Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Węgry: Nowy podatek od zysków obciąży linie lotnicze


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-05-29 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Węgry: Nowy podatek od zysków obciąży linie lotnicze
fot. Budapest Airport
Węgierski rząd nałoży nowy podatek. Danina będzie pobierana od ponadnormatywnych zysków, które wygenerują banki, duże prywatne firmy, a także linie lotnicze. Ceny biletów lotniczych z Węgier zdrożeją o nawet 70 zł. Podatek z branży lotniczej ma przynieść do węgierskiego budżetu około 350 mln złotych. Viktor Orbán jako powód wprowadzania nowej daniny wskazuje wojnę na Ukrainie oraz prowadzoną przez Brukselę politykę sankcji wobec Rosji. Oznacza to potencjalne wzrosty cen biletów lotniczych, a podatek zapłacą pasażerowie.
Nowy podatek został nałożony ze względu na wzrost cen spowodowanych wojną w Ukrainie. Przejęcie zysków firm będzie zgodne z prawem, gdyż w ostatnich dniach premier Węgier, Viktor Orban zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Władze Węgier liczą, że pozyskają ponad dwa miliardy dolarów. Rząd chce osiągnąć przychody w wysokości 760 milionów euro z sektora bankowego i 820 milionów dolarów z sektora energetycznego. Reszta ma pochodzić z innych branż, które uzyskały dodatkowe zyski, powiedział minister rozwoju gospodarczego Marton Nagy na konferencji prasowej.

– Wojna się przeciąga, polityka sankcyjna Brukseli nie ulega poprawie, a razem doprowadza to do drastycznych podwyżek cen. Obecnie cięcia kosztów ogólnych chronią rodziny na Węgrzech, ale ceny energii wciąż rosną, co sprawia, że ochrona rodzin jest coraz trudniejsza i bardziej kosztowna. Dodatkowo musimy natychmiast wzmocnić armię. Tymczasem przy rosnących stopach procentowych i rosnących cenach banki i duże korporacje międzynarodowe czerpią większe zyski, dodatkowe zyski – napisał na Facebooku premier Węgier, Viktor Orbán.

Daninę zapłacą m.in. linie lotnicze, czyli pasażerowie

– Zobowiązujemy banki, ubezpieczycieli, duże sieci handlowe, firmy energetyczne i handlowe, firmy telekomunikacyjne i linie lotnicze do wpłacania dużej części dodatkowego zysku do tych dwóch funduszy – wskazał Orbán. Danina od ponadnormatywnego zysku na razie ma być płacona przez dwa lata. Środki finansowe z obu nowo założonych funduszy mają sfinansować koszty wprowadzenia cen regulowanych energii dla gospodarstw domowych, a także pomóc w rozwoju węgierskie wojsko.

Pieniądze mają posłużyć również do konsolidacji budżetu, gdyż Komisja Europejska wstrzymała wypłaty z unijnego Funduszu Odbudowy, uznając, że Węgry nie spełniają warunków praworządności.

Nowy podatek lotniczy

Marton Nagy, węgierski minister rozwoju gospodarczego, poinformował na konferencji prasowej w Budapeszcie, że podatek lotniczy wejdzie w życie w 2023 roku. Nową opłatą będą objęci wszyscy pasażerowie odlatujący z węgierskich portów lotniczych. Wysokość lotniczego podatku ma wynieść od 10 do nawet 15 euro, czyli do 45 do 70 zł. Łącznie do węgierskiego budżetu z lotniczej daniny ma wpłynąć 30 miliardów forintów, co daje około 350 mln złotych.

Na stratę swoich zysków, oprócz banków, firm ubezpieczeniowych, energetycznych, paliwowych, muszą przygotować się linie lotnicze. Na Węgrzech, w Budapeszcie, jedną ze swoich największych baz mają tanie linie lotnicze Wizz Air. W sezonie letnim przewoźnik z Budapesztu przewoźnik zaplanował prawie 8 tys. wylotów. Udział Wizz Air w ogólnym ruchu lotniska wynosi 37 proc. Największym przewoźnikiem w porcie lotniczym w stolicy Węgier jest Ryanair, który lata bezpośrednio do 63 destynacji.

W Budapeszcie operują także Polskie Linie Lotnicze LOT, których działalność na Węgrzech w dalszym ciągu przynosi straty. LOT z Budapesztu lata do Seulu, a w najbliższym czasie przywróci bezpośrednie połączenie do Nowego Jorku. Odebranie pieniędzy polskiemu przewoźnikowi raczej nie grozi.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nowy podatek na Węgrzech uderzy w PLL LOT

Prawo i polityka

Nowy podatek na Węgrzech uderzy w PLL LOT

Redakcja/inf. pras. 07 czerwca 2022

Norwegia zmieni zasady podatku lotniczego

Prawo i polityka

Norwegia zmieni zasady podatku lotniczego

Mateusz Kieruzal 19 marca 2022

Belgia opodatkowuje jednak wszystkie odloty. Ryanair protestuje

Prawo i polityka

Belgia opodatkowuje jednak wszystkie odloty. Ryanair protestuje

Mateusz Kieruzal 02 lutego 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5