Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Weekendowy strajk pilotów Ryanaira w Belgii


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-07-24 08:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Weekendowy strajk pilotów Ryanaira w Belgii
fot. Despina Galani
Piloci Ryanaira zbazowani w Belgii prowadzą nową akcję strajkową w sobotę i niedzielę 23-24 lipca. Załogi kokpitowe wciąż czekają na podwyżki pensji. Ryanair odrzuca jednak roszczenia związkowców i planuje wykonać do i z Belgii prawie wszystkie loty. – Związek zawodowy CNE powinien teraz wytłumaczyć, dlaczego nie udało mu się porozumieć z nami odnośnie przywrócenia poziomu płac, podczas gdy wszystkie inne związki to uczyniły – oświadczył rzecznik Ryanaira.
Ryanair ogłosił w piątek, że osiągnął porozumienie ze związkami zawodowymi pilotów we Francji i Hiszpanii. Konsensus pozwolił uniknąć strajku zaplanowanego na obecny weekend. Jednak Belgowie nie zmienią zdania i zamierzają przestać pracować w sobotę i niedzielę. Niewiele szczegółów z porozumienia ze związkowcami z Hiszpanii i Francji przeniknęło do informacji publicznej. Wydaje się, że Ryanair zgodził się stopniowo przywrócić pilotom pensje, które w wyniku pandemii COVID-19 zostały obcięte o 20 proc. Powrót do starych wynagrodzeń ma zająć pięć lat.

Ta sama propozycja została złożona również belgijskim pilotom. Didier Lebbe, przedstawiciel związków CNE/ACV nie rozumie, jak francuscy i hiszpańscy piloci mogli zadowolić się taką propozycją, skoro liczba operacji lotniczych Ryanaira wzrosła do 115 proc. w porównaniu do poziomów sprzed pandemii. Protestujący zauważa, że piloci są zatem proszeni o więcej pracy przy niższych zarobkach.

Kierownictwo linii jest znane ze swojej surowości w negocjacjach ze związkami zawodowymi. W Belgii Ryanair groził opuszczeniem kraju, jeśli strajki nie zostaną przerwane. „Od lat stosują wobec nas ten szantaż” – wyjaśnia Didier Lebbe, który nie wierzy w rezygnacje irlandzkich linii z oferowania podróży do i z Belgii. „Ryanair zbudował w Belgii ogromny rynek, który pozostawiłby w rękach konkurentów, pozostawiając nasz kraj" – dodaje.

Jak poinformował Didier Lebbe, w ten czwartek linie lotnicze odwołały już wszystkie loty z Brukseli-Zaventem i 49 rejsów z drugiego lotniska obsługującego stolicę Belgii – Charleroi. Inne sygnały wysyła Ryanair, który planuje jednak wykorzystać niezależnych pilotów z innych baz do zastąpienia strajkujących, i wykonać pełen program lotów.

Pomijając fakt, że jest to naruszenie belgijskiego prawa, związkowiec CNE/ACV zapewnia, że jeśli irlandzki przewoźnik będzie się upierać przy swoim stanowisku, wykorzysta do obsługi rejsów innych pilotów, wtedy związek będzie zachęcał personel pokładowy do przeprowadzania akcji protestacyjnych.

Według danych lotniskowych 20 z 60 lotów Ryanaira mających się odbyć w porcie lotniczym Bruksela-Zaventem zostało odwołanych. Na lotnisku w Charleroi anulowano 62 z 200 rejsów, które są w weekendowym rozkładzie lotów. Daje to po 17 odlotów i przylotów w sobotę oraz 15 odlotów i 13 przylotów w niedzielę. Odwołane połączenia są obsługiwane przez załogi z Belgii. Pozostałe loty, obsługiwane przez załogi z zagranicy, pozostają zaplanowane.

Do tej pory Ryanair nie wyraził zamiaru powrotu do stołu negocjacyjnego, ale wydał oświadczenie, w którym stwierdzono, że przewoźnik przewiduje minimalne, jeśli jakiekolwiek będą, zakłócenia w realizowaniu zaplanowanej na weekend siatki połączeń. 90 proc. lotów z dwóch belgijskich portów lotniczych odbędzie się w zaplanowanym terminie. W komunikacie wskazano, że twierdzenia związków zawodowych o odwołaniu wszystkich rejsów są nieprawdziwe i nieuzasadnione.

Irlandzki niskokosztowiec wskazuje, że po porozumieniu się ze związkami zawodowym pilotów z Francji i Hiszpanii, związkowy z Belgii zrzeszeni w ramach CNE, są ostatnią grupą chroniącą prawa pracownicze pilotów w kontynentalnej Europie, która nie porozumiała się z zarządem linii. – „Związek zawodowy CNE powinien teraz wytłumaczyć, dlaczego nie udało mu się porozumieć z Nami odnośnie przywrócenia poziomu płac, podczas gdy wszystkie inne związki to uczyniły” – oświadczył rzecznik Ryanaira.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Buzz zatrudni 300 pilotów w Polsce, w tym 100 jeszcze w 2022 roku

Biznes i przemysł

Buzz zatrudni 300 pilotów w Polsce, w tym 100 jeszcze w 2022 roku

inf. pras 13 stycznia 2022

Ryanair otwiera na nowo bazę w Norymberdze. Wrócą loty do Krakowa

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair otwiera na nowo bazę w Norymberdze. Wrócą loty do Krakowa

Mateusz Kieruzal 24 grudnia 2021

Ryanair od stycznia zawiesi ok. 70 tras z Polski

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair od stycznia zawiesi ok. 70 tras z Polski

Mateusz Kieruzal 23 grudnia 2021

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5