Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Wielka Brytania wychodzi z lockdownu. Więcej połączeń kolejowych, lotnicze dopiero w maju


Wstecz Dalej

Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-04-13 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wielka Brytania wychodzi z lockdownu. Więcej połączeń kolejowych, lotnicze dopiero w maju
fot. Piotr Bożyk
W miarę jak Wielka Brytania podejmuje kolejne kroki w celu wyjścia z lockdownu, przewoźnicy kolejowi oferują coraz więcej połączeń i dłuższe składy, zwiększając tym samym przestrzeń dla pasażerów. Ma to wspierać dystans społeczny i zapewniać bezpieczniejsze podróże po kraju podczas pandemii. Na wycieczki zagraniczne Brytyjczycy będą mogli wybrać się dopiero po 17 maja. Premier Boris Johnson podkreślił, że rząd z wyprzedzeniem zapowie złagodzenie obostrzeń po wcześniejszym przyjrzeniu się branży lotniczej.
Wielka Brytania powoli luzuje obostrzenia związane z lockdownem. Od 12 kwietnia 2021 r. wszystkie firmy zajmujące się handlem detalicznym, usługami i hotelarstwem zostaną ponownie otwarte, a noclegi wraz z podróżami na duże odległości po kraju będą ponownie dozwolone. Aby upewnić się, że ludzie mogą podróżować bez obaw, firmy kolejowe uważnie monitorują liczbę pasażerów i uruchamiają dodatkowe połączenia tam, gdzie istnieje taka potrzeba i jest to możliwe.

Od połowy lutego 2021 r. dodano w rozkładzie jazdy ponad 1000 połączeń w dni powszednie (z około 16 900 do prawie 18000). Jeszcze bardziej znaczący wzrost planowany jest na maj. – Oprócz regularnego czyszczenia i informowaniu pasażerów, aby uniknąć tłoku w pociągach, firmy kolejowe zwiększają dostępność przestrzeni pasażerskiej w składach w całym kraju. Dodawane są połączenia w rozkładzie. Uważnie monitorujemy liczbę pasażerów, aby zrównać poziom popytu z podażą i zapewnić wydajne funkcjonowanie kolei – zapewnia Robert Nisbet, dyrektor w Rail Delivery Group (RDG), która reprezentuje branżę kolejową

Podczas pandemii zostało zatrudnionych dodatkowych 1500 osób do prac dezynfekcyjnych na kolei, co stanowi wzrost personelu o prawie 25 procent w stosunku do marca 2020 roku, a 13 250 litrów środka czyszczącego zużywa się co miesiąc, do odkażania powierzchni na obszarze całej sieci kolejowej. Badania przeprowadzone przez niezależny organ nadzorujący pasażerów ‘Transport Focus’ konsekwentnie pokazują, że około 90 procent osób podróżujących pociągiem w ciągu ostatnich dwóch tygodni czuje się bezpiecznie.

Firmy kolejowe w Wielkiej Brytanii podkreślają, że cały czas wspierają kraj podczas pandemii, zapewniając, że supermarkety są zaopatrzone, a kluczowi pracownicy mogą dotrzeć tam, gdzie są potrzebni. Kiedy szkoły zostały ponownie otwarte 8 marca, operatorzy kolejowi w całym kraju dodali więcej połączeń na kluczowych trasach dla dzieci w wieku szkolnym. Pojawia się także apel przewoźników do pasażerów, aby ci, jeżeli to możliwe, wybierali pory o mniejszym ruchu.

Pociągi bezpieczne na czas COVID-u

Branża kolejowa pracuje także nad zapewnieniem większego bezpieczeństwa personelowi kolejowemu. Wielu operatorów już poddaje pracowników testom na COVID, umożliwiając szybszą identyfikację każdego zakażonego koronawirusem, by chronić innych członków personelu.

Coraz częściej rząd Wielkiej Brytanii promuje rozwiązanie polegające na odpowiedniej wentylacji, co hamuje rozprzestrzenianie się koronawirusa w pomieszczeniach. Agencja Kolejowa Unii Europejskiej (ERA) stwierdziła nawet, że systemy wentylacyjne w pociągach, które wymieniają powietrze w wagonie co najmniej co 10 minut, są ważne w procesie usuwania szkodliwych aerozoli, w tym koronawirusa. Agencja sugeruje także że pociągi mogą być bezpieczniejsze niż niektóre inne pomieszczenia. Zanim ogłoszono ostatni lockdown w Anglii, z obserwacji wynikało, że nawet dziewięć na dziesięć osób nosi maseczki na kolei bez wezwania.

– Łagodzone są obostrzenia, natomiast firmy kolejowe podejmują niezbędne kroki, aby zapewnić ludziom pewność i bezpieczeństwo podróżowania – mówi Mark Phillips, dyrektor Rail Safety and Standards Board (RSSB), organizacji na rzecz bezpieczeństwa na sieci kolejowej Wielkiej Brytanii. – Chociaż badania w tej dziedzinie trwają, wiemy, że systemy wentylacyjne w większości pociągów skutecznie wymieniają powietrze w wagonach, co oznacza, że transmisja wirusa może być mniej prawdopodobna w pociągach niż w innych środowiskach transportu – dodaje.

Za granicę samolotem? Dopiero w maju

Utrzymane pozostają natomiast obostrzenia podróży zagranicznych – również do Szkocji i Irlandii Północnej. Od początku kwietnia próba wyjechania z Anglii bez uzasadnionego powodu grozi grzywną
w wysokości 5 tys. funtów. Zgodnie z obecnym planem łagodzenia ograniczeń, obywatele wysp mogliby wyjechać za granicę na wakacje najwcześniej 17 maja. – Rząd określi na długo przed tym terminem, jakie działania będą rozsądne wraz ze zwróceniem największej uwagi na branżę lotniczą – przekazał podczas konferencji Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Air France uruchomią latem 22 nowe trasy. Najwięcej zyska Korsyka

Pasażer i linie lotnicze

Air France uruchomią latem 22 nowe trasy. Najwięcej zyska Korsyka

Rafał Dybiński 13 kwietnia 2021

Francja. SNCF zawiesza 70 proc. połączeń TGV

Pasażer i linie lotnicze

Francja. SNCF zawiesza 70 proc. połączeń TGV

Magdalena Romanowska 11 listopada 2020

Mikosz: Jak wyjść z najgłębszego kryzysu w historii lotnictwa?

Pasażer i linie lotnicze

Mikosz: Jak wyjść z najgłębszego kryzysu w historii lotnictwa?

Roman Czubiński 18 września 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5