Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Technologia SITA poprawi komunikację i bezpieczeństwo na polskich lotniskach


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2022-07-01 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Technologia SITA poprawi komunikację i bezpieczeństwo na polskich lotniskach
fot. PAŻP
Lepsza komunikacja, bezpieczeństwo i wzrost wydajności na polskich lotniskach. Dzięki współpracy z firmą SITA w ośmiu portach lotniczych w Polsce będzie można skorzystać z nowej technologii łączności pomiędzy pilotami a kontrolerami ruchu lotniczego.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wybrała globalnego dostawcę technologii informatycznych dla transportu lotniczego, firmę SITA, w ramach czteroletniego kontraktu na cyfrową transformację komunikacji z statkami powietrznymi na potrzeby służby kontroli lotniska (TWR). W projekcie uwzględniono osiem portów lotniczych w Polsce: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice, Modlin, Wrocław, Poznań i Rzeszów.

Instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej (ANSP), takie jak PAŻP, muszą być w stanie zapewniać wydajną, niezawodną i przejrzystą wymianę informacji z załogami statków powietrznych, takich jak zezwolenia kontroli ruchu lotniczego. Aby sprostać tej krytycznej potrzebie komunikacji, przejście z głosowej na cyfrową formę przekazywania zezwolenia na lot dzięki usługom SITA ATC Datalink Services umożliwi sprawniejsze i bezpieczniejsze obsłużenie ruchu lotniczego przez PAŻP.

– Polska jest główną wschodnią bramą do Unii Europejskiej i jedną z największych przestrzeni powietrznych w Europie. Wykorzystujemy najnowsze technologie, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i liniom lotniczym korzystającym z naszej przestrzeni powietrznej, co stanowi prawie 2000 lotów każdego dnia. Współpracujemy z firmą SITA od 2017 r. i jesteśmy pewni, że mogą oni wspierać nasze potrzeby – powiedział Maciej Rodak, wiceprezes PAŻP ds. żeglugi powietrznej.

Usługa Departure Clearance (DCL) pozwala na cyfrową wymianę zezwolenia na lot między kontrolerem ruchu lotniczego (KRL) na danym lotnisku a pilotem i pozwala na integrację tej informacji w innych systemach używanymi przez KRL. Technologia DCL jest szybsza i dokładniejsza, ponieważ redukuje problemy związane z konwencjonalną radiokomunikacją głosową niższej jakości. Pozwoli też na odciążenie kanału głosowego w paśmie VHF, a co za tym idzie wpłynie pozytywnie na wszystkie operacje wykonywane w porcie lotniczym.

– Jesteśmy zachwyceni, że możemy kontynuować nasze partnerstwo z PAŻP. Nasza usługa transmisji danych DCL pomoże zmodernizować łączność w ruchu lotniczym w Polsce, wspierając bezpieczeństwo i wydajność w miarę powrotu podróży lotniczych – powiedział Yann Cabaret, prezes SITA FOR AIRCRAFT.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAŻP: Spór z kontrolerami oficjalnie zakończony

Prawo i polityka

PAŻP: Spór z kontrolerami oficjalnie zakończony

Redakcja/inf. pras. 29 czerwca 2022

PAŻP: Koniec sporu z kontrolerami. Adamczyk zapowiada porozumienie

Prawo i polityka

PAŻP: Koniec sporu z kontrolerami. Adamczyk zapowiada porozumienie

Redakcja/inf. pras. 28 czerwca 2022

ZZKRL wierzy w porozumienie z PAŻP jeszcze przed wakacjami

Prawo i polityka

ZZKRL wierzy w porozumienie z PAŻP jeszcze przed wakacjami

Redakcja/inf. pras. 09 czerwca 2022

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5