Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Unipetrol zwiększa produkcję paliwa lotniczego


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-06-28 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Unipetrol zwiększa produkcję paliwa lotniczego
fot. Vaclav Havel Prague Airport
Grupa Unipetrol rozpoczęła produkcję paliwa lotniczego JET A-1 w rafinerii niedaleko Litwinowa. Do tej pory tego rodzaju paliwo to produkowane było tylko w rafinerii w Kralupach. Powodem wzrostu produkcji jest rosnący popyt na paliwa lotnicze i nowe możliwości biznesowe. Koszt inwestycji to ponad sto milionów CZK (16,5 mln zł).
Otwarcie zakładu produkcyjnego w Litvinovie Záluží pozwoli grupie Unipetrol zwiększyć moce produkcyjne w segmencie paliwa lotniczego o około 30 procent, do poziomu około 200.000 ton rocznie. – Dzięki rozszerzeniu produkcji w Litvinowie możemy skutecznie rozbić zdolności produkcyjne, zwiększyć elastyczność dystrybucji i skutecznie reagować na sezonowe wahania w zużyciu paliwa – poinformował prezes zarządu Unipetrol Krzysztof Zdziarski.

Unipetrol jest jedynym producentem paliwa JET A-1 w Republice Czeskiej. Paliwo to wykorzystywane jest do tankowania większości samolotów odrzutowych. Unipetrol we współpracy z PKN Orlen dostarcza paliwo do lotniska im. Vaclava Havla w Pradze. Z zakładu w Litvinovie ma pochodzić około jedna trzecia z planowanych 200 tys. ton paliwa Jet A-1, produkowanego w ciągu roku.

Grupa Unipetrol jest największym z rafineryjnych i petrochemicznych przedsiębiorstw w Republice Czeskiej. Koncentruje się na przetwórstwie ropy naftowej oraz produkcji, dystrybucji i sprzedaży paliw i produktów petrochemicznych – zwłaszcza tworzyw sztucznych i nawozów.

W 2005 r. PKN Orlen nabył 62,99 proc. akcji Unipetrolu. Obecnie, po wcześniejszym wykupie, ogłoszonym w grudniu 2017 r., płocki koncern ma 94,03 proc. akcji czeskiej spółki. Łączna wartość tej transakcji wyniosła ok. 3,5 mld zł.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Na Lotnisku Chopina zabrakło paliwa. „Chwilowe problemy”

Infrastruktura i lotniska

Na Lotnisku Chopina zabrakło paliwa. „Chwilowe problemy”

Magdalena Wosińska 16 czerwca 2018

IATA: Cena paliwa lotniczego wzrośnie o 22 proc.

Infrastruktura i lotniska

IATA: Cena paliwa lotniczego wzrośnie o 22 proc.

Magdalena Wosińska 21 marca 2018

Budowa CPK zwiększy zapotrzebowanie na paliwo

Infrastruktura i lotniska

Budowa CPK zwiększy zapotrzebowanie na paliwo

Roman Czubiński 24 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS