Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

UE przedłużyła do końca sezonu letniego ulgi dotyczące slotów


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-02-15 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ informacja prasowa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

UE przedłużyła do końca sezonu letniego ulgi dotyczące slotów
fot. Munich Airport/Instagram
Unia Europejska zdecydowała o przedłużeniu zwolnień dotyczących gospodarowania slotami na obszarze krajów członkowskich. Linie lotnicze na Starym Kontynencie mogą dzięki temu liczyć na kolejne oszczędności, które pozwolą złagodzić skutki kryzysu wywołanego wirusem COVID-19.
Regulacje UE zakładały możliwość utrzymania slotów, czyli przedziałów czasowych na lądowania i starty przyznawanych przewoźnikom w poszczególnych portach lotniczych, tylko w przypadku, jeśli linie lotnicze wykorzystają je w co najmniej 80 proc. w trakcie sezonu.

Zasada nazywana w skrócie "wykorzystaj lub strać" została z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zawieszona najpierw na sezon letni 2020, a potem zimowy 2020/21, który kończy się 28 marca. Decydenci z Brukseli chcieli w ten sposób uniknąć lotów pustymi maszynami, co niektórzy przewoźnicy musieliby pewnie uczynić, aby zachować kluczowe sloty.

Od 28 marca do końca sezonu letniego 2021 linie lotnicze będą zobowiązane do wykorzystania jedynie 25 proc. przyznanych wcześniej przedziałów czasowych na lądowania i starty w portach na obszarze Unii Europejskiej. Brak wywiązania się z tych dużo niższych wymogów będzie skutkował automatycznym odebraniem slotów w kolejnym sezonie letnim.

Zagrożeni takimi decyzjami przewoźnicy mogą teraz nawet sami oddać do połowy przedziałów czasowych na lądowania i starty, ale wówczas muszą wykorzystać również przynajmniej połowę swoich zachowanych operacji. Podobne ulgi regulacyjne wprowadziła wcześniej Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
UE znosi ograniczenia dotyczące slotów do października

Prawo i polityka

UE znosi ograniczenia dotyczące slotów do października

Emilia Derewienko 31 marca 2020

IATA chwali decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą slotów

Prawo i polityka

IATA chwali decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą slotów

Rafał Dybiński 14 marca 2020

KE zawiesza sztywne zasady w sprawie slotów

Prawo i polityka

KE zawiesza sztywne zasady w sprawie slotów

Emilia Derewienko 11 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5