Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Wznowienie działalności lotniska w Użhorodzie


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-03-13 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ en.cfts.org.ua

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wznowienie działalności lotniska w Użhorodzie
fot. Sefjo/ Wikipedia
Linie lotnicze Motor Sicz Airlines rozpoczną loty na trasie Kijów-Użhorod 15 marca tego roku. Oznacza to powrót do działalności portu w stolicy obwodu zakarpackiego.
Jak donosi ukraiński portal CFTS, przewoźnik na swoim facebook-owym profilu potwierdził wcześniejsze doniesienia umieszczając informacje o otwarciu połączenia stolicy państwa z Użhorodem. Co jednak zastanawiające, na stronie przewoźnika jeszcze nie ma wyszczególnionego tego lotu.  

Jeżeli jednak rzeczywiście ukraińskie linie będą operować ze największego miasta Zakarpacia, to port w Użhorodzie wróci na działalności po blisko dwóch latach przerwy. Otwarte w 2011 roku lotnisko rekordowo obsłużyło 14 750 pasażerów dwa lata później. Jednak w 2016 roku zaprzestało przyjmowania regularnych lotów. Wynika to z bardzo nietypowego położenia tego obiektu. Zakarpacie jest jedynym regionem Ukrainy graniczący aż z czterema państwami: Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią. Sama stolica obwodu znajduje się tuż przy granicy ze Słowacją. Pas startowy tamtejszego lotniska kończy się zaledwie… 90 metrów od granicy.

To oznacza, że każdy lądujący i startujący samolot z lotniska w Użhorodzie musi wejść w słowacką przestrzeń powietrzną. W czerwcu 2016 roku wygasła umowa pomiędzy obydwoma państwami regulująca kwestię kontroli ruchu lotniczego. To oznaczało faktyczne zamknięcie działalności portu. W połowie grudnia 2018 roku Państwowe Przedsiębiorstwo Obsługi Ruchu Lotniczego Ukrainy („Ukraeroruch”) uzyskało certyfikat zgodności ze standardami Unii Europejskiej (certyfikat EASA). Certyfikat EASA potwierdza, że Ukraeroruch działa zgodnie ze standardami UE. To stanowi podstawę zabezpieczenia prawnego do świadczenia usług kontroli ruchu lotniczego w słowackiej przestrzeni powietrznej, które są niezbędne do obsługi statków powietrznych na lotnisku w Użhorodzie.

W zeszłym roku z ukraińskich portów lotniczych skorzystało w sumie 20 milionów 550 tysięcy podróżnych. 12,5 miliona z tej liczby stanowili klienci ukraińskich linii lotniczych, to o 18 procent więcej niż w 2017 roku. Blisko jedną trzecią, 30 procent, całego ruchu pasażerskiego generowały linie niskokosztowe. To pozwoliło połączyć Ukrainę z Unią Europejską i latać głównie tym z Ukraińców, którzy podjęli prace na zachód od granic swego kraju.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAŻP po raz pierwszy na kongresie ATM

Biznes i przemysł

PAŻP po raz pierwszy na kongresie ATM

Redakcja 12 marca 2019

B737 MAX uziemione. Co wiemy o tym samolocie? (AKTUALIZACJA)

Biznes i przemysł

B737 MAX uziemione. Co wiemy o tym samolocie? (AKTUALIZACJA)

Piotr Bożyk 12 marca 2019

Jest zgoda na dokapitalizowanie Modlina. Mazowsze z akcjami za 50 mln zł

Prawo i polityka

Jest zgoda na dokapitalizowanie Modlina. Mazowsze z akcjami za 50 mln zł

Emilia Derewienko 12 marca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5