Partner serwisu
Infrastruktura i lotniska

ZRPL: Ruch pasażerski w I kwartale w portach regionalnych z 6-proc. wzrostem

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-05-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Związek Regionalnych Portów Lotniczych

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA I LOTNISKA
ZRPL: Ruch pasażerski w I kwartale w portach regionalnych z 6-proc. wzrostem
fot. Kraków Airport
Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego ogółem za pierwsze trzy miesiące 2019 roku w trzynastu funkcjonujących w Polsce lotniskach regionalnych. Wynika z nich, że od początku stycznia do końca marca br. z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało w sumie ponad 5,6 mln podróżnych, to o ponad 300 tys. więcej (+6 proc.) w porównaniu z 2018 rokiem. 

Był to najlepszy pierwszy kwartał roku w historii polskich portów regionalnych. Warto podkreślić, że w tym samym czasie, średnia dynamika ruchu pasażerskiego w europejskich lotniskach wg ACI Europe wyniosła 4,4 proc.

Szczegółowe wyniki

W pierwszym kwartale 2019 r. we wszystkich czternastu polski portach lotniczych obsłużono ponad 9,3 mln podróżnych. Z tego 60 proc. obsłużono w lotniskach regionalnych, a 40 proc. na lotnisku Chopina w Warszawie.  

W niniejszym podsumowaniu polskie lotniska regionalne zostały podzielone na dwie grupy. W grupie 1. znalazły się porty, które rocznie obsługują powyżej jednego miliona pasażerów, a w grupie 2. obsługujące poniżej jednego miliona. 

W grupie 1. najwięcej pasażerów w I kwartale 2018 roku skorzystało z siatki połączeń lotniska w Krakowie, było ich 1,63 mln. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z liczbą 1 mln podróżnych, trzecim był Modlin – 718 tys., następnie Katowice – 712 tys., Wrocław – 692 tys. mln i Poznań – 405 tys.

Liderem grupy 2. zostało lotnisko w Rzeszowie, gdzie obsłużono 164 tys. pasażerów. Drugie miejsce zajął Szczecin z wynikiem ok. 120 tys. pasażerów*, następnie Bydgoszcz – 85 tys., Lublin – 75 tys., Łódź – 49 tys., Olsztyn – 19 tys.* i Zielona Góra – 4,5 tys. (*dane szacunkowe).

Liderem wzrostu liczby pasażerów w grupie 1. w pierwszym kwartale bieżącego roku zostało lotnisko w Krakowie, gdzie obsłużono o 226 tys. osób więcej niż w tym samym okresie 2018 roku. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław z przyrostem 86 tys. podróżnych, trzeci był Modlin z wynikiem 35 tys. podróżnych. Z kolei w grupie 2. najwięcej pasażerów przybyło w Rzeszowie – prawie 13 tys., następnie w Bydgoszczy – 9,8 tys., a na trzecim miejscu znalazł się Łódź, gdzie obsłużono o 2,6 tys. podróżnych więcej niż przed rokiem.  

Największą dynamikę wzrostu ruchu pasażerskiego w grupie 1. odnotowano na lotnisku w Krakowie (+16,1 proc.). Kolejne miejsca zajęły: Wrocław (+14,3 proc.) i Modlin (5,2 proc.). W grupie 2. liderem dynamiki wzrostu zostało lotnisko w Bydgoszczy (+13,1 proc.), drugie miejsce przypadło Rzeszowowi (+8,5 proc.), a za nią uplasowała się Łódź (+5,6 proc.). 

Komentarz prezesa ZRPL


– Po znakomitym dla polskich lotnisk regionalnych 2018 roku, pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł wyraźną korektę wyników ruchu pasażerskiego. Warto przypomnieć, że po pierwszych trzech miesiącach minionego roku dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego lotnisk regionalnych wynosiła 15 proc., przy 6 proc. w tym samym okresie bieżącego roku. W pierwszym kwartale 2018 roku wzrost liczby pasażerów wyniósł ok. 680 tys., po trzech miesiącach 2019 roku było to ok. 320 tys. – tłumaczy prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych Artur Tomasik. – Korekta nie jest zaskoczeniem, prędzej czy później musiała się pojawić, zresztą nie pierwszy i nie ostatni raz. W 2018 roku według ACI Europe z 15,4-proc. dynamiką wzrostu ruchu pasażerskiego Polska znalazła się w europejskiej czołówce. Polski rynek rozwijał się zdecydowanie powyżej europejskiej średniej dynamiki, która w minionym roku ukształtowała się na poziomie 6,1 proc. Nie zmienia to faktu, że 2019 roku będzie zdecydowanie najlepszym w historii polskich portów regionalnych. Liczba pasażerów obsłużonych na lotniskach regionalnych zbliży się do rekordowych 30 mln podróżnych – dodaje Tomasik.

