Potwierdzamy wspólne ambicje w dążeniu do dekarbonizacji sektora lotniczego - stwierdził Antoine Bouvier, przedstawiciel Airbusa. - Jesteśmy gotowi podjąć działania przygotowawcze w celu wdrożenia wodoru na paryskich lotniskach. Zrównoważone paliwo i nowe huby wodorowe umożliwią dekarbonizację podróży lotniczych – podsumował Edward Arkwrigh, przedstawiciel Groupe ADP.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Linia Air France odebrała 10. airbusa A350-900

Pasażer i linie lotnicze

Linia Air France odebrała 10. airbusa A350-900

Avgeek 20 czerwca 2021

Airbus chce usprawniać istniejące modele samolotów

Biznes i przemysł

Airbus chce usprawniać istniejące modele samolotów

Tomasz Śniedziewski 18 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5