Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Tak będzie wyglądał CPK? Nowe wizualizacje Chapman Taylor (Galeria)


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-07-06 14:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tak będzie wyglądał CPK? Nowe wizualizacje Chapman Taylor (Galeria)
mat. Chapman Taylor
Tak będzie wyglądał CPK? Nowe wizualizacje Chapman Taylor (Galeria)
Tak będzie wyglądał CPK? Nowe wizualizacje Chapman Taylor (Galeria)
Tak będzie wyglądał CPK? Nowe wizualizacje Chapman Taylor (Galeria)
Chapman Taylor zaprojektował jedną z koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Hub transportowy, który obsłuży w zamyśle 45 mln pasażerów rocznie, ma zostać otwarty w 2027 roku. Teraz architekci przedstawiają nowe wizualizacje. Czy tak będzie wyglądał CPK?
Koncepcja tego biura projektowego zakłada schowanie bazowej części terminala pod potężną, przezroczystą kopułą, która zostanie ulokowana między dwoma pasami startowymi. Jak tłumaczą jej twórcy, okrągła kopuła to symbol nieskończonej jedności, a przez to nawiązanie do historii Polski. – Zasady projektowe leżące u podstaw Portu Lotniczego Solidarność są odzwierciedleniem kluczowych aspiracji Polski jako kraju: jedności, zrównoważonego rozwoju i poczucia miejsca. Zdecydowaliśmy się na odwzorowanie tożsamości narodowej w połączeniu z unikalnym efektem „wow”, który pozostawi trwałe, pozytywne wrażenie na pasażerach – powiedział Peter Farmer, dyrektor części transportowej Chapman Taylor.

Budowla będzie składała się z sześciu poziomów. Najniżej znajdą się perony kolejowe, przy czym funkcje kolejowe i lotnicze zostaną ściśle zintegrowane. Na kolejnych „piętrach” znajdą się m.in. poziom przesiadkowy dla pasażerów kolei, przyloty i odloty, saloniki business lounge i część komercyjna m.in. ze sklepami i restauracjami. Wygląd poziomów ma być inspirowany sześcioma krajobrazami Polski: wybrzeżem, jeziorami, nizinami, wyżynami, kotlinami i górami.

– Biorąc pod uwagę połączenia kolejowe w węźle, zaproponowaliśmy utworzenie dalekosiężnej sieci stacji parkingowych. Zamiast podróżować, powiedzmy, 50, 60 lub 100 km na lotnisko, pasażer przesiądzie się do pociągu z przystankiem w samym centrum kompleksu – tłumaczy Peter Farmer. Koncepcja CPK zakłada bowiem utworzenie 1600 km nowych linii kolejowych, prowadzących z całej Polski do Portu Solidarność, w mniej niż 2,5 godziny.

Architekci postawili na zrównoważony rozwój, planując zastosowanie m.in. ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła, wytwarzanie biopaliwa, zbieranie wody deszczowej i odpływowej oraz zastosowanie elektrycznych pojazdów do obsługi płyty lotniska. Jednocześnie położyli nacisk na dostęp do naturalnego światła i szerokie zastosowanie zieleni, przy czym jedną z ich inspiracji było lotnisko Changi w Singapurze. To dlatego pośrodku budowli zaplanowano dużo zieleni utrzymywanej przez cały rok, a nawet zbiornik wodny, dostępny z drewnianego pomostu, na który da się wejść z różnych części terminalu. Wszystko po to, żeby zrelaksować się przed podróżą.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pomorze na dobrych torach. Nowe inwestycje kolejowe dzięki CPK

Infrastruktura i lotniska

Pomorze na dobrych torach. Nowe inwestycje kolejowe dzięki CPK

inf. pras. CPK 23 czerwca 2020

Szybka kolej i nowy tramwaj. Inwestycje transportowe CPK dla Łodzi

Infrastruktura i lotniska

Szybka kolej i nowy tramwaj. Inwestycje transportowe CPK dla Łodzi

Redakcja 17 czerwca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5