Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Wileńskie lotnisko planuje przebudowę północnej części płyty postojowej


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2019-07-12 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wileńskie lotnisko planuje przebudowę północnej części płyty postojowej
fot. Vilnius International Airport
Lotnisko w Wilnie przygotowuje się do ważnego etapu przebudowy części płyty postojowej znajdującej się w jego północnej części. Modernizacja płyty postojowej pomoże zapewnić bezpieczeństwo lotów i bardziej efektywne parkowanie samolotów. Zainstalowana zostanie również bardziej zaawansowana infrastruktura do ich obsługi. Większa uwaga zostanie także poświęcona ochronie środowiska.
Płyta gotowa wraz z końcem 2021 roku

Propozycje projektowe płyty postojowej zostały przygotowane przez firmę Sweco Lietuva; prace budowlane, po wybraniu wykonawcy w procedurze przetargowej, mają zostać rozpoczęte w pierwszej połowie następnego roku.

Procedura przetargowa na roboty budowlane zostanie ogłoszona na lotnisku w Wilnie jesienią; prace mają się rozpocząć w drugiej połowie 2020 r., a zakończyć pod koniec 2021 r. Łączne inwestycje wyniosą około 17,3 mln euro. Pod względem wielkości projekt jest równoważny z przebudową pasa startowego lotniska w Wilnie, którego wartość wyniosła 19 mln euro.

Oczekuje się, że inwestycje w odbudowę północnej płyty postojowej spłacą się w ciągu najbliższych 10 lat.

– Zaawansowana płyta postojowa zgodna z wymaganiami wszystkich międzynarodowych organizacji lotniczych korzystnie zmieni sytuację kontroli ruchu na lotnisku w Wilnie. Wraz ze wzrostem liczby pasażerów i dużych samolotów jednocześnie bardzo ważne stało się efektywne wykorzystanie wszystkich możliwości infrastruktury, a to stało się bardzo trudne, biorąc pod uwagę obecny stan płyty postojowej. Większe samoloty, które przybywają na nasze lotnisko coraz częściej, są obecnie sporym wyzwaniem, dlatego zmiany są konieczne – stwierdził Dainius Čiuplys, dyrektor lotniska w Wilnie.

5 dodatkowych miejsc dla dużych samolotów

Przebudowa północnej płyty postojowej obejmie instalację nowych nawierzchni asfaltowych, efektywne i energooszczędne oświetlenie, oznakowanie miejsc parkingowych, rozmieszczenie nowych świateł, system nadzoru, bardziej efektywne rozwiązania w zakresie zbierania ścieków powierzchniowych. Zaplanowano również, że w przyszłości na płycie będą używane nowoczesne naziemne jednostki napędowe, co pozwoli na wygodniejsze obsługiwanie samolotów.

– Po przebudowie powstanie 5 dodatkowych miejsc parkingowych – poinformował kierownik projektu Arnas Dūmanas z Departamentu Rozwoju Portu Lotniczego w Litwie.

Zakłada się, że przebudowa płyty postojowej przyczyni się do poprawy bezpiecznych warunków ruchu lotniczego, zmniejszy długość drogi kołowania, co z kolei obniży poziom hałasu, a także emisję CO2, a to bezpośrednio wiąże się ze strategicznym celem litewskich portów lotniczych, którym jest inwestowanie w środki ochrony środowiska.

Modernizacja jest konieczna

Čiuplys twierdzi się, że pas startowy odnowiony na lotnisku w Wilnie w 2017 r. stanowi mniej niż jedną trzecią całkowitej powierzchni nawierzchni lotniskowej, dlatego obecnie konieczne jest inwestowanie w modernizację innych powierzchni lotniczych.

Chcąc zatrzymać linie lotnicze w Wilnie i zapewnić konkurencyjność w stosunku do sąsiednich lotnisk, na działającym lotnisku zostanie zrekonstruowana północna płyta postojowa. Prace są zaplanowane w taki sposób, aby uniknąć poważnych przeszkód w regularnych operacjach na lotnisku.

Program odbudowy lotniska w Wilnie obejmuje instalację północnej płyty postojowej, pasów startowych, nowego terminalu VIP z centrum konferencyjnym, budowę terminalu odlotów, zmianę systemu ruchu przed lotniskiem i utworzenie nowych powierzchni komercyjnych. Wszystkie wyżej wymienione projekty będą realizowane na działającym lotnisku, a prace będą prowadzone w sposób powodujący najmniejsze niedogodności dla pasażerów.

Litewska sieć portów lotniczych składa się z trzech portów lotniczych zlokalizowanych w Wilnie, Kownie i Połądze. W 2018 roku obsługiwały 6,3 mln pasażerów i 61 tys. lotów. W sezonie letnim 14 linii lotniczych realizuje loty w 86 regularnych kierunkach do 67 miast w 27 krajach.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Irlandzkie lotnisko otrzymuje 5 mln euro dotacji, choć nie obsługuje lotów od 3 lat

Infrastruktura i lotniska

Irlandzkie lotnisko otrzymuje 5 mln euro dotacji, choć nie obsługuje lotów od 3 lat

Justyna Urbaniak 26 czerwca 2019

Port Lotniczy Gdańsk wśród najlepszych lotnisk na świecie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Gdańsk wśród najlepszych lotnisk na świecie

Emilia Derewienko 09 maja 2019

Zainteresowanie lotniskiem w Sofii nie maleje. Kto dostanie koncesję?

Infrastruktura i lotniska

Zainteresowanie lotniskiem w Sofii nie maleje. Kto dostanie koncesję?

Justyna Urbaniak 14 kwietnia 2019

 

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

Pasażer i linie lotnicze

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

10 września 2019

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

Pasażer i linie lotnicze

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

10 września 2019

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

Infrastruktura i lotniska

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

09 września 2019

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

Infrastruktura i lotniska

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

09 września 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5