Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Tomasik: Otwarte są trzy fronty robót terminalu B


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-04-12 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tomasik: Otwarte są trzy fronty robót terminalu B
fot. Katowice Airport
Tomasik: Otwarte są trzy fronty robót terminalu B
Tomasik: Otwarte są trzy fronty robót terminalu B
Tomasik: Otwarte są trzy fronty robót terminalu B
Chociaż Katowice Airport funkcjonuje aktualnie w mocno ograniczonym zakresie, to jednak priorytetem pozostaje terminowe zakończenie rozbudowy terminalu B. Zaawansowane są również prace nad koncepcją rozwoju portu lotniczego do 2035 roku.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odnotowała w ciągu trzech tygodni zawieszenia lotów 296 operacji startów i lądowań na pasach w Pyrzowicach. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 1653, czyli o 82 proc. więcej. Mniejszy ruch w powietrzu nie oznacza jednak również mniejszego wokół portu.

- Rozbudowa terminalu pasażerskiego B, pomimo pandemii koronawirusa, przebiega zgodnie z planem. Termin zakończenia inwestycji, to jest drugi kwartał 2021 roku, obecnie nie jest zagrożony. Otwarte są trzy fronty robót - zapewnił "Rynek Lotniczy" Artur Tomasik, Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Powstały nowe stropy i burzona jest stara elewacja

- Pierwszym z nich jest front południowy, czyli ten od strony parkingu P1. Trwają tam prace związane z rozbudową obiektu o 17,5 metra na południe. Powiększona część z zewnątrz jest już praktycznie gotowa. Na początku kwietnia zakończyło się szklenie jej fasady. Aktualnie trwają prace wewnątrz powiększonej części m.in. burzona jest stara elewacja terminalu - ujawnił sternik GTL, firmy zarządzającej Katowice Airport.

- Drugi front robót znajduje się wewnątrz terminalu B, chodzi tutaj głównie o wschodnią część hali odlotów. Zakończyły się tam prace wyburzeniowe, powstały nowe stropy. W tym miejscu trwa budowa nowego, głównego węzła sanitarnego - kontynuował prezes GTL.

- Trzeci front robót, to jest północny, zlokalizowany jest przed terminalem B na płycie postojowej nr 1. Trwa tam budowa trzech zewnętrznych klatek schodowych, które połączone będą z obiektem za pomocą mostów. Ponadto w rejonie klatek schodowych budowana jest kanalizacja deszczowa – zaznaczył Tomasik, który również odniósł się do koncepcji rozwoju Katowice Airport do 2035 roku.

Docelowo 15 mln pasażerów rocznie

- Prace są mocno zaawansowane. Celem opracowania jest wskazanie zakresu i możliwie najlepszego kierunku rozwoju infrastruktury pyrzowickiego lotniska do poziomu przepustowości około 12 milionów pasażerów rocznie, z możliwością jej dalszego zwiększenia do 15 milionów. Jeśli chodzi o zaawansowanie prac, to właściwie gotowa jest już część dotycząca strefy landside - zdradził sternik GTL.

- Określiliśmy w niej m.in. najważniejsze parametry dla terminalu głównego takie jak: powierzchnia, kubatura, rozwiązania funkcjonalne, fazowanie oraz połączenie obiektu z istniejącą infrastrukturą terminalową. Dokument zawiera także koncepcję rozwoju systemu dróg wewnętrznych i parkingów - zarówno terenowych, jak i wielopoziomowych. W najbliższym czasie rozpoczniemy prace nad drugą częścią, która dotyczy rozwoju strefy airside, czyli m.in. dróg kołowania i stanowisk postojowych - podkreślił Tomasik

- Koncepcja rozwoju infrastruktury, nad którą pracujemy, zawierać będzie także szacowane nakłady inwestycyjne na poszczególne przedsięwzięcia, co jest istotne z perspektywy prac nad montażem finansowym dla programu inwestycyjnego Katowice Airport na lata 2025-2035 - dodał prezes GTL.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Tomasik: Terminal B w Katowicach wyłączony. Nowe prognozy na 2020 rok

Infrastruktura i lotniska

Tomasik: Terminal B w Katowicach wyłączony. Nowe prognozy na 2020 rok

Emilia Derewienko 28 marca 2020

Rozbudowa Katowice Airport. Są już nowe stanowiska postojowe dla samolotów

Infrastruktura i lotniska

Rozbudowa Katowice Airport. Są już nowe stanowiska postojowe dla samolotów

Red. ed 14 stycznia 2020

Katowice: Monorail do lotniska?

Infrastruktura i lotniska

Katowice: Monorail do lotniska?

Aleksander Domański 11 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5