Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK. Rusza współpraca z samorządami


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2022-09-20 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Centralny Port Komunikacyjny/Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK. Rusza współpraca z samorządami
fot. CPK
Spółka Centralny Port Komunikacyjny przygotowała dokument strategiczny dotyczący perspektyw rozwoju do 2040 roku 18 gmin i pięciu powiatów w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego Portu Solidarność. Ruszają spotkania z jednostkami samorządu terytorialnego. Przyjęcie Strategii przez Radę Ministrów przewiduje się na przyszły rok.
Strategia Rozwoju Obszaru Otoczenia CPK (SR CPK) to dokument, który będzie zawierał szczegółowe plany rozwoju terenu położonego najbliżej planowanego węzła transportowego CPK. Chodzi o 18 gmin na terenie pięciu powiatów: Baranów, Błonie, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Michałowice, Milanówek, Nowa Sucha, Ożarów Mazowiecki, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radziejowice, Sochaczew (gmina), Sochaczew (miasto), Teresin, Wiskitki i Żyrardów. Na tym obszarze o powierzchni 1 080 km kw. mieszka prawie 390 tys. osób.We wtorek 20 września odbędzie się spotkanie inaugurujące z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, spółki CPK i samorządów. W kolejnych tygodniach planowane są warsztaty z udziałem wszystkich stron. Strategia pozwoli na wyznaczenie kierunków rozwoju najbliższego otoczenia CPK i sposobów finansowania poszczególnych inwestycji. Podejmowane działania będą uwzględniały zarówno potrzebę przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom związanym z intensywnym rozwojem infrastruktury, jak i wykorzystanie szans – dla mieszkańców, dla samorządów i dla przedsiębiorców z tego obszaru.

– CPK jest gigantyczną szansą rozwojową dla gmin okalających przyszłe lotnisko. Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK służy temu, żeby skutecznie zaplanować współistnienie samorządów i Portu Solidarność i żeby docelowo zmaksymalizować obustronne korzyści. Strategia sprawi, że samorząd będą miały ogromny wpływ na rozwój gmin i powiatów sąsiadujących z inwestycją. Mam nadzieję, że dzięki współpracy, którą podejmujemy, uda się wypracować najlepsze rozwiązania – podkreśla Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK.

W strategii zdefiniowano cztery cele. Pierwszy z nich dotyczy rozwoju gospodarczego obszaru otoczenia CPK jako terenu atrakcyjnego dla inwestorów m.in. ze względu na potencjał transportowo-logistyczny. Drugi ma skupiać się na stworzeniu możliwie najlepszych warunków do życia, wykorzystując pojawiające się nowe możliwości i minimalizując uciążliwość inwestycji w obszarze CPK. Trzeci cel zakłada zintegrowanie rozwoju przestrzennego z gospodarczym i społecznym. Czwarty z celów skupia się na sprawnym działaniu administracji publicznej jako fundamencie strategicznych działań na tym terenie.

– Obszar otoczenia Portu Solidarność w niedalekiej przyszłości stanie się najlepiej skomunikowanym miejscem w Polsce. Będzie to region dynamicznego rozwoju gospodarczego, ale tez szybkich zmian urbanistycznych. Do partycypowania w planowaniu tej przestrzeni zapraszamy jednostki samorządu terytorialnego, tak aby współpraca strony rządowej, spółki CPK i samorządu pozwoliła wypracować optymalną i gotową do zrealizowania strategię rozwoju całego otoczenia CPK – zaznacza Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Prace nad Strategią trwają od 2020 roku, kiedy zostały przedstawione jej założenia. W 2021 roku odbył się szereg spotkań w ramach tematycznych grup roboczych z udziałem przedstawicieli samorządów. W efekcie tej współpracy, konsultacji eksperckich i prac analitycznych powstał projekt dokumentu, który teraz będzie w dalszej kolejności opracowywany z udziałem władz samorządowych.– Wprowadzenie Strategii pozwoli na uspójnienie działań samorządowych i rządowych na obszarze otoczenia CPK. Inwestycja, nad którą pracujemy, to zupełnie inna skala projektu. Dlatego współpraca i wspólna koordynacja prac są niezbędne. Rozwój terenu sąsiadującego z Portem Solidarność i całym węzłem komunikacyjnym to obustronna korzyść – dodał Michał Szaniawski, dyrektor Pionu Aerotropolis i Rozwój w spółce CPK.

Strategia ma obowiązywać do 2040 r. W najbliższych tygodniach planowane są warsztaty z udziałem samorządów obszaru otoczenia CPK, których celem będzie zebranie uwag do Strategii. Pozwoli to przygotować jej kolejną wersję odpowiadającą potrzebom rozwojowym samorządów. Zgodnie z planem finalna wersja strategii zostanie przyjęta przez Radę Ministrów jesienią 2023 roku. Konieczność przygotowania Strategii Rozwoju Obszaru Otoczenia wynika z Ustawy o CPK z maja 2018 roku i z jej ostatniej nowelizacji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK: Wniosek o decyzję środowiskową dla linii KDP Warszawa-Łódź złożony

Biznes i przemysł

CPK: Wniosek o decyzję środowiskową dla linii KDP Warszawa-Łódź złożony

Redakcja/inf. pras. 19 września 2022

Współpraca CPK i PHH. Powstanie koncepcja bazy hotelowej

Infrastruktura i lotniska

Współpraca CPK i PHH. Powstanie koncepcja bazy hotelowej

Redakcja/inf. pras. 16 września 2022

Rynek cargo będzie rósł i zyskają na tym wszyscy, a przede wszystkim LOT

Biznes i przemysł

Rynek cargo będzie rósł i zyskają na tym wszyscy, a przede wszystkim LOT

Rafał Dybiński 17 września 2022

 

Vectron pojedzie 230 km/h!

Biznes i przemysł

Vectron pojedzie 230 km/h!

23 września 2022

Modlin: Rekordowy sierpień i historyczny wynik

Infrastruktura i lotniska

Modlin: Rekordowy sierpień i historyczny wynik

23 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5