Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Trybunał UE: Pilot nie może być za stary


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2017-07-25 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ rp.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trybunał UE: Pilot nie może być za stary
fot. Pixabay
Tylko do 65. roku życia mogą pracować piloci samolotów pasażerskich – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Jak podaje rp.pl, sprawa rozpoczęła się od pewnego pilota linii lotniczych Lufthansa.
Jeden z pilotów, zatrudnionych przez niemieckiego przewoźnika Lufthansa, przez pierwsze dwa miesiące po ukończeniu 65. roku życia nie dostał należnej mu od linii lotniczych zapłaty. Jako posiadacz aktualnej licencji i uprawnień instruktorskich, zgłosił sprawę do sądu pracy – podaje rp.pl. Jego zdaniem, narzucanie pilotowi górnej granicy wieku świadczyło o dyskryminacji i działało przeciwko wolności wyboru zawodu.

Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości, do którego zwrócili się z zapytaniem niemieccy sędziowie, przychylił się do postanowień o górnej granicy wieku. Zdaniem instytucji granica jest nie tylko ważna, ale i uzasadniona przez wzgląd na zapewnienie bezpieczeństwa w europejskim lotnictwie cywilnym. Trybunał Sprawiedliwości argumentował, że sprawność fizyczna, konieczna do sprawowania funkcji pilota, niezaprzeczalnie pogarsza się wraz z wiekiem.

Jednak, jak orzekł Trybunał, powyższe postanowienia o górnej granicy wieku dotyczyć powinny wyłącznie lotnictwa zarobkowego. Sędziowie reprezentujący instytucję uważają bowiem, że pilot, który ukończył 65. rok życia, może z powodzeniem pracować dla linii lotniczych, wykonując zawód instruktora.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
USA zniosły zakaz laptopowy dla przewoźników z Bliskiego Wschodu

Prawo i polityka

USA zniosły zakaz laptopowy dla przewoźników z Bliskiego Wschodu

Emilia Derewienko 20 lipca 2017

Radom: Lotnisko kontra ustawa o dostępie do informacji publicznej

Prawo i polityka

Radom: Lotnisko kontra ustawa o dostępie do informacji publicznej

Justyna Urbaniak 18 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5