Pasażer i linie lotnicze

Zagłądamy na pokład pierwszego A321XLR United (zdjęcia)

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-07-2026
Ostatnia modyfikacja:
25-07-2026
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

United Airlines oficjalnie zaprezentowały swojego pierwszego airbusa A321XLR, który już pod koniec 2026 r. rozpocznie loty krajowe w Stanach Zjednoczonych, a na początku 2027 r. zadebiutuje na trasach transatlantyckich. Nowy wąskokadłubowy samolot zastąpi wysłużone boeingi B757 i zaoferuje pasażerom aż pięć stref podróży, w tym 20 apartamentów Polaris. Egzemplarz w nowych barwach i konfiguracji mogliśmy obejrzeć z bliska podczas tegorocznych targów Farnborough Airshow.

Podczas tegorocznych targów Farnborough International Airshow 2026 nowy airbus A321XLR United Airlines był jedną z ciekawszych maszyn prezentowanych na wystawie statycznej. Redakcja Rynku Lotniczego miała okazję obejrzeć samolot z bliska, zapoznając się z jego nową, pięcioklasową kabiną oraz rozwiązaniami, które w najbliższych latach trafią do regularnej eksploatacji na trasach krajowych i transatlantyckich.

Pierwszy A321XLR, to maszyna o numerze seryjnym MSN 12581 i rejestracji N64321. Samolot został wyprodukowany w zakładach Airbusa w Hamburgu i dokładnie 3 czerwca br. dostarczony do linii United.

Więcej na temat nowości flotowych i produktowych United, można przeczytać w naszym artykule "United modernizuje flotę. Ponad 250 nowych samolotów i nowe standardy premium". 

Nowy typ we flocie United

Nowy airbus A321XLR stanowi kolejny element strategii premium amerykańskiego przewoźnika. Linie zamówiły łącznie 50 takich samolotów, z czego ponad połowa ma zostać dostarczona do końca 2028 r. Początkowo maszyny będą obsługiwać wybrane połączenia krajowe, jednak już od początku 2027 r. trafią na trasy międzynarodowe, przede wszystkim przez Atlantyk.

Nowe samoloty zastąpią eksploatowane obecnie boeingi B757-200, oferując większy komfort podróży oraz znacznie więcej miejsc w klasach premium. United przewiduje, że A321XLR pozwoli także otworzyć nowe kierunki w Europie i Ameryce Południowej, które dotychczas były poza zasięgiem ekonomicznie uzasadnionej eksploatacji większych szerokokadłubowców. Wśród potencjalnych nowych kierunków wymieniane są m.in. Edynburg, Glasgow, Manchester czy Birmingham.

Pięć klas do rezerwacji na pokładzie

Airbus A321XLR United Airlines będzie dysponował łącznie 150 miejscami w pięciu różnych strefach kabiny:

  • 20 apartamentów United Polaris,
  • 12 foteli United Premium Plus,
  • 4 miejsca Economy Plus z zablokowanym środkowym fotelem,
  • 30 miejsc Economy Plus,
  • 84 miejsca w klasie ekonomicznej.
To aż o 16 więcej miejsc premium niż oferują zastępowane boeingi B757.

Najbardziej ekskluzywnym produktem są całkowicie nowe apartamenty Polaris w układzie 1-1 z bezpośrednim dostępem do przejścia dla każdego pasażera. Każdy fotel posiada przesuwane drzwi zapewniające prywatność, wykończenie inspirowane naturalnym kwarcytem oraz 19-calowy ekran 4K OLED z łącznością Bluetooth.

Klasa premium (Premium Plus) oferuje fotele w konfiguracji 2-2 z 16-calowymi ekranami 4K i większą przestrzenią osobistą. Z kolei ekonomiczna plus (Economy Plus) z zablokowanym środkowym (3-3) miejscem stanowi produkt pośredni pomiędzy klasą ekonomiczną (3-3) a premium, zapewniając pasażerom więcej komfortu bez konieczności zakupu wyższej klasy podróży.

W całej kabinie zamontowano nowe schowki bagażowe mieszczące więcej walizek kabinowych oraz indywidualne ekrany rozrywki pokładowej. W klasie ekonomicznej mają one przekątną 13 cali. Podobnie jak w nowych boeingach 737 MAX przewoźnika, z tyłu kabiny A321XLR, w której znajdują się trzy toalety, znalazł się także samoobsługowy bufet z przekąskami.

A321XLR otwiera nowe możliwości

Airbus A321XLR to samolot, który jest bardziej ekologiczny i pozwoli zaoszczędzić 30 proc. paliwa na pasażera. A321XLR posiada większą o 4 tony maksymalną masę startową MTOW (101 ton), dlatego jego podwozie również zostało przeprojektowane. Maszyna posiada także zwiększony zasięg do 4 700 mil morskich (8 797 km) w porównaniu do zasięgu A321LR (4 000 mil morskich – 7 408 km). Dzięki temu umożliwia obsługę wielu tras transatlantyckich przy znacznie niższych kosztach niż szerokokadłubowe samoloty.

Dla United Airlines nowy typ będzie nie tylko następcą boeingów B757, lecz także narzędziem do rozwijania siatki połączeń z mniejszych lotnisk w Europie i Ameryce Południowej, gdzie dotychczas wykorzystanie większych maszyn nie było ekonomicznie uzasadnione.

Pierwsze egzemplarze A321XLR będą nosiły specjalne oznaczenie „Born to Explore”, podkreślające możliwości otwierania nowych kierunków i dalszego rozwoju siatki połączeń amerykańskiego przewoźnika.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Saadia Zahidi zostanie nowym dyrektorem generalnym IATA

Biznes i przemysł

Saadia Zahidi zostanie nowym dyrektorem generalnym IATA

IATA 24 lipca 2026

Paryż: Zmodernizowany salon lotniskowy Air France dla klasy pierwszej

Infrastruktura i lotniska

KLM oficjalnym partnerem Parady Równości WorldPride

Pasażer i linie lotnicze

Zobacz również:

United Airlines powrócą do Wenezueli

Pasażer i linie lotnicze

United Airlines powrócą do Wenezueli

Mateusz Kieruzal 17 maja 2026

United modernizuje flotę. Ponad 250 nowych samolotów i nowe standardy premium

Pasażer i linie lotnicze

Pozostałe z wątku:

Saadia Zahidi zostanie nowym dyrektorem generalnym IATA

Biznes i przemysł

Saadia Zahidi zostanie nowym dyrektorem generalnym IATA

IATA 24 lipca 2026

Paryż: Zmodernizowany salon lotniskowy Air France dla klasy pierwszej

Infrastruktura i lotniska

KLM oficjalnym partnerem Parady Równości WorldPride

Pasażer i linie lotnicze

Zobacz również:

United Airlines powrócą do Wenezueli

Pasażer i linie lotnicze

United Airlines powrócą do Wenezueli

Mateusz Kieruzal 17 maja 2026

United modernizuje flotę. Ponad 250 nowych samolotów i nowe standardy premium

Pasażer i linie lotnicze

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5