Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Wkrótce poznany datę otwarcia Berlin Brandenburg?


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2017-11-23 14:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ atwonline.com

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wkrótce poznany datę otwarcia Berlin Brandenburg?
fot. Berlin Brandenburg
Rada nadzorcza portu Berlin Brandenburg planuje nadzwyczajne posiedzenie, podczas którego ma ustalić nową datę uruchomienia berlińskiego lotniska. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia –  podaje atwonline.com.
Sekretarz Rainer Bretschneider zagwarantował, że rada stawia sobie za główny cel „jak najszybsze i najłagodniejsze uruchomienie berlińskiego portu”.

„Pechowe” lotnisko

Pierwotnie lotnisko im. Willy'ego Brandta miało zostać uruchomione w 2011 roku. Seria awarii i błędów spowodowały, że jego budowa trwa już przeszło dziesięć lat. Najbardziej (i najczęściej) prognozowany termin otwarcia portu to jesień 2019 roku. Zostanie on dotrzymany tylko pod warunkiem, że prace na lotnisku przyspieszą. 

W październiku pisaliśmy, iż spółka zarządzająca portem ogłosiła przetarg na jego rozbudowę.  Po otwarciu nowego budynku w 2020 roku mogłoby z niego korzystać do 6 mln pasażerów rocznie. Powierzchnia użytkowa terminalu T1-E wynosić ma 19,5 tys. m. kw., z kolei przestrzeń wynajmu brutto to 132.000 m3 (długość ok. 240 m, szerokość 40 m, wysokość liczona od podłoża 15 m). Według planu, z głównym budynkiem połączą go dwa przejścia. Plac budowy i zaplecze techniczne znajdą się w strefie otwartej portu lotniczego.

Oczekuje się też, że liczba pasażerów w przypadku istniejących berlińskich portów lotniczych (Tegel i Schönefeld) wzrośnie z łatwością ponad 34 miliony, co zwiększy przychody zarówno w sektorach lotnictwa, jak i innych sektorów.

Berlin Brandenburg to priorytet

Jednak na lotniskach pojawiły się wydatki w wysokości ponad 10 milionów euro (11,7 miliona dolarów) na konserwację i modernizację w Berlinie Tegel oraz na personel i naprawy na obu lotniskach. Rada nadzorcza stwierdza, że w ich strategii otwarcie lotniska ma status priorytetowy. 

Choć szanse na poznanie terminu są coraz bardziej realne, według Der Tagesspiegel, mniej prawdopodobne jest już, że nastąpi to w planowanym 2019 roku. Zgodnie z ekspertyzą sporządzoną przez Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego (TUeV) z Nadrenii, pomimo pięcioletnich prac naprawczych systemy nadal nie są sprawne. Eksperci wykryli wady w działaniu systemu wentylacyjnego.

Do użytku nie nadają się również natryski wody uruchamiane w przypadku pożaru, oświetlenie awaryjne i system alarmu przeciwpożarowego. W związku z tym gazeta sugeruje, że otwarcie lotniska przesunie się do 2021. Czy to zdanie podzielą samorządowcy, miejmy nadzieję dowiedzieć się 15 grudnia.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Konopiński: Nie powtórzmy błędów z lotniska Berlin Brandenburg

Infrastruktura i lotniska

Konopiński: Nie powtórzmy błędów z lotniska Berlin Brandenburg

Roman Czubiński 24 listopada 2017

Berlin: Ruszył przetarg na rozbudowę „pechowego lotniska”

Infrastruktura i lotniska

Berlin: Ruszył przetarg na rozbudowę „pechowego lotniska”

Artur Bogdanowicz, Magdalena Wosińska 19 października 2017

Berlińskie lotniska pękają w szwach. Kiedy otwarcie Berlin Brandenburg Airport?

Infrastruktura i lotniska

Berlińskie lotniska pękają w szwach. Kiedy otwarcie Berlin Brandenburg Airport?

Justyna Urbaniak 18 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5