Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Wild: CPK jak góra lodowa. Prace planistyczne potrwają do 2023


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-09-03 12:13
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wild: CPK jak góra lodowa. Prace planistyczne potrwają do 2023
wiz. CPK
– W tym roku poznamy wykonawcę masterplanu dla Portu Lotniczego Solidarność. Wybierzemy również doradcę strategicznego – będzie to Seul-Incheon albo Tokio-Narita – mówił podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny.
Obecnie przy realizacji CPK trwają prace przygotowawcze i planistyczne. – Często nie są one spektakularne i efektowne. Centralny Port Komunikacyjny jest jak góra lodowa, gdzie widać jedynie jej wierzchołek, reszta jest pod powierzchnią – tłumaczył Mikołaj Wild, stojący na czele projektu jako prezes zarządu.

Prace przygotowawcze przy realizacji Portu Solidarność zakończą się wbiciem pierwszej łopaty i będą trwały w latach 2020-2023. W najbliższych tygodniach zostaną przyjęte w ramach Programu Wieloletniego przez Radę Ministrów. Ich wartość to 13 mld zł. – Mamy świadomość, że to duża kwota, jednak jest jednocześnie 3-krotnie niższa niż roczne wydatki na Program 500+ czy niższa niż program kolejowy – mówił Mikołaj Wild.

Na co zostaną przekazane te pieniądze?

Po pierwsze na szacunki modelu ruchu, czyli narzędzie, którego wprowadzenia oczekiwała Komisja Europejska – tłumaczył Wild. – To narzędzie planistyczne, które pozyskaliśmy od PKP PLK. Będziemy je dalej rozwijać po to, żeby decyzje inwestycyjne mogły być podejmowane w oparciu o to, jak wielu ludzi będzie chciało korzystać z poszczególnych kierunków – dodał. Chodzi o połączenia lotnicze, drogowe, kolejowe, a więc kompleksowe planowanie infrastruktury w Polsce.

Po drugie, wytyczenie korytarzy i przebiegów. – Wytrasowanych zostało 10 tys. km tras kolejowych, to 3-krotność liczby autostrad i ekspresówek w Polsce. Zostały one opublikowane w ramach Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Były komentowane, nie zawsze pochlebnie – mamy tego świadomość – podkreślił Wild. Jak dodał, spółka chciała uzyskać informację zwrotną, które trasy budzą aprobatę, a które nie.

W końcu – inwentaryzacja środowiskowa. To etap projektu, który musi się wydarzyć, aby inwestycja jak w najmniejszym stopniu oddziaływała na społeczności lokalne. Jak mówił Mikołaj Wild, teren o wielkości połowy Warszawy zostanie zinwentaryzowany do końca września.

Wybór partnera strategicznego blisko

W tym roku poznamy także wykonawcę masterplanu CPK. Stara się o to 5 globalnych firm inżynierskich, z których jedna, jeszcze przed końcem roku, zostanie wybrana jako pierwszy główny projektant Portu Solidarność.

Jesteśmy też coraz bliżej odpowiedzi na pytanie, kto zostanie doradcą strategicznym portu. – Będzie to Seul-Incheon albo Tokio-Narita – odpowiedział Mikołaj Wild, prezes spółki.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK. Specustawa ułatwi nabycie gruntów

Prawo i polityka

CPK. Specustawa ułatwi nabycie gruntów

Łukasz Malinowski 27 sierpnia 2020

CPK: Pierwsza umowa podpisana. Ruszają inwentaryzacje przyrodnicze

Infrastruktura i lotniska

CPK: Pierwsza umowa podpisana. Ruszają inwentaryzacje przyrodnicze

Redakcja 26 sierpnia 2020

Jak zagwarantować projektowi CPK trwałość? Horała: Nie zmieniać rządu

Infrastruktura i lotniska

Jak zagwarantować projektowi CPK trwałość? Horała: Nie zmieniać rządu

Redakcja 25 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5