Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Piwa w samolotach nie zabraknie. Resort zdrowia o sprzedaży alkoholu w transporcie


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-02-13 16:48
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Piwa w samolotach nie zabraknie. Resort zdrowia o sprzedaży alkoholu w transporcie
fot. Sebastian, Flickr
Ministerstwo Zdrowia zdementowało informację o „prohibicji” na pokładach poruszających się w granicach Polski samolotów i pociągów. Ostatnio media obiegła wiadomość, jakoby podpisana przez prezydenta ustawa o „wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” oznaczała w rezultacie zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w transporcie lotniczym i kolejowym.
Na możliwe skutki nowego przepisu zwrócił uwagę stołeczny Ratusz, który skierował do Ministerstwa Zdrowia prośbę o interpretację ustawy. Urząd miasta miał bowiem wątpliwości, czy podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę dokument nie oznacza jednocześnie początku końca sprzedaży alkoholu w Warsie i na pokładach samolotów. Urzędnicy wytknęli twórcom ustawy nieścisłości w zapisie – „nowy przepis mówi, że zezwolenia będzie wydawał wójt gminy, gdzie dochodzi do sprzedaży alkoholu, co w przypadku sprzedaży w ruchu jest niewykonalne” – argumentowali.

Ministerstwo odpowiada

Czy nowy zapis rzeczywiście oznacza zakaz sprzedaży alkoholu w środkach transportu kolejowego i lotniczego? Zapytaliśmy o to resort zdrowia. Zdaniem ministerstwa ustawa „nie wprowadza zmian w dotychczasowej praktyce wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w wagonach restauracyjnych i bufetach w pociągach komunikacji krajowej”. Analogiczne zasady obowiązują w stosunku do innych środków komunikacji, przemieszczających się po polskiej przestrzeni powietrznej, takich jak samoloty.

Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na mobilny charakter miejsca sprzedaży, jakim jest wagon komunikacji kolejowej, a tym samym brak możliwości określenia lokalizacji miejsca sprzedaży. W tym właśnie przypadku, przedsiębiorcy prowadzący tego rodzaju działalność uzyskują zezwolenie, które może być wydane na okres do dwóch lat.

Spółki nie komentują

Narodowy przewoźnik, Polskie Linie Lotnicze LOT, zapytany o wątpliwości wokół nowego zapisu, nie zajął konkretnego stanowiska. Linie stwierdziły, że będą czekać na oficjalną interpretację ze strony twórców ustawy. Nieoficjalnie jednak dowiedzieliśmy się, że PLL LOT nie widzą podstaw to zaprzestania sprzedaży alkoholu na pokładzie swoich samolotów.

O komentarz poprosiliśmy również spółkę PKP Intercity, która od wielu lat współpracuje z Warsem – firmą, prowadzącą w pociągach catering. PKP Intercity ma zresztą w Warsie swoje udziały. „Jako przewoźnik stosujemy się do poszczególnych ustaw i rozporządzeń. Nie jesteśmy stroną w dyskusjach legislacyjnych” – podkreśliła w odpowiedzi przesłanej do redakcji Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka spółki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Bydgoszcz. Budowa parkingów Park&Ride na finiszu

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz. Budowa parkingów Park&Ride na finiszu

14 sierpnia 2022

USA: Specjalne wagony pochłoną nadmiar CO2?

Biznes i przemysł

USA: Specjalne wagony pochłoną nadmiar CO2?

14 sierpnia 2022

Malaysia Airlines planują zamówienie airbusów A330neo

Pasażer i linie lotnicze

Malaysia Airlines planują zamówienie airbusów A330neo

14 sierpnia 2022

Aer Lingus odebrał pierwszego airbusa A320neo

Pasażer i linie lotnicze

Aer Lingus odebrał pierwszego airbusa A320neo

14 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5