Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Zakaz lotów do 11 kwietnia. LOT zawiesza połączenia. Jest nowe rozporządzenie


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-03-24 21:28
Tagi:
, LOT
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zakaz lotów do 11 kwietnia.  LOT zawiesza połączenia. Jest nowe rozporządzenie
Fot. PLL LOT
Dzisiaj (24 marca) opublikowane zostało nowe rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, zakazujące lotów do 11 kwietnia. PLL LOT ogłosił już przedłużenie zawieszenia lotów do tego dnia i anulował rejsy z tego okresu. Czartery oraz połączenia w ramach #LOTdoDomu nadal będą się odbywały.
Pierwotnie zakaz lotów został ogłoszony przez premiera Matusza Morawieckiego 13 marca. Opublikowane wtedy rozporządzenie miało obowiązywać przez 14 dni. Teraz zostaje ono zastąpione przez nowe, które będzie obowiązywało do 11 kwietnia. Rozporządzenie z dnia 24 marca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (poz. 521) wchodzi w życie 29 marca. Ma to oczywiście bezpośredni związek z zaostrzeniem zakazu poruszania się ogłoszonym dzisiaj (24 marca) przez rząd. 

W komunikacie przekazanym przez LOT możemy przeczytać, że w związku z decyzją polskiego rządu o przedłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych do dnia 11 kwietnia 2020 roku włącznie, podyktowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie, loty zaplanowane w dniach 29 marca–11 kwietnia 2020 roku zostały odwołane. „W związku z powyższym do 11 kwietnia realizujemy tylko loty czarterowe w ramach operacji #LOTdoDomu” – informuje przewoźnik.

Zgodnie z zapisami nowego rozporządzeniem wprowadzony zostaje zakaz wykonywania lądowania cywilnych statków powietrznych na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk lotów międzynarodowych przewożących pasażerów. Od tego są jednak trzy wyjątki.

Pierwszy z nich to rejsy czarterowe wykonywane bądź na zlecenie Prezesa Rady Ministrów i zapewniające obywatelom polskim oraz uprawnionym cudzoziemcom możliwość powrotu do kraju, bądź czartery zamówione przed przed dniem 15 marca 2020 r. na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.
Zakaz nie będzie obejmował także lotów wykonywanych w interesie publicznym. W tym ostatnim przypadku chodzi o loty wykonywane m.in. w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego oraz lotów ze statusem HAED, GARDA, STATE.

Trzecim wyjątkiem są loty czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych, które będą wykonywane na zlecenie państw obcych, w celu powrotu ich obywateli.
Rozporządzenie z 24 marca doprecyzowało także kwestie lotów krajowych. Pojawił się bowiem zapis o tym, że wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania handlowego przez statki powietrzne wykonujące loty w ruchu krajowym, z wyjątkiem lądowania handlowego w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty.

Warto przy tym pamiętać, że rozporządzenie to nie oznacza zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej. Jest ona nadal dostępna dla lotów nieobjętych zakazem oraz ruchu tranzytowego. W rozmowie z Rynkiem Lotniczym wyjaśniał to Janusz Janiszewski z PAŻP.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5