Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

10 najbardziej zatłoczonych lotnisk świata


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-02-08 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ The Independent

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

10 najbardziej zatłoczonych lotnisk świata
Port Lotniczy Heathrow, fot. Tony Hisgett, CC BY 2.0
Międzynarodowe lotnisko w Dubaju opublikowało statystyki pasażerskie za rok 2017, które potwierdzają, że utrzymało ono pozycję najbardziej ruchliwego portu lotniczego na świecie w podróżach międzynarodowych.
Około 88,2 miliona pasażerów przeszło przez lotnisko w zeszłym roku, wobec 83,6 milionów w 2016 roku. Dyrektor generalny Dubai Airports, Paul Griffiths powiedział, że prognozuje wzrost liczby podróżnych do 90,3 milionów w 2018 roku.

Ale poza Dubajem na świecie są też inne, wyjątkowo zatłoczone porty lotnicze. Poniżej prezentujemy pierwszą dziesiątkę (statystyki są oparte na liczbie pasażerów z 2016 r., podanej przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych (ACI).

Londyn Heathrow

Dotychczasowy numer jeden z rankingu, obecnie znajduje się na drugim miejscu. Jednak droga do odzyskania pozycji nie jest daleka. Heathrow obsłużył 76 milionów podróżnych w 2016 roku, co stanowi wzrost o 1 procent w stosunku do poprzedniego roku. Zajmuje również pozycję numer siedem, jeśli chodzi o łączną liczbę obsłużonych pasażerów.

Międzynarodowy port lotniczy w Hongkongu

Niedaleko za lotniskiem Heathrow znajduje się lotnisko w Hongkongu, które w 2016 r. odprawiło 70 milionów pasażerów, co stanowi wzrost o 3 proc. w stosunku do roku 2015 r. Jest to ósme miejsce pod względem liczby najbardziej ruchliwych lotnisk.

Port lotniczy Amsterdam-Schiphol

Jako jednoterminalowe lotnisko z limitem 500 000 lotów rocznie Schiphol utrzymuje silną pozycję. To trzecie najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie i czwarte na świecie pod względem liczby pasażerów międzynarodowych. 64 miliony osób, które obsłużono tu w 2016 roku, to 9-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Port lotniczy Paris-Charles de Gaulle

Z liczbą 66 milionów pasażerów obsłużonych na lotnisku w 2016 roku Paryż znalazł się w pierwszej 10. najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie, a także zajął piątą pozycję w ruchu międzynarodowym.

Port lotniczy Singapur-Changi

W 2017 roku singapurskie lotnisko zdobyło nagrodę dla najlepszego lotniska na świecie (piąty rok z rzędu). W 2016 roku z portu skorzystało 59 mln pasażerów. Singapur Airport zajmuje 17 pozycję w rankingu najbardziej ruchliwych lotnisk i szóstą pod względem liczby obsłużonych pasażerów międzynarodowych.

Międzynarodowy port lotniczy Seul Incheon

Seul, z wynikiem sięgającym 58 milionów obsłużonych pasażerów rocznie, zajmuje pozycję ​​20. najbardziej ruchliwego lotniska na świecie oraz siódmą, jeśli chodzi o podróże międzynarodowe. Dane z 2016 r. mówią o 17-procentowym wzroście liczby podróżnych w stosunku do 2015 r.

Lotnisko we Frankfurcie

Chociaż ma więcej pasażerów niż lotnisko w Seulu, to liczba gości zagranicznych korzystający z lotniska we Frankfurcie jest mniejsza. W 216 roku lotnisko odwiedziło w sumie 61 milionów podróżnych, co sprawia, że zajmuje 13. pozycję w rankingu najbardziej zatłoczonych lotnisk na świecie.

Lotnisko Bangkok Suvarnabhumi

Z 45 milionami pasażerów obsłużonych w 2016 roku lotnisko Suvarnabhumi w Tajlandii nie byłoby w stanie znaleźć się w pierwszej 20. największych portów lotniczych. Jednak nadrabia dużą liczbą pasażerów międzynarodowych, co daje mu ósme miejsce na liście.

Port lotniczy Taipei Taoyuan

Lotnisko to w 2016 roku obsłużyło łącznie 42 miliony pasażerów, co stanowi wzrost ruchu o 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2015 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Bombardier: 2050 nowych samolotów w regionie Azji do 2036 roku

Biznes i przemysł

Bombardier: 2050 nowych samolotów w regionie Azji do 2036 roku

Magdalena Wosińska 07 lutego 2018

Belfast City Airport rozbuduje swój terminal

Infrastruktura i lotniska

Belfast City Airport rozbuduje swój terminal

Justyna Urbaniak 07 lutego 2018

Indonezyjskie lotniska do pilnej rozbudowy

Infrastruktura i lotniska

Indonezyjskie lotniska do pilnej rozbudowy

Justyna Urbaniak 06 lutego 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5