Prezes związku zrzeszającego polskie porty regionalne jest pełen obaw co do przyszłych wyników naszych lotnisk. Trzeba przy tym zauważyć, że gdzie by nie przyłożyć ucho, to czy to IATA, czy linie, czy lotniska wszyscy widzą widmo kryzysu w tym samym.

– Identyfikujemy kilka czynników, które niekorzystnie będą wpływać na rozwój branży. Po pierwsze jest to eskalująca chińsko-amerykańska wojna handlowa, która bez wątpienia ma i będzie miała pogłębiający się negatywny wpływ na światową wymianę towarową, a tym samym gospodarkę. Po drugie, mocno wahające się ceny nafty lotniczej. We wrześniu 2018 roku cena kerozyny osiągnęła prawie 100 dolarów za baryłkę, następnie zaczęła spadać do poziomu ok. 70 dolarów, a od stycznia br. znowu szybko rosnąć, osiągając poziom 85 dolarów. Wydaje się, że na dłuższą metę możemy zapomnieć o cenach za baryłkę na poziomie 40-50 dolarów z pierwszej połowy 2016 roku, co negatywnie wpłynie na funkcjonowanie linii lotniczych i rozwój ich oferty. Trzecim zagrożeniem dla rozwoju branży lotniczej w Europie jest przeciągający się brexit i związane z nim liczne niewiadome – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych. 

Komentarz władz lotnisk

O komentarz poprosiliśmy także przedstawicieli trzech lotnisk z grupy drugiej, czyli aspirujących do przekroczenia granicy 1 mln pasażerów rocznie. Najbliżej osiągnięcia tego poziomu jest lotnisko w Rzeszowie. Jego prezes Michał Tabisz tak komentuje dobre wyniki portu po pierwszym kwartale br.: – Wzrost ruchu pasażerskiego zawdzięczamy przede wszystkim zwiększeniu oferowania przez Lufthansę na trasie Rzeszów – Monachium, z siedmiu do dwunastu lotów tygodniowo, porównując pierwsze kwartały 2018 i 2019 roku. Przypomnę, że od kwietnia br. mamy już pełne dwie rotacje dziennie, czyli 14 lotów tygodniowo z nowym rozkładem, korzystniejszym zwłaszcza dla pasażerów biznesowych. Drugi czynnik wzrostu to rekordowa liczba prawie 10 tysięcy pasażerów na połączeniach czarterowych obsługujących pielgrzymów udających się na grób cadyka Elimelecha. Dobry wynik w pierwszym kwartale br. to także efekt funkcjonowania dwóch międzynarodowych połączeń operowanych przez LOT z Rzeszowa, czyli Newarku i Tel Awiwu – mówi Tabisz. 

W grupie drugiej wyraźny wzrost liczby pasażerów odnotowało także lotnisko w Bydgoszczy, po pierwszym kwartale br., awansując do dziesiątki najpopularniejszych lotnisk w Polsce. Pierwszy kwartał br. tak komentuje Tomasz Moraczewski, prezes Zarządu bydgoskiego lotniska:

– Wzrost o 13 proc. liczby odprawionych pasażerów w pierwszym kwartale jest dobrym prognostykiem, zwłaszcza po udanym roku 2018, który zakończyliśmy niemal 25-procentowym wzrostem. Cieszy nas również dobre obłożenie rejsów zarówno Ryanair, jak i codziennych lotów Lufthansy do Frankfurtu. To dowodzi, że pasażerowie cenią sobie podróże z regionalnego lotniska, położonego blisko domu, bo to oszczędność czasu i pieniędzy. Wyniki są więc w dużej mierze zasługą naszych pasażerów, którzy coraz częściej i coraz chętniej wybierają Port Lotniczy Bydgoszcz, jako pierwszy lub końcowy etap podróży. Przewoźnicy również powoli dostrzegają ten trend i uwzględniają go w swoich modelach biznesowych. Czy i jak przełoży się to na zwiększenie oferty i dalszy rozwój Portu, zależeć będzie od czynników ekonomicznych, takich jak np. tempo i kierunki rozwoju naszego regionu, również w obszarze turystyki przyjazdowej, operacyjnych np. dostępność floty, czy wyłączenia B737 MAX, czy też makrogospodarczych np. związanych z cenami paliw, czy Brexitem – zauważa Moraczewski.

