Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Ustawa o CPK wejdzie w życie 21 czerwca. W lipcu spółka celowa do realizacji inwestycji


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-06-16 13:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ustawa o CPK wejdzie w życie 21 czerwca. W lipcu spółka celowa do realizacji inwestycji
fot. Pixabay
Jak informuje PAP, w lipcu ma być powołana spółka celowa zarządzająca przedsięwzięciem Centralny Port Komunikacyjny. Tę deklarację zapowiedział pełnomocnik ds. CPK, Mikołaj Wild. Dodał przy tym, że dobiegają końca rozmowy z PKP PLK ws. nowych tras kolejowych, na ukończeniu są również propozycje dot. A2.
Ustawa o CPK 6 czerwca została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zapisano w niej, że wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Nastąpi to 21 czerwca. Spółka celowa będzie ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa i ma ona odpowiadać za przygotowanie, realizację programu inwestycyjnego, koordynację oraz kontrolę realizacji przedsięwzięć związanych z CPK. Kapitał zakładowy spółki celowej ma wynieść co najmniej 10 mln zł i może zostać objęty w zamian za wkłady pieniężne lub niepieniężne. Ponadto, spółka celowa może zostać przekształcona w spółkę akcyjną.

Zarząd tej spółki ma składać się z nie więcej niż pięciu osób, a rada nadzorcza z nie więcej niż siedmiu osób. Pełnomocnik ma być przewodniczącym rady nadzorczej spółki celowej. Skarb Państwa ma rozwiązać spółkę po zrealizowaniu celu, dla którego została utworzona. Może ją również rozwiązać w przypadku niewykonywania lub nienależytego wykonywania zadań - informuje PAP.

Mikołaj Wild w rozmowie z PAP wspomniał także, że rząd jest już na końcówce ustaleń z PKP PLK, jeśli chodzi o nowe trasy kolejowe, które mają łączyć CPK z najważniejszymi miastami w Polsce. -  Jesteśmy blisko porozumienia. Myślę, że niedługo będziemy mogli również przedstawić propozycje dotyczące autostrady A2 i autostradowej obwodnicy Warszawy- powiedział Wild. Jak mówi, dzięki rozbudowie sieci kolejowej między Warszawą i Łodzią będzie to najlepiej skomunikowany obszar w Polsce. Rząd chce zmodernizować i rozbudować kolej o odcinki z prędkością maksymalną 250 km/h. Z kolei autostrada A2 jest jedną z głównych tras wylotowych ze stolicy.

Kolejnym wyzwaniem będzie studium wykonalności dla CPK. Efektem prac nad nim będzie w pierwszej kolejności stworzenie masterplanu lotniska. Konkurs na koncepcję architektoniczną ma być rozstrzygnięty w tym roku. Do końca wakacji ma być powołana Rada do spraw budowy CPK. Rada ta ma być organem doradczym pełnomocnika w sprawach realizacji oraz funkcjonowania inwestycji i stosowania specustawy dot. CPK.

Przypomnijmy, że megalotnisko w Polsce ma być przygotowywane na wzór singapurskiego portu, czyli lotniska Changi. Odpowiedzialny za budową CPK wiceminister podczas spotkania z dziennikarzami w Singapurze zwracał uwagę, że singapurskie lotnisko od wielu lat wygrywa różnego rodzaju rankingi właśnie dlatego, że jest skoncentrowane na pasażerze i świetnie zaprojektowane. Wszystko to sprawia, że Changi jest jedną z ważniejszych inspiracji przy budowie nowego polskiego portu lotniczego. Zdaniem Wilda dalekowschodnie lotnisko zapewnia maksymalny możliwy komfort podróżnym, którzy spędzają czasem kilka godzin w oczekiwaniu na swój dalszy rejs.


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Adamczyk w Korei: LOT zbliża kraje

Biznes i przemysł

Adamczyk w Korei: LOT zbliża kraje

Emilia Derewienko 15 czerwca 2018

CPK: To będzie lotnisko "Męki i Rozpaczy"

Infrastruktura i lotniska

CPK: To będzie lotnisko "Męki i Rozpaczy"

Roman Czubiński 15 czerwca 2018

Burmistrzowie debatują o Okęciu. „Chcemy jasnych deklaracji od rządu”

Prawo i polityka

Burmistrzowie debatują o Okęciu. „Chcemy jasnych deklaracji od rządu”

Magdalena Wosińska 13 czerwca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5