Czy nowy terminal we Wrocławiu może okazać się wkrótce zbyt ciasny? Biorąc pod uwagę statystyki rosnące w tempie około 10 proc. rocznie, oraz prognozy ruchu, mówiące o 3 mln pasażerów obsługiwanych za dwa lata, planowanie dalszej rozbudowy wydaje się zasadne (przepustowość obecnego terminala to 4 mln pasażerów rocznie).
Obecny terminal wybudowano na Euro 2012 i zaprojektowano tak, by docelowo obsługiwał dwa razy większą liczbę pasażerów, niż korzystało z niego w momencie rozbudowy. Obecny terminal ma więc przepustowość równą 4 mln pasażerów rocznie. To dużo, biorąc pod uwagę fakt tegoroczne prognozy, mówiące o 2,5 mln pasażerów obsłużonych w całym 2016 roku, ale jednocześnie niewiele, biorąc pod uwagę prognozy na kolejne lata. Te mówią bowiem o tym, że za dwa lata pęknie granica trzech milionów pasażerów, a po kolejnych trzech latach – czterech milionów. Za mniej więcej 6 lat terminal trzeba więc będzie ponownie rozbudować.
Przebudowa infrastruktury na lotnisku bez ingerencji w bryłę terminalu pozwoli na obsłużenie o milion więcej pasażerów niż obecnie. W dalszej perspektywie powiększenie budynku będzie jednak koniecznie. Całe szczęście zaprojektowano go tak, by można go było przedłużyć w obie strony o 75 metrów.
Z lewej strony, przy hali przylotów dobudowane zostaną kolejne stanowiska kontroli paszportowej i taśmy bagażowe. Po prawej – od strony hali odlotów – dołożone zostaną stanowiska odprawy bagażowej i kontroli osobistej. W planach jest również przesunięcie parkingu. Całość miałaby pochłonąć nawet 150 mln zł.
Przedstawiciele lotniska twierdzą, że rozbudowa lotniska będzie możliwa po 2022 roku, gdy skończy się spłacanie budowy obecnego terminalu. Wtedy bowiem port odzyska zdolność kredytową i będzie w stanie zaciągnąć zobowiązania na dalszą rozbudowę.
Za pierwszy kwartał bieżącego roku wrocławskie lotnisko odnotowało wzrost na poziomie 10 proc. - w sumie to 40 tys. pasażerów więcej na przylotach i odlotach. Wśród nowych pasażerów ponad połowa to obcokrajowcy – najwięcej jest mieszkańców Wielkiej Brytanii i Niemiec, ale najszybciej przybywa Ukraińców i Czechów.
Obecnie wrocławskie lotnisko oferuje 39 połączeń regularnych i 27 kierunków czarterowych. Ostatnio swoją bazę powiększył tu Ryanair – dokładając kolejny samolot i cztery nowe kierunki, w tym Madryt. W całym ubiegłym roku wrocławskie lotnisko obsłużyło 2,3 mln pasażerów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.