Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

UE. Zmiany zasad wykorzystania slotów na lotniskach


Wstecz Dalej

Autor:

redakcja

Data publikacji:
2021-12-21 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

UE. Zmiany zasad wykorzystania slotów na lotniskach
fot. Emily Rush / unsplash
Komisja Europejska wydała decyzję o podniesieniu progu minimalnej liczby wykorzystania slotów lotniskowych (praw na wylot i przylot o danej godzinie w danym porcie lotniczym) z obowiązujących obecnie 50 proc. do 64 proc. w sezonie letnim 2022 roku. Jest to kolejny krok do powrotu przedpandemicznego progu granicznego zasady „używaj lub strać”, czyli wykorzystania 80 proc. praw lądowań i startów.
Zasada slotowa 80/20 oznacza, że linie lotnicze, wykonujące regularne loty do portów lotniczych położonych na terytorium Unii Europejskiej, muszą wykonać przynajmniej 80 proc. zaplanowanych w rozkładzie rejsów, aby nie stracić w następnym równorzędnym sezonie przyznanego im cennego prawa na wykonanie operacji lotniczej o wyznaczonej porze dnia lub nocy. Zasada została zawieszona w 2020 roku z powodu wybuchu pandemii. Przywrócono ją w 2021 roku, lecz minimalna liczba lotów została określona na 50 proc.

Linie lotnicze od zawsze w sporze z lotniskami

Decyzja o podniesieniu pułapu, od którego można utracić sloty w następnym sezonie letnim, została doceniona zarówno przez porty lotnicze i przewoźników lotniczych, jak i międzynarodowe stowarzyszenia działające w branży. Poglądy linii lotniczych i lotnisk w sprawie zasady 80/20 zawsze były odmienne. Linie lotnicze podnosiły zarzut o elastyczności, która pozwalałyby im przystosować się do szybko zmieniających się warunków rynkowych, podczas gdy porty lotnicze podkreślały, że zbyt duża elastyczność pogarsza sytuację finansową lotnisk i zdolność do ponoszenia rosnących stałych kosztów utrzymania.

– Podniesienie progu do 64 proc. użycia slotów w następnym sezonie letnim jest niezbędnym i w pełni uzasadnionym krokiem progresywnego przywracania normalnego użycia zasady, która powinna być przywrócona w pełni podczas sezonu zimowego 2022. Decyzja Komisji odzwierciedla nową rzeczywistość rynku lotniczego, w której kilka linii zmniejszyło swoją strukturę działalności, podczas gdy inni przewoźnicy chcą zwiększyć liczbę wykonywanych lotów. Pozwoli na polepszenie efektywności wykorzystania przepustowości lotnisk – powiedział dyrektor Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych, Oliver Jankovec.

Stowarzyszenie zrzeszające porty lotnicze wskazuje, że progresywny wzrost minimalnego użycia praw na lądowanie i start ma potwierdzenie w danych pochodzącymi od Eurocontrol i lotnisk na terytorium Unii Europejskiej. Dane wskazują na silną odbudowę siatek połączeń w sezonie letnim 2022.

IATA popiera

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych pozytywnie przyjęło informację o zwiększeniu zasady slotowej do 64 proc, dodając, że dzięki większym wpływom uzyskanym z opłat lotniskowych zapewnione będzie funkcjonowanie lotnisk. Zrzeszenie doceniło otwartość Komisji Europejskiej do dyskusji o technicznych aspektach minimalnego progu wykorzystania slotów. Większa liczba minimalna wpłynie pozytywnie na planowanie operacji lotniczych.

– Dopóki wzrost popytu nie ustabilizuje się, jest niezbędne, aby zasada dotycząca slotów była stopniowo zwiększana do poziomu 80/20. Pozwoli to szybko dostosować się do dynamicznie zmieniających się warunków – np. w przypadku sytuacji związanej z pojawieniem się wariantu omikron. Tylko rozważne i dające się przewidzieć uśrednione zasady podróży pozwolą przywrócić ruch lotniczy do poziomu sprzed pandemii – powiedział dyrektor generalny IATA, Willie Walsh.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Sloty Alitalii na Heathrow wrócą do Etihadu

Biznes i przemysł

Sloty Alitalii na Heathrow wrócą do Etihadu

Mateusz Kieruzal 20 grudnia 2021

Ryanair odwołuje 700 rejsów z Lizbony i zawiesza trzy trasy. TAP Air blokują sloty?

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair odwołuje 700 rejsów z Lizbony i zawiesza trzy trasy. TAP Air blokują sloty?

Rafał Dybiński 20 października 2021

Grozi nam wojna handlowa o sloty pomiędzy Europą i Azją? Stracić może LOT

Prawo i polityka

Grozi nam wojna handlowa o sloty pomiędzy Europą i Azją? Stracić może LOT

Tomasz Śniedziewski 24 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5