Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

TAP Air Portugal grozi niewypłacalność. Konieczne wsparcie wyższe niż 500 mln euro


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-02-16 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/Agencja Reutera

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

TAP Air Portugal grozi niewypłacalność. Konieczne wsparcie wyższe niż 500 mln euro
fot. Piotr Bożyk
Rząd Portugalii będzie musiał przeznaczyć znacznie więcej niż początkowo zakładane 500 mln euro na ratowanie linii lotniczych TAP Air Portugal – informuje Agencja Reutera.
Narodowy przewoźnik powietrzny Portugalii jest w coraz trudniejszej sytuacji finansowej z powodu drugiej fali pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz utrzymywanych restrykcji na Półwyspie Iberyjskim.

Wdrożony w grudniu rządowy plan wsparcia TAP Air Portugal przewidywał redukcję 2000 miejsc prac do końca 2022 roku i cięcia płac pozostałych zatrudnionych nawet o 25 proc. Linie lotnicze z południa Europy potrzebują jednak blisko dwa mld euro dodatkowych środków na pokrycie wydatków do 2024 roku, kiedy spodziewany jest dopiero powrót do poziomów z 2019 roku.

– Sytuacja TAP Air Portugal jest bardzo trudna. Zatwierdzona wcześniej kwota musi być ponownie rozważona. Pandemia ma bowiem znacznie silniejszy wpływ niż początkowo oczekiwano – podkreślił Joao Leao, minister finansów Portugalii, który był rozmówcą "Jornal de Negocios". – Plan ratunkowy pociągnie za sobą olbrzymią zmianę organizacyjną w firmie, która stanie się rentowną i dzięki temu przetrwa kryzys. Musimy wcześniej jednak zakończyć jak najszybciej rozmowy z Brukselą – dodał Leao.

Redukcje miejsc pracy mogą być mniejsze, ale właśnie pod warunkiem, że Unia Europejska zaakceptuje osiągnięte w minionym tygodniu porozumienie między liderami piętnastu związków zawodowych a zarządem TAP Air Portugal. Jeśli jednak tak się nie stanie, to narodowy przewoźnik Portugalii musiałby natychmiast spłacić rządową pożyczkę w wysokości 1,2 mld euro, uzgodnioną w czerwcu ubiegłego roku. To oznaczałoby niewypłacalność TAP Air Portugal.

Narodowy przewoźnik powietrzny Portugalii zwrócił się o pomoc publiczną w kwietniu ubiegłego roku. Wówczas zawieszonych zostało blisko 2500 tygodniowych lotów. Pierwsze dziewięć miesięcy 2020 roku przyniosło TAP Air Portugal straty na poziomie 700 mln euro.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
TAP Portugal zmniejszą liczbę lotów o 93 procent. Portugalia wciąż z ograniczeniami

Pasażer i linie lotnicze

TAP Portugal zmniejszą liczbę lotów o 93 procent. Portugalia wciąż z ograniczeniami

Emilia Derewienko 02 lutego 2021

TAP Air Portugal uruchomi sześć nowych tras. Wszystkie z Lizbony

Pasażer i linie lotnicze

TAP Air Portugal uruchomi sześć nowych tras. Wszystkie z Lizbony

Rafał Dybiński 15 września 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5