W grupie lotnisk obsługujących poniżej jednego miliona pasażerów na trwałą ścieżkę wzrostu wróciło lotnisko w Łodzi. Pierwszy kwartał podsumowuje dr Anna Midera, prezes Zarządu Łódź Airport:

– Ponad 5,5-proc. wzrost w pierwszym kwartale 2019 jest dowodem, że pozytywny trend wzrostowy zapoczątkowany w połowie ubiegłego roku jest stabilny. Pasażerowie, szczególnie biznesowi, wybierający połączenie Lufthansy do Monachium, powrócili na łódzkie lotnisko i coraz tłumniej wykorzystują możliwość wylotów bezpośrednio z Łodzi, niemalże w cały świat. Gdyby porównać tylko ruch pasażerski przewoźników low-costowych i tradycyjnych (bez przekierowań i czarterów) wzrost jest jeszcze wyższy – blisko 8,5 proc. W I kwartale 2019 r. imponująco wzrosła również liczba operacji lotniczych wykonywanych przez tych przewoźników – o blisko 35 proc. Kolejne miesiące to zapowiadany i wyczekiwany przez mieszkańców Łodzi i regionu powrót ruchu czarterowego, a także powracające już od kwietnia połączenie Ryanaira do Aten. Jak widać – odczarowanie lotniska, o którym mówiłam ponad rok temu – przyniosło pozytywne efekty, a kolejne wzrosty są dla mnie i mojego zespołu przyczynkiem do wytężonej pracy nad kolejnymi nowościami – komentuje dr Midera.

W 2018 roku z siatki połączeń trzynastu polskich portów regionalnych skorzystało 28,1 mln podróżnych, to jest o ponad 3,7 mln więcej w porównaniu z 2017 rokiem. Był to najlepszy wynik w historii polskich portów regionalnych. Dynamika wzrostu ruchu wyniosła 15,3 proc. i była zdecydowanie wyższa od średniej dynamiki europejskich lotnisk, która według ACI Europe ukształtowała się na poziomie 6,1 proc. ZRPL prognozuje, że w 2019 roku suma ruchu pasażerskiego na lotniskach regionalnych zbliży się do wartości 30 mln podróżnych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Świat lotnictwa przybywa do Słowenii

Biznes i przemysł

Świat lotnictwa przybywa do Słowenii

inf pras. 11 września 2023

Ostatni dzień rejestracji na Kongres Rynku Lotniczego!

Biznes i przemysł

Air France świętuje 90 lat elegancji

Biznes i przemysł

Air France świętuje 90 lat elegancji

inf. pras. 11 września 2023

Zobacz również:

Prezesi lotnisk z Krakowa, Lublina i Rzeszowa w zarządzie ZRPL

Infrastruktura i lotniska

Prezesi lotnisk z Krakowa, Lublina i Rzeszowa w zarządzie ZRPL

Redakcja/inf. pras. 18 kwietnia 2023

Wzrost o 60 proc. ruchu na lotniskach w Polsce. 13 mln pasażerów do końca Q3 2021

Infrastruktura i lotniska

Hawryluk nowym wiceprezesem ZRPL

Infrastruktura i lotniska

Hawryluk nowym wiceprezesem ZRPL

Przegląd prasy 18 października 2021

Pozostałe z wątku:

Świat lotnictwa przybywa do Słowenii

Biznes i przemysł

Świat lotnictwa przybywa do Słowenii

inf pras. 11 września 2023

Ostatni dzień rejestracji na Kongres Rynku Lotniczego!

Biznes i przemysł

Air France świętuje 90 lat elegancji

Biznes i przemysł

Air France świętuje 90 lat elegancji

inf. pras. 11 września 2023

Zobacz również:

Prezesi lotnisk z Krakowa, Lublina i Rzeszowa w zarządzie ZRPL

Infrastruktura i lotniska

Prezesi lotnisk z Krakowa, Lublina i Rzeszowa w zarządzie ZRPL

Redakcja/inf. pras. 18 kwietnia 2023

Wzrost o 60 proc. ruchu na lotniskach w Polsce. 13 mln pasażerów do końca Q3 2021

Infrastruktura i lotniska

Hawryluk nowym wiceprezesem ZRPL

Infrastruktura i lotniska

Hawryluk nowym wiceprezesem ZRPL

Przegląd prasy 18 października 2021

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5