Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Zachodniopomorskie inwestuje w lotnisko Szczecin-Goleniów


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-07-07 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Województwo Zachodniopomorskie

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zachodniopomorskie inwestuje w lotnisko Szczecin-Goleniów
fot. Urząd Wojewódzki Województwa Zachodniopomorskiego
Wicemarszałek Tomasz Sobieraj i członek zarządu województwa Stanisław Wziątek podpisali notarialne oświadczenia o objęciu 5000 nowych udziałów o wartości 5 mln zł w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów. Dokapitalizowanie spółki to inwestycja w dalszy rozwój regionalnego lotniska. Do 2028 roku samorząd województwa przeznaczy na ten cel aż 40 mln zł.
Objęcie nowych udziałów o wartości 5 mln zł oznacza, że Województwo Zachodniopomorskie będzie posiadać już 22,64 proc. udziałów w spółce Port Lotniczy Szczecin-Goleniów. - Systematycznie wzmacniamy regionalne lotnisko, podkreślając jego znaczenie dla gospodarki, turystyki, ale też dla bezpieczeństwa mieszkańców – podkreślił wicemarszałek Tomasz Sobieraj. – Przyszłość Pomorza Zachodniego zależy w ogromnym stopniu od dostępności komunikacyjnej, od jakości infrastruktury transportowej, dlatego tak ważny jest dalszy rozwój portu lotniczego w Goleniowie – dodał Sobieraj.

Łącznie 40 mln zł wsparcia

Podwyższenie kapitału zakładowego jest konsekwencją podpisanego w dniu 24 lipca 2019 roku i aneksowanego w 2020 roku Porozumienia Wspólników Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Sp. z o.o. W myśl tego dokumentu do 2028 roku wsparcie ze strony Województwa Zachodniopomorskiego wyniesie łącznie 40 mln zł.

Tegoroczne dokapitalizowanie odbywa się zgodnie z Uchwałą nr 874/21 podjętą przez Zarząd Województwa w dniu 29 czerwca bieżącego roku. Notarialne objęcie 5000 nowych udziałów nastąpiło 7 lipca. Do skuteczności podwyższenia kapitału w spółce konieczne będzie jeszcze zatwierdzenie przedmiotowych zmian przez sąd rejestrowy.

Zachodniopomorskie samorządy systematycznie zwiększają zaangażowanie finansowe w funkcjonowanie regionalnego lotniska w Goleniowie. Miasto Szczecin posiada już 37,13 procent udziałów, a gmina Goleniów 2,42 proc. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze 37,81 proc.

Stabilność finansowo-organizacyjna, dobra współpraca udziałowców portu lotniczego jest szczególnie ważna w czasie wychodzenia z kryzysu. Pandemia koronawirusa SARS CoV-2 spowodowała gwałtowny i bezprecedensowy spadek światowego ruchu lotniczego, którego odbudowa – jak prognozują eksperci - będzie trwała do 2025 roku. W tym kontekście niezbędna jest pomoc w odbudowaniu potencjału ekonomicznego Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów tak, aby możliwe było jego samodzielne funkcjonowanie.

68 proc. mniej pasażerów niż w 2019 roku

W roku 2020 przewieziono do i z lotniska Szczecin-Goleniów łącznie 185 958 pasażerów, co było wynikiem gorszym od uzyskanego przed dwoma laty o 68 proc. Dla porównania w 2019 roku liczba pasażerów sięgnęła 590 tysięcy, w 2018 roku 598 tysięcy, a w 2017 roku 579 tysięcy. Luzowanie obostrzeń i otwarcie granic pozwala z optymizmem spojrzeć na przyszłość branży lotniczej i znaczący wzrost liczby pasażerów.

Z lotniska Szczecin-Goleniów realizowane są regularne połączenia do Warszawy, Krakowa, Londynu, Liverpoolu, Dublina, Oslo. Od połowy czerwca oferowane są także loty do Rzeszowa i chorwackiej Rijeki. Od sierpnia będzie można lecieć do Bergen i Stavanger, natomiast jesienią mają zostać wznowione loty do Kopenhagi i Lwowa. W tym sezonie Goleniów obsługuje również czartery do tureckiej Antalyi.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PLL LOT połączą Szczecin z Chorwacją

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT połączą Szczecin z Chorwacją

Rafał Dybiński 28 maja 2021

Więcej rejsów PLL LOT na trasie Warszawa – Szczecin

Pasażer i linie lotnicze

Więcej rejsów PLL LOT na trasie Warszawa – Szczecin

Rafał Dybiński 28 lutego 2021

Szczecin: Lotnisko może nie przetrwać drugiej fali pandemii

Infrastruktura i lotniska

Szczecin: Lotnisko może nie przetrwać drugiej fali pandemii

Redakcja/inf. pras. 09 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5