Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

ULC: Rewolucja w lotnictwie nastąpi albo przez drony, albo dzięki nim


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-04-18 14:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ULC: Rewolucja w lotnictwie nastąpi albo przez drony, albo dzięki nim
fot.
– Dostosowanie dronów do branży lotniczej wcale nie jest takie proste. Może się okazać, że to dostosowanie branży do bezzałogowców będzie łatwiejsze – mówił Paweł Szymański z Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych ULC-u podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.
– Wszystkie działania technologiczne zmierzają w tym kierunku, aby te drony latały tam, gdzie nas nie ma, w terenie niezlokalizowanym, a gdzie jest największe zapotrzebowanie. Chodzi o przewożenie paczek, krwi, czegokolwiek, nawet piwa – mówił Paweł Szymański z Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych ULC-u.

Szymański w swoim wystąpieniu powoływał się na koncepcję U-space, która zakłada budowę ekosystemu, opartego na zarządzaniu ruchem bezzałogowców. U jej podstaw leży system informacji – np. dla paralotniarzy – o tym, gdzie można spodziewać się bezzałogowca, ale także zautomatyzowanie linii lotu dronów. – Wkrótce to operator drona będzie najsłabszym ogniwem. Będzie to bardziej dyspozytor, zarządzający flotą – mówił Szymański.

Dodał, że celem jest dążenie do takiego systemu, w którym to dron będzie omijał przeszkody i posiadał informacje o innych obiektach w pobliżu jego ruchu. – W zakresie bezzałogowców powinniśmy przede wszystkim edukować i budować informację społeczną. Nasze cele to rozwój technologii, certyfikacja, produkcja – najlepiej, żeby to było wszystko polskie – podsumował przedstawiciel ULC-u.

Nowy rodzaj przestrzeni powietrznej, U-space, wpisuje się w unijną strategię rozwoju sektora lotniczego i zakłada szybki wzrost zapotrzebowania na usługi z wykorzystaniem dronów i rozwój technologii przez nie wykorzystywanych. Określenie nowego rodzaju przestrzeni powietrznej U-space wykracza poza tradycyjną domenę prawa lotniczego, klasyfikującego obszary poruszania różnego rodzaju statków powietrznych i sposób zarządzania ich ruchem. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie warunków dla bezpiecznego poruszania się w U-space bardzo dużej liczby dronów. Będą one wykonywać wiele różnych użytecznych funkcji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5