Partner serwisu
Prawo i polityka

44 loty do Polski z Uzbekistanu z ewakuowanymi z Kabulu. Prawie 1300 osób uratowanych

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-08-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Kancelaria Premiera Rady Ministrów/PAP/Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
44 loty do Polski z Uzbekistanu z ewakuowanymi z Kabulu. Prawie 1300 osób uratowanych
fot. Redakcja
44 loty do Polski wykonano w sumie z ewakuowanymi cywilami z Kabulu. Na pokładach odrzutowców PLL LOT przewieziono prawie 1300 osób, z czego 937 obywateli Afganistanu, którzy współpracowali w ciągu ostatnich 20 lat z oddziałami polskimi lub z polską dyplomacją. Premier Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim zaangażowanym w akcję ewakuacyjną.

– Czternaście cywilnych samolotów operowało na linii Uzbekistan-Warszawa, wywożąc te osoby. Samoloty wojskowe transportowały ludzi z tego teatru w Kabulu do Uzbekistanu. Czternaście samolotów przetransportowało prawie 1300 osób – przekazał Marcin Przydacz, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Z tych osób 1100 zostanie w Polsce przez najbliższy czas w ośrodkach. Nieco ponad 200 to są współpracownicy ewakuowani na prośbę innych państw czy organizacji – precyzował Przydacz.

Wiceszef MSZ ujawnił, że z prośbą do Polaków o ewakuację zwrócił się nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy z siedzibą w Waszyngtonie. – Zobaczyli jak jak skuteczną misję realizujemy w tych trudnych warunkach. Zrobiliśmy to. Ci ludzie są już bezpieczni – zapewnił Przydacz. Wiceszef MSZ przypomniał również o ewakuowaniu tłumaczy i współpracowników Litwy. – Te osoby również zostały bezpiecznie odtransportowane do Wilna. Zwróciły się do nas inne państwa np. Estonia i również tym państwom pomagaliśmy – dodał Przydacz.

Trzy miesiące ewakuacji z Afganistanu

Mateusz Morawiecki przypomniał natomiast, że całą akcję rozpoczęto już w czerwcu, kiedy sytuacja w Afganistanie zaczęła się pogarszać. – To wtedy ściągnęliśmy do Polski pierwszych współpracowników, pierwszych tłumaczy, osoby, które współpracowały z nami przez wiele lat, a także część Polaków, która w Afganistanie pełniła służbę na rzecz międzynarodowej misji pokojowej – mówił premier podczas wspólnej konferencji z ambasadorem Afganistanu w Polsce Tahirem Quadiry.

Polska pomogła obywatelom oraz rządom Litwy, Estonii, Holandii, Czech i Niemiec, organizacjom takim jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski i wspomniany wyżej Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Do Polski przyleciały także rodziny z Niemiec i Holandii. Cudzoziemcom zapewniono zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieny osobistej, pomoc medyczną, psychologiczną oraz ubrania i zabawki dla dzieci. Rozpoczęła się także procedura przyjmowania od ewakuowanych obywateli Afganistanu wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. Będą również realizowane działania ułatwiające ich integrację.

Premier Morawiecki wraz z ministrami obrony narodowej, spraw zagranicznych oraz spraw wewnętrznych i administracji omówili 17 sierpnia akcje ewakuacji osób, które współpracowały z polskim kontyngentem wojskowym. Zobowiązano wówczas ministrów do weryfikacji dokumentacji sprzed lat w taki sposób, aby każdy, kto kiedykolwiek współpracował z Polską, otrzymał schronienie.

Dreamliner i Embraery PLL LOT w moście powietrznym

20 sierpnia premier Morawiecki rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Ustalono wówczas, że Polska będzie odpowiedzialna za operację ewakuacji i zapewnienia bezpiecznego transportu dla 500 osób, które współpracowały w ostatnich latach z Sojuszem Północnoatlantyckim. Ewakuowani zostali przywiezieni do Polski, a następnie do innych krajów NATO.

Ewakuacja była prowadzona sprawnie mimo wielu trudności w zarządzaniu lotniskiem w Afganistanie. Wymagała zachowania poufności, ze względów bezpieczeństwa. By szybciej i skuteczniej ewakuować ludzi stworzono swoisty most powietrzny między Kabulem a uzbeckim Nawoi. Na trasie z Uzbekistanu do Warszawy latały odrzutowce PLL LOT.

Ewakuacja odbywała się zgodnie ze stale aktualizowanymi listami, którą koordynowało MSZ we współpracy z innymi instytucjami i służbami. Wojsko ewakuowało do Polski wszystkich, którzy zgłosili taką potrzebę. Były to osoby współpracujące z naszymi żołnierzami w czasie misji w Afganistanie.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Wakacyjny wzrost ruch lotniczego nad Europą

Infrastruktura i lotniska

Wakacyjny wzrost ruch lotniczego nad Europą

Mateusz Kieruzal 14 września 2023

PLL LOT miały kiedyś własną piekarnię

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT miały kiedyś własną piekarnię

inf. pras. 17 września 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Wakacyjny wzrost ruch lotniczego nad Europą

Infrastruktura i lotniska

Wakacyjny wzrost ruch lotniczego nad Europą

Mateusz Kieruzal 14 września 2023

PLL LOT miały kiedyś własną piekarnię

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT miały kiedyś własną piekarnię

inf. pras. 17 września 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5