Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Warszawa-Radom: Budynek straży pożarnej połączony z wieżą kontroli lotów


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-11-22 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa-Radom: Budynek straży pożarnej połączony z wieżą kontroli lotów
fot. Rafał Dybiński
Budynek straży pożarnej przy powstającym lotnisku Warszawa-Radom połączony będzie z wieżą kontroli lotów. Projekt w całości realizowany jest przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".
Część "wieżowa" będzie służyła Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz wojskowym służbom ruchu lotniczego. – Mamy bardzo szczegółowe analizy wieloletniej pogody. Radiowy system nawigacyjny ILS kategorii 1 wystarczy w zupełności na ponad 93 proc. dni w skali całego roku, więc ta niedostępność lotnictwa przy tej kategorii jest ograniczona – wyjaśnił Grzegorz Tuszyński, dyrektor portu w Radomiu. 

Straż pożarna będzie mieć w Radomiu cztery stanowiska. –  Tak naprawdę chodzi o liczbę wozów ratowniczo-gaśniczych dla kodu referencyjnego lotniska typu "C". W tym przypadku przewiduje się siódmą kategorię ochrony pożarowej, która wymaga co najmniej dwóch takich wozów ratowniczo-gaśniczych. Niezależnie jednak od tego czy to będzie 3 mln pasażerów czy też 6 mln pasażerów, jeżeli mówimy o kodzie "C", to jest to wystarczająca kategoria, czyli dwa wozy plus jeden zapasowy, który musi być. Jeśli jednak w przyszłości kod referencyjny zostanie zwiększony do typu "E", to będzie wymagana dziewiąta kategoria ochrony pożarowej, która wymaga trzech wozów ratowniczo-gaśniczych i wówczas czwarty jest zapasowy. To co w tej chwili jest budowane wystarczy więc na kod "E", niezależnie od skali ruchu lotniczego – tłumaczył Tuszyński.

Proces inwestycyjny, czyli wszystkie prace budowlane łącznie z uprzątnięciem terenu i dostosowaniem nawierzchni zielonych, ma zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. Na lipiec zaplanowana jest instalacja lamp nawigacyjnych na drodze startowej. Wówczas ostatni wykonawca powinien zejść z placu budowy.

– Później wejdziemy w ścieżkę odbiorów obiektów stricte budowlanych. Planujemy, że maksymalnie do września wszystkie odbiory się odbędą. Później płynnie z odbiorów przejdziemy w proces certyfikacji lotniska. Musimy przejść ten proces na certyfikację docelową, czyli unijną. To może zająć ok. sześciu miesięcy. Uruchomienie portu planowane jest wobec tego na przełom drugiego i trzeciego kwartału w 2023 roku, żeby wstrzelić się jeszcze w sezon letni, rozpoczynający się w tym okresie  – podsumował dyrektor portu w Radomiu. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Radom: Terminal zdominowała czerń. "Jasne kolory oślepiałyby pilotów"

Infrastruktura i lotniska

Radom: Terminal zdominowała czerń. "Jasne kolory oślepiałyby pilotów"

Rafał Dybiński 12 listopada 2021

Warszawa-Radom będzie gotowa na przyjęcie Dreamlinerów i boeingów 777

Infrastruktura i lotniska

Warszawa-Radom będzie gotowa na przyjęcie Dreamlinerów i boeingów 777

Rafał Dybiński 10 listopada 2021

"Inwestowanie w torowisko do lotniska w Radomiu mijałoby się z celem"

Infrastruktura i lotniska

"Inwestowanie w torowisko do lotniska w Radomiu mijałoby się z celem"

Rafał Dybiński 09 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5