Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Cztery potencjalne lokalizacje nowego portu Zakarpacia


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-11-07 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Cztery potencjalne lokalizacje nowego portu Zakarpacia
fot. Uzhhorod International Airport
Liczba potencjalnych lokalizacji, w których może pojawić się nowe lotnisko na Zakarpaciu, została zmniejszona do czterech - informuje ukraiński serwis "CFTS". Analizowane są już tylko Chust, Mukaczewo, Ratiwci lub Serednie. Doniesienia potwierdziła Państwowa Agencja ds. Projektów Infrastrukturalnych (Ukrinfraproekt).
– Rozważamy aktualnie cztery możliwe lokalizacje pod budowę nowego lotniska na Zakarpaciu. Analizujemy ich wady i zalety w celu ustalenia optymalnego miejsca – napisał na Facebooku Kiryłł Chomjakow, szef Ukrinfraproekt.  Chomjakow zaznaczył, że nie ma już innych potencjalnych lokalizacji oprócz wyżej wymienionych i podkreślił, że Chust, Mukaczewo, Ratiwci lub Serednie zamknęły "ostateczną listę".

Państwowa Agencja ds. Projektów Infrastrukturalnych ujawniła z kolei, że ​​Zakarpacie odwiedziła grupa robocza złożona ze specjalistów z Państwowej Administracji Lotnictwa i Przedsiębiorstwa Państwowego "Fininpro". Niebawem rozpoczną się wstępne prace projektowe, na które rząd Ukrainy wygospodarował 30 mln hrywien, czyli 905 tys. euro.

Wcześniej najczęściej wymieniano Mukaczewo jako głównego faworyta tej rywalizacji. – Ma swoje plusy i minusy – stwierdził Chomjakow, zwracając uwagę na niekorzystne usytuowanie istniejącego pasa startowego operującego w tej lokalizacji lotniska wojskowego.

Chust z kolei został po raz pierwszy wspomniany w planach tej inwestycji w 2011 roku. Miejsce namaścił wówczas minister infrastruktury Władimir Omeljana.  Serednie natomiast znajdują się w połowie drogi między Użhorodem a Mukaczewem. Ten pomysł lobbuje mocno jedna z lokalnych państwowych firm rolniczych, dysponująca nawet odpowiednim terenem. Ratiwci wreszcie są położone na południe Użhorodu, 11 km od obecnego lotniska.

Nowy port lotniczy na Zakarpaciu ma powstać do 2023 roku. Jego budowa pochłonie w sumie cztery mld hrywien, czyli blisko 121 mln euro. Terminal i niezbędne obiekty postawi prywatny inwestor.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOTAMS: Aktualną sytuację obrócimy na swoją korzyść

Biznes i przemysł

LOTAMS: Aktualną sytuację obrócimy na swoją korzyść

Emilia Derewienko 04 listopada 2020

Przygraniczny port w Użhorodzie wznowi regularne loty

Prawo i polityka

Przygraniczny port w Użhorodzie wznowi regularne loty

Rafał Dybiński 25 września 2020

Wznowienie działalności lotniska w Użhorodzie

Infrastruktura i lotniska

Wznowienie działalności lotniska w Użhorodzie

Aleksander Domański 13 marca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5