Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Związki Zawodowe PLL LOT zapowiadają strajk włoski


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-05-19 08:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Związki Zawodowe PLL LOT zapowiadają strajk włoski
fot. M. Mielniczuk, PLL LOT
Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy PLL LOT podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej, polegającej na skrupulatnym przestrzeganiu procedur bezpieczeństwa. Działania te mogą wpłynąć na zwiększenie opóźnień wykonywanych operacji lotniczych – poinformowali PAP związkowcy.
Związki zapowiedziały też, że akcja protestacyjna będzie prowadzona do dnia uchylenia przez Sąd postanowienia zarządu LOT-u, zakazującego rozpoczęcie strajku 1 maja br. bądź do czasu osiągnięcia kompromisu z pracodawcą. W komunikacie podkreślono, że w razie osiągnięcia rezultatów w terminie rozsądnym MKS PLL LOT podejmie decyzję o przeprowadzeniu strajku.

Jak poinformowali związkowcy, w czwartek podpisano Międzyzakładowe Porozumienie Związków Zawodowych Branży Lotniczej, którego celem jest wspólna reprezentacja i szerokie działania na rzecz swoich członków.

Początkowo strajk zaplanowano na 1 maja – termin ten został jednak ostatecznie odwołany, a pod budynkiem LOT odbyła się pikieta protestacyjna. Decyzja o odwołaniu związana była z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Warszawie, który przychylił się do wniosku zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT i zakazał przeprowadzania strajku na podstawie referendum Związków. 

Spór na na linii zarząd – związkowcy odnośnie do zaplanowanego na 1 maja strajku pracowników trwa od kilku tygodni. Kluczowy dla sprawy był piątek (28.04), kiedy to popołudniem zarząd LOT-u ogłosił postanowienie sądu pierwszej instancji, mówiące, że zarówno referendum, jak i strajk, mogą być nielegalne. W odpowiedzi na to oświadczenie późnym wieczorem związkowcy zorganizowali konferencję prasową. Podkreślali, że wyrok, na który powołuje się Milczarski nie jest prawomocny, a jest wyłącznie postanowieniem sądu. Pracownicy narodowego przewoźnika zapewniali dziennikarzy: „Strajki odbędą się, ale nie jest jeszcze jasne, w jakiej formie”.

Związkowcy domagają się przywrócenia wynagrodzeń z 2010 roku. Regulamin wynagrodzenia został wypowiedziany w 2013 roku, kiedy LOT stanął na krawędzi bankructwa i musiał przeprowadzić restrukturyzację. Obecne płace zależą m.in. od wylatywanych godzin. Ponadto związkowcy krytykują władze spółki, informując, iż nowi pracownicy, np. stewardzi nie są zatrudniani na umowę o pracę.

Dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT Adrian Kubicki mówi, że spółka składała związkom zawodowym propozycje płacowe, przy zachowaniu nowego regulaminu wynagrodzeń, ale zostały one odrzucone. Wyjaśnił, że propozycja LOT-u zakładała m.in. uznanie roszczeń związków na pewien okres, przeznaczenie części zysku gotówkowego (5 proc.) do podziału pracowników.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT w Azji. Potencjał rynkowy jest. Problemem kurczące się Okęcie

Biznes i przemysł

LOT w Azji. Potencjał rynkowy jest. Problemem kurczące się Okęcie

Magdalena Wosińska 21 maja 2018

LOT wykorzystuje swoją szansę. Ale agresywny rozwój może zaboleć

Biznes i przemysł

LOT wykorzystuje swoją szansę. Ale agresywny rozwój może zaboleć

Emilia Derewienko 18 maja 2018

PLL LOT: Europa będzie latać do Azji przez Warszawę

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT: Europa będzie latać do Azji przez Warszawę

Emilia Derewienko 18 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS