Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Transformacja dronowa przyśpiesza. 61 mln zł na usługi cyfrowe dla dronów


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-06-30 12:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Transformacja dronowa przyśpiesza. 61 mln zł na usługi cyfrowe dla dronów
fot. Maciej Włodarczyk
Pierwsza w historii umowa na dofinansowanie rozwoju branży dronowej z funduszy europejskich została podpisana między Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Celem jest rozwój rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych dla branży, w tym usprawnienie procesu zakładania i prowadzenia tej działalności. Wartość dofinansowania wynosi 61,5 mln złotych.
Umowę wspierającą branżę dronową podpisali w Elektrowni Powiśle Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Ewa Siczek, dyrektor departamentu projektów e-administracji w Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Projekt "Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych", realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, obejmuje wspólne prace trzech instytucji nad rozwojem rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych dla branży. Jego bezpośrednimi odbiorcami będą zarówno wszyscy użytkownicy statków powietrznych bezzałogowych, od pasjonatów przez słuzby państwowe i odbiorców biznesowych, ale również obywatele nie związani z lotnictwem. Ponad 51 mln złotych, czyli 85 proc. wartości projektu, zostało pozyskane z dotacji unijnej.

– Historia łączy się z technologią w takim miejscu. Wchodzimy w nową przestrzeń i tworzymy cyfrową polską awiację. Wkrótce 90 proc. przedsiębiorców będzie korzystało z usług dronowych – wyznał Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

– Ruch dronowy w przestrzeni powietrznej będzie uzupełniał usługi realizowane zarówno przez transport lotniczy, jak i inne formy transportu. Wszystkie formalne działania związane z lotem drona dla operatora w najmniejszym stopniu muszą być jak najmniej angażujące i czasochłonne – mówił sternik PAŻP, który jest twórcą koncepcji systemu PansaUTM zapewnia, pierwszego w Europie wdrożonego operacyjnie systemu do koordynacji bezzałogowych statków powietrznych.

– Umowa to wielka szansa dla żeglugi powietrznej i wielka nadzieja na nowe miejsca pracy. Tworzymy standardy, które będą powielane w całej Europie i na świecie. To jest dopiero początek. Tych projektów będzie znacznie więcej – kontynuował Janiszewski.

Horała: CPK będzie napędzane innowacjami, takimi jak drony


– To ważna gałąź gospodarki i wsparcia innych jej gałęzi. PAŻP daje ramy, na których przedsiębiorcy będą mogli się oprzeć. Ten rynek będzie mógł się dalej rozwijać. To dopiero początek dobrych wiadomości – wyznał Marcin Horała, wiceminister Ministerstwa Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

– Polska jest dziś w światowej czołówce krajów, tworzących przyjazne środowisko dla branży dronowej. Świetnie rozwinięta infrastruktura dla zarządzania ruchem i innowacje są naszą ofertą współpracy w regionie Trójmorza. CPK, czyli koło zamachowe gospodarki, będzie napędzane innowacjami, takimi jak technologie dronowe. Dzięki doskonałej współpracy różnych instytucji skupionych wokół ich rozwoju, wypracujemy przewagę konkurencyjną na arenie światowej, na czym skorzysta cały polski rynek lotniczy – dodał Horała.

Samson: To moment zwrotny dla PAŻP

– Projekt umożliwi Urzędowi Lotnictwa Cywilnego w prosty, zrozumiały i szybki sposób dostarczać osobom, często niezwiązanym z lotnictwem, a użytkującym drony, informacji dotyczących możliwości realizacji lotów BSP. Od stycznia będziemy musieli sprawdzać, czy każdy dron jest ubezpieczony i do kogo należy. Umożliwi to uprawnionym organom dynamiczne reagowanie i wprowadzanie tymczasowych ograniczeń dla BSP w dostępie do przestrzeni powietrznej – podkreślił Piotr Samson, prezes ULC.

– Pozwoli tym samym zminimalizować ryzyko naruszeń przepisów prawa, wzrostu zagrożenia, zarówno w ruchu lotniczym, jaki w zakresie bezpieczeństwa publicznego. To nasz polski system i to będzie moment zwrotny dla PAŻP. Będziemy mogli go sprzedawać za granice, bo jest jednym z najlepszych na świecie – uważa Samson.

Darowska: To nowa era lotnictwa bezzałogowego

– To innowacyjny projekt i wyraża jakość PAŻP. budujemy zintegrowaną infrastrukturę. Jesteśmy w ścisłej czołówce takich projektów. Wnosimy wiele na poziomie technicznym – stwierdziła z kolei Małgorzata Darowska, pełnomocnik MI ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych i programu centralno-Europejskiego Demonstratora Dronów.

– Jesteśmy świadkami otwarcia nowej ery lotnictwa bezzałogowego, coraz bardziej cyfrowego i autonomicznego, a także bardziej skalowanych modeli biznesowych opartych o drony. Idą z tym w parze nowe miejsca pracy dla wysoko wyspecjalizowanych kadr i ewidentne przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Drony to branża przyszłości, w której Polska jest i będzie liderem. Epidemia trwa i będzie z nami jakiś jeszcze czas, a drony pomogą zwalczyć jej skutki. Korzyści dla krajowej gospodarki z wdrożenia dronów to niemal 600 mld złotych do 2026 roku – dodała Darowska.

– Zaproponowane przez PAŻP usługi składają się na kompleksowe rozwiązanie dla rynku bezzałogowych statków powietrznych, obywateli i przedsiębiorców. Potrzeba wdrożenia usług została potwierdzona analizą ekspercką oceny wniosku o dofinansowanie – podsumowała Ewa Siczek, dyrektor departamentu projektów e-administracji w Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Apel do KE o bezpieczną integrację dronów w przestrzeni powietrznej

Prawo i polityka

Apel do KE o bezpieczną integrację dronów w przestrzeni powietrznej

Rafał Dybiński 19 maja 2020

Polska: Drony w walce z epidemią

Biznes i przemysł

Polska: Drony w walce z epidemią

Aleksander Domański 30 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5